Więcej Polaków wraca do Polski niż z niej wyjeżdża

Opublikowano: 21.08.2018 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 562

Polski rynek pracy staje się coraz bardziej atrakcyjny, czego dowodem są dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny. Wynika z nich, że więcej osób wraca do Polski niż z niej wyjeżdża.

Dane, o których mowa, zostały opublikowane przez GUS w połowie zeszłego roku i dotyczą roku 2016, w którym saldo migracji było dodatnie. Oznacza to, że dokładnie 1505 osób więcej wróciło do Polski niż z niej wyjechało. Trzeba pamiętać, że w poprzednich latach bilans ten był niekorzystny. Dane o zmniejszeniu się polskiej imigracji w Wielkiej Brytanii pochodzą także od ONS, które w 2017 r. podało, że liczba numerów NIN zarejestrowanych na Polaków wyniosła 62 tys. co oznaczało 34-procentowy spadek w stosunku do roku poprzedniego.

Wielu polskich ekspertów twierdzi, że pewien etap emigracji Polaków do Wielkiej Brytanii powoli się kończy.

“Pojawiają się przesłanki wskazujące na stopniowe wyczerpywanie się potencjału migracyjnego. Świadczy o tym stabilny i generalnie niski odsetek osób deklarujących chęć wyjazdu za granicę” – twierdzi Paweł Kaczmarczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami z Uniwersytetu Warszawskiego.

Polskie firmy zajmujące się badaniem rynku pracy również zauważają zmiany w migracji Polaków do innych krajów. W 2017 roku wzrósł odsetek osób, które nie wyrażały chęci wyjazdu do innego kraju. Liczba takich osób wzrosła w ciągu trzech lat z 49,9 proc. do 68,4 proc. Badanie wykonano wśród osób pracujących, bezrobotnych, uczących się, przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych.

Mniejsza skala emigracji z Polski do Wielkiej Brytanii, a także innych krajów europejskich spowodowana jest między innymi przez zmiany demograficzne. W ich wyniku grupa najbardziej mobilnych osób między 20. a 35. rokiem życia jest teraz mniej liczna niż kiedyś. Dzięki temu polski rynek pracy staje się bardziej atrakcyjny dla pracownika, ponieważ bezrobocie w Polsce wynosi obecnie 6,8 proc. Liczne oferty pracy na rynku sprawiają, że wielu pracowników może łatwiej negocjować wysokość swojej pensji.

Choć wydawać by się mogło, że dobra kondycja polskiej gospodarki i niskie bezrobocie sprawią, że większość Polaków żyjących w innych krajach zacznie wracać do Polski, to jednak skala powrotów nie jest aż tak wielka, jak życzyliby sobie tego polscy politycy.

“Mimo dobrych wskaźników opcja masowego powrotu Polaków z zagranicy wydaje się mało prawdopodobna” – powiedział Kaczmarczyk.

Dla osób powracających do Polski z Wielkiej Brytanii problemem mogą się okazać ich oczekiwania, które są o wiele wyższe niż Polaków mieszkających w ojczyźnie. Eksperci twierdzą, że może to okazać się wręcz problemem nie do przeskoczenia, z którym władzom kraju będzie ciężko walczyć. Wynika to z faktu, że mimo dobrej koniunktury polskiej gospodarki, poziom życia przeciętnego mieszkańca Polski nadal pozostaje niższy niż w Wielkiej Brytanii.

Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Aida 22.08.2018 09:02

    Mimo dobrych wskaźników opcja masowego powrotu Polaków z zagranicy wydaje się mało prawdopodobna” – powiedział Kaczmarczyk
    Wcale się nie dziwię, tam przynajmniej nikt z góry nie zakłada, że obywatel to oszust.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.