WHO zatwierdza drugą szczepionkę przeciwko malarii

Opublikowano: 10.10.2023 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1469

Nowy lek jest tańszy i łatwiejszy w produkcji. Szacuje się, że szczepionka uratuje życie dziesiątkom tysięcy dzieci. Malaria pozostaje poważnym problemem w regionie Afryki, gdzie co roku zabija ponad 600 tysięcy ludzi.

Dane z badania klinicznego fazy trzeciej wykazały, że szczepionka R21 podana w trzech dawkach przed szczytem sezonu, zapobiegła malarii w 75% przypadków. W badaniu wzięło udział 4800 dzieci z Burkina Faso, Kenii, Mali i Tanzanii.

R21 został opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Planuje się, że zostanie on wdrożony w szeregu krajów Afryki od połowy 2024 roku. Koszt szacuje się na 2-4 dolary, czyli ponad połowę ceny dostępnej już szczepionki RTS,S, zatwierdzonej przez WHO dwa lata temu. Ponadto R21 jest łatwiejszy w produkcji. Skuteczność obu szczepionek jest w przybliżeniu taka sama.

RTS,S produkowany jest przez firmę farmaceutyczną GSK, jednak jego ograniczona podaż nie zaspokaja bieżących potrzeb. Planowana jest produkcja R21 w ilościach przekraczających 100 milionów dawek rocznie. „To duży krok w kierunku pełnego zaspokojenia zapotrzebowania na szczepionki” – powiedziała Kate O’Brien, dyrektor wydziału szczepień, szczepionek i produktów biologicznych WHO.

R21 podaje się także w trzech dawkach, po których po 12 miesiącach podaje się dawkę przypominającą. Obie szczepionki składają się ze szkieletu antygenu powierzchniowego wirusa zapalenia wątroby typu B i antygenu malarii pasożyta Plasmodium falciparum.

Aktualnie naukowcy pracują nad kolejnymi „szczepionkami” – preparatami mRNA.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.