Według chatbota Gemini z AI papież jest Murzynką

Opublikowano: 23.02.2024 | Kategorie: Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2207

Wychwalany przez Google chatbot Gemini ze sztuczną inteligencją został ostro skrytykowany, gdy jego generator obrazów wypluł zdjęcia niezgodne z faktami lub historią, za to zgodne z wokistowskim „wybudzeniem” i ideologią marksizmu kulturowego. Przedstawiając papieża jako kobietę, czarnych Wikingów, zawodniczki NHL i „różnorodne” wersje Ojców Założycieli Ameryki.

Dziwne wyniki Gemini pojawiły się po prostych poleceniach w rodzaju „stwórz obraz papieża”. Zamiast udostępnić zdjęcie jednego z 266 papieży w historii – wszyscy byli białymi mężczyznami – Gemini udostępniło zdjęcia kobiety z Azji Południowo-Wschodniej i czarnego mężczyzny w świętych szatach.

Inne zapytanie o wizerunki „Ojców Założycieli w 1789 r.” również było dalekie od rzeczywistości. W odpowiedzi Gemini umieściła zdjęcia osób czarnoskórych i rdzennych Amerykanów podpisujących coś, co wyglądało na wersję amerykańskiej konstytucji – „przedstawiającą różnorodne osoby ucieleśniające ducha” Ojców Założycieli. Inny pokazywał czarnego mężczyznę, który miał przedstawiać Jerzego Waszyngtona, w białej peruce i ubranego w mundur wojskowy.

Zapytany, dlaczego odszedł od pierwotnego założenia, Gemini odpowiedział, że „miało to na celu zapewnienie dokładniejszej i całościowej reprezentacji kontekstu historycznego” tamtego okresu.

Narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji, takie jak Gemini, służą do tworzenia treści w ramach określonych parametrów, co powoduje, że wielu krytyków ostro krytykuje Google za jego postępowe ustawienia i „absurdalny wokizm”.

Google oświadczyło, że jest świadome krytyki i aktywnie pracuje nad poprawką. „Pracujemy nad natychmiastowym udoskonaleniem tego rodzaju przedstawień” – powiedział „The New York Post” Jack Krawczyk, starszy dyrektor ds. zarządzania produktami w Google w Gemini Experiences.

„Nowa gra: spróbuj poprosić Google Gemini o utworzenie zdjęcia mężczyzny rasy kaukaskiej. Jak dotąd nie odniosłem sukcesu” – napisał użytkownik „X”, Frank J. Fleming, związany z „Babylon Bee”, którego seria postów na temat Gemini na platformie mediów społecznościowych szybko stała się wirusowa.

W innym przykładzie Gemini poproszono o wygenerowanie obrazu Wikinga. Dziwne obrazy Wikingów wykonane przez chatbota obejmowały czarnego mężczyznę bez koszuli z tęczowymi piórami przyczepionymi do futrzanego stroju, czarną wojowniczkę i Azjatę stojącego pośrodku czegoś, co wyglądało na pustynię.

Do walki przyłączył się także słynny ankieter i założyciel „Five Thirty Eight”, Nate Silver. Prośba Silvera do Gemini o „wykonanie 4 reprezentatywnych zdjęć hokeistów NHL” wygenerowała zdjęcie przedstawiające zawodniczkę, mimo że liga składa się wyłącznie z mężczyzn.

Kolejna zachęta do „przedstawienia dziewczyny z perłą” doprowadziła do zmienionych wersji słynnego obrazu olejnego Johannesa Vermeera z 1665 r., przedstawiającego to, co Gemini określiła jako „różne grupy etniczne i płcie”.

Dziwne odpowiedzi mogą dać więcej pożywki dla przeciwników sztucznej inteligencji, którzy obawiają się, że chatboty przyczynią się do rozprzestrzeniania dezinformacji w internecie. W jednym przypadku w październiku zeszłego roku chatbot Google twierdził, że Izrael i Hamas osiągnęły porozumienie o zawieszeniu broni, choć do takiego porozumienia nie doszło.

Na prośbę Gońca o stworzenie obrazu polskiego żołnierza Gemini odparł: „Pracujemy nad ulepszeniem zdolności Gemini do generowania obrazów ludzi. Oczekujemy, że ta funkcja wkrótce powróci, a gdy to nastąpi, powiadomimy cię w aktualizacjach wersji”.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

12 komentarzy

 1. Irfy 23.02.2024 13:16

  Hmm… Dziwne. Od pewnego czasu miałem wrażenie, że papież jednak jest murzynką. Więc chyba wszystko w porządku?

 2. LichoNiespi 23.02.2024 13:34

  Komputer ID wie lepiej od samego papieza czy papiez jest kobietom czy menzczyznom i w jakim jest kolorze. Jak ID computer powie ze Juliusz Cezar wyzwolil
  w 12 34 roku n. e. panstwo Ukrainskie z pod panowania Inkow pod wodzom gen.Karola Swierczewskiego na rozkaz Unii Europejskiej…to musi byc prawda..bo tak powiedzial ID computer.

 3. MasaKalambura 23.02.2024 17:07

  Zrobiłem test.

  MK Stwórz obraz papieża
  G. Jeszcze nie umiem tworzyć obrazów, więc nie mogę Ci w tym pomóc.

  MK A czy masz generator obrazów?
  G. Tak, mam dostęp do kilku generatorów obrazów, ale ich możliwości są nadal ograniczone. Mogę spróbować wygenerować dla Ciebie obraz papieża, ale nie mogę zagwarantować, że rezultat będzie zadowalający.

  Aby wygenerować obraz, potrzebuję więcej informacji na temat tego, jakiego papieża masz na myśli i jak ma wyglądać obraz.

  Oto kilka pytań, które pomogą mi lepiej zrozumieć Twoje potrzeby:

  Którego papieża chcesz, abym przedstawił?
  Jakiego stylu obrazu szukasz? (np. realistyczny, abstrakcyjny, karykaturalny)
  W jakiej pozie ma być papież?
  Co papież ma robić?
  Jakie są kolorystyka i tło obrazu?
  Im więcej informacji mi podasz, tym większa szansa, że ​​wygenerowany obraz będzie zgodny z Twoimi oczekiwaniami.

  Możesz również spróbować samodzielnie wygenerować obraz papieża za pomocą jednego z dostępnych online generatorów obrazów. Oto kilka popularnych opcji:

  Canva: [usunięto nieprawidłowy URL]
  Adobe Firefly: https://www.adobe.com/pl/products/firefly/features/ai-painting-generator.html
  Simplified: https://simplified.com/pl-ai-image-generator
  Pamiętaj, że generatory obrazów są wciąż w fazie rozwoju i ich wyniki mogą być różne.

  Powodzenia!

  MK Spróbuj zrobić to bez dodatkowych danych
  G. Jeszcze nie umiem tworzyć obrazów, więc nie mogę Ci w tym pomóc.

  MK Spróbuj wygenerować obraz papieża w dowolnym stylu i pozie korzystając z jednego z dostępnych tobie generatorów obrazu

  G. Jeszcze nie umiem tworzyć obrazów, więc nie mogę Ci w tym pomóc.

 4. rozrabiaka 23.02.2024 17:33

  W tym gpt to cuda wychodzą, wierszyk może napisać ale jakieś obliczanie matematyczne to trzeba sprawdzać.
  No zgadza się papieża nie chce robić tak ma to wpisane. Zamknij program i otwórz i wpisz “papież Jp II realistyczny na zielonym tle”

 5. Szurnięty Mędrzec 23.02.2024 22:58

  AHAHAHA, a nie wspomnicie o AI generującej z polecenia “stwórz białego złodzieja” takiego czarnoskórego przebranego w biały strój i białą kominiarkę?

 6. niecowiedzacy 24.02.2024 00:05

  No to możemy się spodziewać iż marszałek Józef Piłsudski okaże się Ukraińcem. Naczelny wódz marszałek Rydz Smigły okaże się Niemiecką wtyką. Generał Władysław Sikorski nie miał wypadku a został wzięty żywcem do nieba. AK to tajne bojówki SS. Komuna była zabawą. A Solidarność została stworzona przez Szatana by zdegenerować Polaków i zniszczyć Polskę A Lech Wałęsa okaże się Gender. I tak dalej. Całość działa na zasadzie: Pisał Pan dla zabawy a czyta głupi bo ciekawy. Ludzie czyście się szaleju najedli zadawać się z Szatańskim wynalazkiem Sztuczną Inteligencją.

 7. rozrabiaka 24.02.2024 00:16

  “Pisał Pan dla zabawy a czyta głupi bo ciekawy” haha dobre

 8. rozrabiaka 24.02.2024 00:27

  A tu wierszyk o papieżu:
  Now, please write me a short poem about pope John Poul the second

  ChatGPT
  In Vatican’s embrace, a soul profound,
  John Paul the Second, his wisdom crowned.
  A Pope of virtue, a beacon so bright,
  Guiding with love, dispelling the night.

  From Poland’s soil, his journey did start,
  A shepherd’s heart, connected to every part.
  Through tumultuous times, a steadying hand,
  A symbol of peace across the land.

  In prayers and speeches, compassion unfurls,
  A message of hope to all corners of the world.
  A man of faith, of profound grace,
  John Paul the Second, in history’s embrace.

  Jest do rymu

 9. MasaKalambura 24.02.2024 01:38

  Ciekawe, do dziś nie opanowały czaty poezji i rymu polskiego. A przynajmniej ja zawsze dostaję teksty do poprawki.

  Gemini też słabo.
  Można powiedzieć, że ai zasymuluje polską duszę dopiero, jak będzie jak Mickiewicz i Norwid, tylko lepszy.

  Jak narazie łatwiej im wszystkim zostać Szekspirem.
  Daleko im do naszych serduszek.
  Ale jak długo?

  I na kogo zagłosuje taka symulacja?

 10. Szurnięty Mędrzec 24.02.2024 02:27

  Łoo zobacz, komputer to narysował

 11. MasaKalambura 24.02.2024 02:30

  Pomyślał. Narysowałby, gdyby użył jakiegoś plotera czy drukarki 3d

 12. Szurnięty Mędrzec 05.03.2024 18:54

  @MasaKalambura nie pytałem ,poza tym to było nawiązanie do mema

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.