W Japonii opracowano robota z żywymi mięśniami

Opublikowano: 04.06.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4

Uczeni z Uniwersytetu Tokijskiego opracowali biohybrydowego robota na bazie żywej tkanki mięśniowej myszy oraz metalowo-plastikowej konstrukcji. Urządzenie naśladuje ruch ludzkiego palca, potrafi przemieszczać nieduże przedmioty, zginając się w stawach – czytamy w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Science Robotics.

Mięśnie robota kurczą się, kiedy dostarczany jest do nich prąd elektryczny. Aby sztuczny palec poruszał się tak jak ludzki, inżynierzy odtworzyli pracę mięśni antagonistycznych i agonistycznych. Kiedy jeden z mięśni wchodzących w skład pary kurczy się, drugi ulega rozluźnieniu.

Za materiał dla mięśni robota posłużyły hydrożelowe płytki pokryte mioblastami myszy — młodymi komórkami mięśniowymi, z których rozwija się tkanka mięśniowa.

Staw nowego robota może zginać się do położenia pod kątem 90 stopni, co pozwala realizować stosunkowo trudne zadania. Obecnie robot potrafi podnosić przedmioty i przemieszczać je.

Tym nie mniej żywa tkanka ma określone ograniczenia: na przykład urządzenie może działać tylko w wodzie, dlatego przy ciągłym ruchu mięsień szybko się zużywa. Na dany moment długość życia sztucznego mięśnia wynosi najwyżej tydzień czasu.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Radek
Użytkownik
Radek

Wpływ prądu na skurcz mięśnia martwej żaby to chyba już kilkaset lat temu zaobserwowano. Nic odkrywczego ponapinać mięśnie martwego zwierzaka i je sterować impulsami.