W Japonii opracowano robota z żywymi mięśniami

Opublikowano: 04.06.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 780

Uczeni z Uniwersytetu Tokijskiego opracowali biohybrydowego robota na bazie żywej tkanki mięśniowej myszy oraz metalowo-plastikowej konstrukcji. Urządzenie naśladuje ruch ludzkiego palca, potrafi przemieszczać nieduże przedmioty, zginając się w stawach – czytamy w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Science Robotics.

Mięśnie robota kurczą się, kiedy dostarczany jest do nich prąd elektryczny. Aby sztuczny palec poruszał się tak jak ludzki, inżynierzy odtworzyli pracę mięśni antagonistycznych i agonistycznych. Kiedy jeden z mięśni wchodzących w skład pary kurczy się, drugi ulega rozluźnieniu.

Za materiał dla mięśni robota posłużyły hydrożelowe płytki pokryte mioblastami myszy — młodymi komórkami mięśniowymi, z których rozwija się tkanka mięśniowa.

Staw nowego robota może zginać się do położenia pod kątem 90 stopni, co pozwala realizować stosunkowo trudne zadania. Obecnie robot potrafi podnosić przedmioty i przemieszczać je.

Tym nie mniej żywa tkanka ma określone ograniczenia: na przykład urządzenie może działać tylko w wodzie, dlatego przy ciągłym ruchu mięsień szybko się zużywa. Na dany moment długość życia sztucznego mięśnia wynosi najwyżej tydzień czasu.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 05.06.2018 03:39

    Wpływ prądu na skurcz mięśnia martwej żaby to chyba już kilkaset lat temu zaobserwowano. Nic odkrywczego ponapinać mięśnie martwego zwierzaka i je sterować impulsami.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.