USA największym zagrożeniem demokracji

Opublikowano: 06.05.2021 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1191

To będzie zaskoczenie dla wszystkich, którzy ślepo wierzą w to, że USA postrzegane jest na świecie jako wzorzec i obrońca demokracji. To nieprawda.

Duńska fundacja Alliance of Democracies przeprowadziła badanie światowej opinii publicznej. Objęło ono 53 państwa, w których na pytania fundacji odpowiedziało 50 tysięcy respondentów, przeprowadziła go firma Latana i trwało dość długo – od lutego do kwietnia. Wyniki podał „The Guardian”.

Pytano o różne rzeczy, miedzy innymi o to, jakie państwo najbardziej zagraża demokracji w ich krajach. 44 proc. pytanych odpowiedziało, że takim zagrożeniem są Stany Zjednoczone. Powszechnie używane jako straszak Chiny budzą niepokój jedynie u 38 proc. pytanych, a demonizowanej Rosji boi się w aspekcie zagrożenia porządku demokratycznego u pytanych zaledwie 28 proc. Od zeszłego roku postrzeganie w tren sposób USA wzrosło o 14 proc. Najbardziej w… Niemczech (o 20 proc.) i w Chinach (o 16 proc.).

Przywiązanie do demokracji w swoim kraju wyraża 81 proc. indagowanych. Ale już na pytanie, czy w ich kraju demokracja funkcjonuje, pozytywnie odpowiada jedynie 53 proc. Na pytanie, jakie są największe zagrożenia dla demokracji ludzie odpowiadają w sposób oczywisty – twierdzą, że takim zagrożeniem są nierówności ekonomiczne (uważa tak 64 proc. pytanych). Większe nawet niż ograniczenia wolności słowa.

W Rosji jedynie co trzeci Rosjanin (33 proc.) jest zdania, że jego kraj jest demokratyczny. Ale z kolei w Chinach przekonanie, że w tym kraju demokracja ma się doskonale, wyraża aż 71 proc. pytanych. Pytani na Węgrzech, w Polsce, Iranie i Wenezueli są w swoich odpowiedziach identycznie: tylko 31 proc. uważa, że ich kraj jest demokratyczny.

Ciekawe jest też to, że rok temu blisko 70 proc. pytanych było zdania, że ich rządy dobrze radzą sobie z pandemią. I proszę, po 12 miesiącach jest dużo gorzej. W Europie uważa tak jedynie 45 proc. mieszkańców, a w zdyscyplinowanej Azji 76 proc.

„To badanie pokazuje, że demokracja jest wciąż żywa w sercach i umysłach ludzi” – skomentował przewodniczący Alliance of Democracies, Anders Fogh Rasmussen. „Teraz tylko musimy wyjść z pandemii COVID-19, dając więcej demokracji i wolności ludziom, którzy chcą, by ich kraje były bardziej demokratyczne” – dodał.

Takie słowa, gdy padają z ust byłego szefa NATO, budzą raczej niepokój niż nadzieję.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 10, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
elroman
Użytkownik
elroman

31% bo takie jest poparcie dla pis-u.