USA kończą finansowanie pomocy dla uchodźców palestyńskich?

Opublikowano: 25.03.2024 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1183

W ostatnim głosowaniu Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych przyjęła kontrowersyjną ustawę, która wywołała szerokie dyskusje wśród polityków i opinii publicznej. Ustawa wprowadza zakaz finansowania Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA) na okres co najmniej roku, jednocześnie zwiększając wsparcie finansowe dla Izraela. Decyzja ta spotkała się z opozycją ze strony 112 Republikanów i 23 Demokratów.

1012-stronicowa ustawa przeszła stosunkiem głosów 286 do 134. Reprezentantka Ayanna Pressley (Demokratka z Massachusetts), która była chora, została początkowo zarejestrowana jako niegłosująca, ale później zgłosiła głos na „nie”.

Podkreślając niezadowolenie z nowej polityki, Pramila Jayapal (Demokratka z Waszyngtonu) wskazała na znaczącą rolę, jaką UNRWA odgrywała przez dziesięciolecia w zapewnianiu wsparcia Palestyńczykom. Krytykując jednostronną pomoc wojskową dla Izraela, Jayapal zaapelowała o wykorzystanie amerykańskiego wpływu finansowego do promowania pokoju i humanitaryzmu w regionie.

Podobne obawy wyraził Ro Khanna (Demokrata z Kalifornii), który wyraził swój sprzeciw wobec ustawy, argumentując, że stanowi ona moralne wyzwanie dla Ameryki, która nie powinna być obojętna na głód palestyńskich dzieci. Khanna zwracając uwagę na trudną sytuację dzieci w Gazie, które cierpią z powodu braku dostępu do podstawowych środków do życia, podkreślił, że amerykańska polityka powinna odzwierciedlać podstawowe wartości humanitarne, a nie polityczny pragmatyzm.

Jak zauważył współzałożyciel Security Policy Reform Institute Stephen Semler, ustawa zakazuje również finansowania przez USA komisji ONZ, która bada potencjalne zbrodnie wojenne popełnione na okupowanych terytoriach palestyńskich i w Izraelu.

Reakcje na ustawę wykraczają poza granice Kongresu, docierając do organizacji praw człowieka i grup wsparcia, które krytykują decyzję jako finansowanie przemocy wobec Palestyńczyków, w tym amerykańskiej grupy żydowskiej IfNotNow, która oskarżyła głosujących za ustawą o finansowanie śmierci Palestyńczyków. Organizacje praw człowieka wzywają do rewizji polityki wobec Izraela i Palestyny, zwracając uwagę na potrzebę zrównoważonego i sprawiedliwego podejścia do konfliktu.

Zarzuty, które doprowadziły do zawieszenia darowizn dla UNRWA przez administrację prezydenta Joe Bidena, były związane z oskarżeniami ze strony Izraela o to, że kilkunastu z 13 000 pracowników agencji w Gazie miało brać udział w ataku kierowanym przez Hamas 7 października. Izrael oskarżył te osoby o wspieranie działań terrorystycznych, co stało się podstawą dla Stanów Zjednoczonych i innych zachodnich rządów do zawieszenia finansowania tej organizacji.

Jednak warto podkreślić, że te zarzuty nie zostały jednoznacznie potwierdzone przez niezależne dochodzenia, co wywołało kontrowersje i dyskusje na temat rzetelności i motywów za tymi oskarżeniami. Kwestia ta stała się przedmiotem debaty, zwłaszcza w kontekście wpływu takich decyzji na sytuację humanitarną w Gazie, gdzie UNRWA odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu pomocy humanitarnej dla Palestyńczyków.

Zarówno Kanada, jak i Finlandia, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, wznowiły finansowanie UNRWA, podkreślając rozdźwięk między podejściem międzynarodowym a amerykańską polityką wobec kryzysu palestyńskiego.

Przegłosowana ustawa podnosi ważne pytania dotyczące roli Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie, równowagi między wsparciem dla Izraela a pomocą dla Palestyńczyków oraz wpływu polityki wewnętrznej na międzynarodowe relacje humanitarne. Ostateczna decyzja, jaką podejmie Senat, z pewnością przyczyni się do dalszych dyskusji na temat priorytetów amerykańskiej polityki zagranicznej i jej skutków dla ludności cywilnej na konfliktowych terenach.

Autorstwo: cd/jm
Zdjęcie: UNRWA („Twitter”)
Źródło: Trybuna.info


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.