Alarmujące dane o rytualnym obrzezaniu dziewczynek

Opublikowano: 08.08.2008 | Kategorie: Zdrowie

Liczba wyświetleń: 818

Według najnowszych danych zebranych przez UNICEF około 70 mln dziewczynek i młodych kobiet z 27 krajów Afryki i Bliskiego Wschodu zostało poddanych tradycyjnej praktyce obrzezania.

Ten bolesny i niebezpieczny dla zdrowia zabieg przeprowadzany jest z reguły na dziewczynkach w wieku od 4 do 14 lat, choć w niektórych państwach stosuje się go nawet u niemowląt. Zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami rozpowszechnionymi w wielu regionach Afryki, obrzezanie pozwala kontrolować kobiecą seksualność, zwiększa płodność, a także pełni funkcję rytuału wejścia w dorosłość. W wielu przypadkach obrzezanie wynika również z wierzeń religijnych, chociaż liderzy wspólnot muzułmańskich i chrześcijańskich co raz mocniej potępiają tę praktykę.

Ponadto, rytualne obrzezanie dziewczynek w niektórych kulturach ma swoje źródło w przekonaniu o nieczystości kobiecych organów płciowych, a także w odczuciach estetycznych.

W państwach takich jak Burkina Faso, Dżibuti, Egipt, Erytrea, Etiopia, Gambia, Gwinea, Mali, Mauretania, Sierra Leone, Somalia, północny Sudan obrzezaniu poddano ponad 50 proc. kobiet w wieku od 15 do 49 lat. W Beninie, Kamerunie, Republice Środkowoafrykańskiej, Czadzie, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Gwinei-Bissau, Kenii, Nigerii, Senegalu, Tanzanii i Jemenu proporcja ta wynosi od 10 do 50 proc.

UNICEF wraz ze Światową Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Funduszem Ludnościowym Narodów Zjednoczonych (UNFPA) przyjął w 1997 r. wspólny deklarację zapowiadającą działania mające na celu znaczne ograniczenie stosowania praktyki obrzezania dziewczynek w ciągu 10 lat, a także całkowite jej wyeliminowanie w przeciągu trzech generacji.

Opracowanie: Katarzyna Wiatr
Na podstawie: iol.co.za, childinfo.org

Źródło: Portal Spraw Zagranicznych


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Raptor 08.08.2008 15:03

    Barbarzyństwo… zresztą podobnie jak u chłopców.

  2. W. 08.08.2008 16:24

    Właśnie, dlaczego te dzieci same nie mogą podjąć decyzji, czy chcą być obrzezane czy nie? Podobnie ws. chrztu – nie powinno chrzcić się ludzi bez ich świadomej zgody.

  3. Kamil 08.08.2008 18:22

    Dzieciom daje sie mało prawa głosu w ważnych dla nich sprawach. Na wschodzie czy w afryce sie nimi wrecz pomiata, a na zachodzie sie je rozpieszcza i hoduje, tworząc egoistyczne istoty, morderców(UK szczególnie). Niby chroni się je(histeria pedofilska) ograniczając ich wolność a z drugiej strony 13latków wsadza się do więzien(USA) bo gdy dzieciak ma ochotę na seks to mu prawo zabrania bo za młody, ale jesli ma stanąć przed sądem to już sie okazuje “prawie mężczyzną”..

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.