Turcja ogłosiła nazwę operacji w Syrii

Opublikowano: 02.03.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1154

Tureckie władze zaprzeczały dotychczas obecności swoich żołnierzy wśród dżihadystów walczących w syryjskiej prowincji Idlib. Teraz turecki minister obrony Hulusi Akar ogłosił, że od czwartku podlegające mu siły zbrojne prowadzą tam operację „Wiosenna Tarcza”. Ma ona zmusić syryjskie wojsko do wycofania się za linię demarkacyjną wyznaczoną przed dwoma laty podczas rozmów w rosyjskim Soczi.

Akar odniósł się do ostatnich wydarzeń przebywając w Hatay, czyli w znajdującej się przy granicy z Syrią prowincji w południowo-wschodniej Turcji. Ogłosił on, że Tureckie Siły Zbrojne (TSK) od czwartku prowadzą akcję odwetową za zabicie przez syryjskie lub rosyjskie lotnictwo 33 tureckich żołnierzy, mających przebywać wśród dżihadystów operujących w południowej części syryjskiej prowincji Idlib. Nosi ona kryptonim „Wiosenna Tarcza”.

Według polityka konserwatywnej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), przez trzy dni tureckim wojskom udało się zniszczyć osiem syryjskich helikopterów, 103 czołgi, 72 działa artyleryjskie i wyrzutnie rakiet, a także trzy systemy obrony przeciwlotniczej. Doniesienia te nie zostały na razie potwierdzone przez inne źródła.

Ponadto Akar stwierdził, że Turcja nie chce się konfrontować z Rosją, ale chce jedynie powstrzymać dotychczasową ofensywę Syryjskiej Armii Arabskiej (SAA) wymierzoną w „rebeliantów”. Z tego powodu żołnierze TSK mają atakować tylko swoich przeciwników z SAA, przy czym Turcja oczekuje wywarcia przez Rosję presji na syryjskie władze, aby syryjscy wojskowi wycofali się za linię demarkacyjną ustaloną w rosyjskim Soczi w 2018 roku.

Dzisiaj w Idlib doszło do incydentu związanego z zestrzeleniem drona lub samolotu. Dostępne nagrania z tego wydarzenia pokazują dżihadystów świętujących zestrzelenie maszyny należącej do syryjskiego wojska, ale według najnowszych informacji była to przedwczesna radość. Tak naprawdę to syryjskiej obronie przeciwlotniczej udało się zniszczyć uzbrojonego tureckiego drona operującego nad miastem Sarakib.

Syryjskie władze poinformowały jednocześnie o zamknięciu przestrzeni powietrznej nad prowincją Idlib. Od momentu wydania komunikatu wszystkie samoloty znajdujące się nad tym terenem będą celem ataków ze strony obrony przeciwlotniczej.

Na podstawie: AlJazeera.com, AlMasdarNews.com, Tishreen.news.sy
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.