Szympansy osiągnęły poziom rozwoju epoki kamiennej

Opublikowano: 05.08.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 910

Naukowcy znaleźli dowody na to, że szympansy z Afryki Zachodniej już tysiące lat temu, przed pojawieniem się rolnictwa, rozłupywały orzechy za pomocą kamiennych narzędzi. Odkrycie sugeruje, że małpy rozwinęły tą umiejętność na własną rękę.

Zespół naukowców odwiedził jedyną znaną osadę prehistorycznych szympansów na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Wykopane przez badaczy kamienie posiadają ślady używania ich do rozbijania orzechów.

Narzędzia pochodzą sprzed około 4300 lat, co w kategoriach ludzkich odpowiada późnej epoce kamienia. Do tej pory sądzono, że szympansy po raz pierwszy użyły kamiennych narzędzi dopiero w XIX wieku. Naukowcy sugerują, że ten rodzaj wykorzystania narzędzi mógł być dziedziczony od naszego wspólnego przodka.

Badanie wykazało, że szympansy i ludzcy przodkowie mieli znacznie więcej cech wspólnych niż mogło się wydawać. Do tej pory sądzono, że wiele atrybutów kulturowych było zarezerwowanych tylko dla ludzkości. Okazało się jednak, że takie zachowania jak np. rozbijanie orzechów, są przekazywane następnym pokoleniom szympansów. Prehistoria małp ma znacznie głębsze korzenie niż mogło się wydawać.

Badania naszego najbliższego ziemskiego krewnego nieustannie podkreślają nowe aspekty ludzkiej ewolucji. Z jednej strony jest to pozytywne, ponieważ możemy zrobić więcej w zakresie ochrony tego zagrożonego gatunku. Dzięki temu w przyszłości będziemy mogli stale poznawać kolejne fakty dotyczące naszej przeszłości.

Należy jednak zwrócić uwagę, że z każdym następnym odkryciem przekonujemy się o coraz większej inteligencji małp. Nie można wykluczyć, że kiedyś nadejdzie moment, gdy szympansy staną się dla nas równorzędnym przeciwnikiem w walce o przetrwanie. Już teraz niektóre małpy całkiem dobrze radzą sobie z obsługą smartfona, o czym świadczyć może powyższy film.

Autorstwo: ZychMan
Na podstawie: MPG.de
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

  1. gajowy 23.05.2019 13:33

    Akurat obsługa smartfona o niczym nie świadczy bo to produkt masowy nakierowany na mało bystrego i zdziecinniałego konsumenta. Posadzić ją za starym komputerem i niech pokaże co potrafi. Może coś zaprogramuje w asemblerze?

  2. Krokodylowy 23.05.2019 13:53

    Gajowy – To co piszesz też o niczym nie świadczy, bo chyba nawet sobie nie zdajesz sprawy ile dzieci i nastolatków nie potrafi obsługiwać komputera po za przeglądarką i otwarcie nawet nie chce się tego uczyć. Nastolatki w szkołach zawodowych nie potrafią zrobić kosztorysu dla klienta. O programowaniu nie wspomnę. Znajoma nauczycielka informatyki z podstawówki i gimnazjum opowiadała mi, że jeszcze parę lat temu była w stanie wyłuszczyć ze szkoły kilkanaście osób, które mogła poprowadzić do olimpiady w “Logo”. Dziś ciężko jej znaleźć 1-2 osoby. Wiesz co odpowiadają uczniowie? A po co mi to? Przecież mam smartfon/tablet i więcej mi się nie przyda w życiu”. Pokolenie urodzone po 2000 roku.

  3. Ruskieimienab 23.05.2019 23:26

    Wiecie co z góry zaznaczam że nawet nie czytałem tego czegoś dalej jak do orzechów!
    Ludzie przecież ptaki! Taka nie wiem Wrona znajdzie ORZECHA złapie, poleci do góry, odpowiednio wysoko, puści go,rozbije sobie,i ze smakiem sobie zje!! Bez potrzeby walenia kamieniem!! I potrafi to od zawsze!! Od znalezienia pierwszego orzecha!!
    Skąd ona to wie??
    Jak do tego doszła??
    Orzecha włoskiego tak sprytnie?? Toż to nie do wiary.
    A wy czytacie o genialnych szympansach!?
    Dajcie znać jak dojdą do użycia kamienia w innym celu nie wiem np. do wbijania czegoś lub rozcierania czegoś albo chociaż do czegoś innego no.

  4. Radek 05.08.2019 09:51

    Żadne małpy nie grożą ludzkości. Najwyżej role się zamienią jak rozwój ludzkości będzie szedł tak jak idzie. A czy nadal w oficjalnej nauce panuje wiara, że człowiek pochodzi od małpy? Sorry, że pytam, ale ostatnio nie chodziłem do szkoły.
    Papugi potrafią dobierać kształty i kolory aby układać klocki, są ptaki co sobie ozdabiają muszelkami i kamieniami dróżkę do gniazda w trzcinach, ławice ryb komunikują się w nieznany nam sposób, węże potrafią rozpoznać człowieka który zabił im męża/żonę i się mścić… itd. itd.

  5. realista 05.08.2019 11:16

    cyt.:”A czy nadal w oficjalnej nauce…”

    a jest jakaś nieoficjalna? :DDD

    cyt.:”…panuje wiara…”

    nauka nie kieruje się wiarą.
    panuje przekonanie, wynikające z posiadanych danych.

    cyt.:”, że człowiek pochodzi od małpy?”

    człowiek w ujęciu systematycznym JEST małpą człekokształtną (nadrodzina).
    ze współcześnie istniejącymi innymi małpami człekokształtnymi, np. szympansami, człowiek ma jedynie wspólnego przodka.

    tak, nadal jest to wykładane w szkołach. nic się nie zmieniło, poznajemy jedynie więcej szczegółów. nie był to szybki i prosty proces, stąd nic dziwnego, że i dochodzenie do tego nie jest łatwe…

    PS. szympansy wykazują o wiele więcej ludzkich zachowań, niż rozłupywanie orzechów. to naprawdę całkiem inteligentne zwierzęta. potrafią np. zrobić sobie dzidę ostrząc jedną stronę badyla. także daję znać. :D… .. .

  6. realista 05.08.2019 11:27

    Maurycy, w tekście na końcu brakuje filmu. ZNZ linkuje do usuniętego konta, ale to pewnie był ten film: https://youtu.be/ESAt2f2nCWM
    dobrze byłoby uzupełnić.
    pozdro… .. .

  7. Radek 08.08.2019 04:05

    Realisto, dziękuję za wyjaśnienie. Chciałbym jedynie zaznaczyć, że specjalnie użyłem zwrotu ze słowem “wiara” bo nauka nauce nie równa. Co innego matematyka, fizyka, czy chemia, a co innego tworzenie historii dla potrzeb ideologii. Tak samo jak nowożytna historia jest dopasowywana do poglądów społeczno-politycznych tak samo prehistoria.
    Miałem jednak nadzieję, że w tym temacie jakiś rozwój był w międzyczasie, ale jak widzę totalny zastój w tej kwestii.

  8. Fenix 08.08.2019 08:00

    Tak to jest jak od małp oczekuje się zachowań ludzkich, a od ludzi małpowania?

  9. realista 08.08.2019 10:51

    cyt.:”Chciałbym jedynie zaznaczyć, że specjalnie użyłem zwrotu ze słowem “wiara” bo nauka nauce nie równa. Co innego matematyka, fizyka, czy chemia, a co innego tworzenie historii dla potrzeb ideologii.”

    aaa, no to się zgadzam w zupełności. ja w ogóle oddzielam naukę od “nauk” historycznych czy filozofii. tę ostatnią uważam za kuźnię idei, które dopiero trzeba potwierdzić naukowo (a nie zawsze jest to nawet możliwe), a te pierwsze uznaję bardziej za sztukę (;) – sztukę prowadzenia śledztwa. wykorzystuje się w nich naukę, ale mimo wszystko nie jest to to samo, mają większy stopień niepewności (choć nie zawsze).
    z resztą nauka niemal z definicji to uzupełnianie niewiedzy, co powoduje zmianę tego, co myśleliśmy do tego czasu. konieczna jest – gdy zajmujemy się nauką – gotowość do zmiany naszych przekonań wobec wyników badań. naukowiec z zatwardziałymi poglądami nie jest imho dobrym (czy wręcz prawdziwym) naukowcem, bo wystarczy spojrzeć na historię nauki, aby się przekonać o tym, że niemal zawsze można, kopiąc głębiej, dokopać się do zaskakujących i zmieniających nasze rozumienie pokładów nieznanej dotąd wiedzy, co z drugiej strony nie znaczy wcale, że pierwotna wiedza jest nieaktualna (mechanika newtonowska kontra teoria względności na przykład).
    i tym bardziej potrzebne są więc badania we wszelkich dziedzinach, nawet takich, jak obserwacja życia prymitywnych acz inteligentnych kuzynów ludzi, co może nam dać odpowiedź na różne nurtujące pytania, jak pochodzenie nas samych i naszych zachowań. mi osobiście obserwacja zwierząt, ludzi i nawet sieci neuronowych dodała wiele materiału do przemyśleń i ukształtowała moje poglądy na te tematy, więc uważam, że takie badania są wartościowe, i nie ma co się oburzać, że człowiek to jednak mimo wszystko zwierzę ;P… .. .

    PS. nie za bardzo rozumiem jaki zastój masz na myśli. możesz wyjaśnić czego oczekujesz w jakiej kwestii jakiego tematu?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.