Seniorzy mniej się zadłużają

Opublikowano: 27.10.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1897

Spada zadłużenie polskich seniorów. Interesujący jest jeden z powodów – młodsi członkowie rodziny nie proszą ich już o zakup sprzętów na kredyt lub raty.

Zadłużenie emerytów spadło z 6,4 mld zł w styczniu br. do 5,9 mld zł obecnie, jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Jak informuje portal pulshr.pl, w styczniu tego roku liczba dłużników-seniorów wynosiła 354,8 tys.; aktualnie zmniejszyła się do 331,5 tys.

Najwięcej (4 mld zł) emeryci są winni firmom windykacyjnym i funduszom sekurytyzacyjnym, które odkupiły długi od pierwotnych wierzycieli.

Według analityków przez wiele lat zadłużenie najstarszych Polaków, widniejące w bazie danych KRD, stale rosło. Maleje dopiero od kilku lat. W 2018 r. seniorzy zalegali ze spłatą 7,05 mld zł; potem dług systematycznie malał, a obecnie sięga 5,9 mld zł.

Jedną z przyczyn nasilającego się wcześniej zadłużenia emerytów, jak wyjaśnili eksperci, było zaciąganie przez nich zobowiązań finansowych na rzecz młodszych członków rodziny, głównie wnuków, którzy nie mieli zdolności kredytowej jako zatrudnieni na umowach śmieciowych, ale chcieli kupić m.in. sprzęt RTV, na który nie było ich stać.

Jak wskazał w rozmowie z PAP prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki, to podejście w ostatnich latach zmieniło się. Młodzi, dofinansowani świadczeniami 500 plus, Dobry Start czy bonem turystycznym, coraz rzadziej kupują sprzęt RTV i AGD na raty, zawierając umowę na dziadków, których potem obarczają spłatą – powiedział.

Inne powody spadku zadłużenia to wzrost i zagęszczenie świadczeń. Seniorzy otrzymują trzynastki, a niektórzy z nich czternaste emerytury. W styczniu większość emerytur wzrośnie dzięki zwolnieniu ich z podatku, w marcu świadczenia te zostaną zwaloryzowane – według ekspertów wskaźnik waloryzacji może wynieść nawet 7,7 proc. – a w kwietniu każdy emeryt ponownie dostanie trzynastkę.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

 1. Rozbi 27.10.2021 21:32

  Wg tego dokumentu – stan na 2019 – https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5486/32/11/1/emerytury_i_renty_w_2019.pdf – 6 976 554 osób pobierało emerytury.

  Dalej – maj 2021 – liczba emerytów 5 970 700

  https://www.prawo.pl/kadry/ile-zasilkow-pogrzebowych-wyplacil-zus-ilu-emerytow-ubylo-w,509926.html

  Proste działania – 7,05 mld zł / 6,976 mln emerytów 2018/19 – średnie zadłużenie 1010,52 zł na emeryta
  2021?
  5,9mld / 5,970 mln – średnie zadłużenie – 988,15 zł –
  mniej, ale czy aby na pewno aż tyle ile sugeruje artykuł?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.