Sabotaż Nord Stream to jednak robota Kijowa?

Opublikowano: 13.11.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2267

Według mediów to ukraiński funkcjonariusz odegrał kluczową rolę w wysadzeniu gazociągów na Morzu Bałtyckim. Ma to być dowódca sił specjalnych nadzorujący sześcioosobowy zespół, który we wrześniu 2022 roku podłożył ładunki wybuchowe na rurociągach Nord Stream. Tak wynika z informacji podawanych przez „Washington Post” i magazyn „Der Spiegel”.

Jak wynika ze wspólnego śledztwa „Washington Post” i „Spiegel”, którego wyniki podano w sobotę 11 listopada, dowódca ukraińskich sił specjalnych odegrał kluczową rolę w sabotażu gazociągu Nord Stream we wrześniu 2022 roku na Morzu Bałtyckim.

Według amerykańskiego dziennika i niemieckiego magazynu „koordynatorem” akcji był 48-letni Roman Czerwiński, który służył w ukraińskich siłach specjalnych. Dziennikarze powołują się urzędników na Ukrainie, ale i w innych częściach Europy, a także na osoby posiadające wiedzę na temat operacji.

Informatorzy są jednak anonimowi. Czerwiński miał nadzorować logistykę akcji i sześcioosobowy zespół, który z fałszywymi dokumentami wynajmował łodzie i użył sprzętu do nurkowania do umieszczania ładunków wybuchowych na rurociągach.

To nie jest nowa hipoteza, ale „Washington Post” dość szczegółowo opisuje akcję i twierdzi, że dowódca grupy nie planował tej operacji, ani nie działał sam, ale wykonywał rozkazy władz ukraińskich. Przez swojego prawnika, Roman Czerwiński zaprzeczył odegraniu jakiejkolwiek roli w tej akcji. „Wszelkie spekulacje na temat mojego zaangażowania w atak na Nord Stream są rozpowszechniane przez rosyjską propagandę bez żadnych podstaw” – napisał w oświadczeniu. Kijów oficjalnie także się od wysadzenia gazociągu odcina.

Od czasu wybuchów odpowiedzialność za eksplozje przypisywano Ukrainie, Rosji, Stanom Zjednoczonym, Polsce, a nawet Wielkiej Brytanii. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wielokrotnie zaprzeczał, jakoby jego kraj mógł być w to zamieszany. Według „The Washington Post” akcja sabotażowa mogła się jednak odbyć poza wiedzą Zełenskiego.

W Kijowie toczy się obecnie proces Romana Czerwińskiego, oskarżanego o nadużycie władzy podczas próby nakłonienia rosyjskiego pilota do ucieczki. Według doniesień mediów oskarżenia stanowią jednak polityczny odwet za krytykę prezydenta Zełenskiego.

Autorstwo: BD
Źródło: NCzas.info


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. pikpok 13.11.2023 13:09

  ,,wynajmował łodzie” ? A okręt amerykański USS Kearsarge był tu przypadkowo w tym czasie?
  https://tv.trojmiasto.pl/Amerykanski-okret-desantowy-w-Gdyni-14-09-2022-video-76597.html

  Zaorali kopalnie, a teraz będziemy kupować palestyński gaz od Izraela, albo rosyjski przez pośrednika? https://serwisy.gazetaprawna.pl/energetyka/artykuly/9348024,koniec-wspolpracy-kghm-z-nuscale-czarne-chmury-nad-malym-atomem.html

 2. MistrzSwojejIstoty 13.11.2023 15:21

  Rosyjska propaganda w Der Spiegel i Washington Post.Hmm..Ukraińcom już do końca odbija.

 3. Murphy 15.11.2023 18:56

  Ja od początku nie podejrzewałem Rosjan, bo niby jaki w tym mieli by interes? Przecież z tego rurociągu mieli zyzk ze sprzedaży gazu, więc tylko innym państwą mógł ten sabotaż być na rękę (tym co same chciały sprzedać gaz).

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.