Rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów

Opublikowano: 03.04.2024 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1707

Rada ministrów na wtorkowym posiedzeniu przyjęła projekt ustawy o ochronie sygnalistów. Dokument przedłożony przez minister Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk zakłada ochronę osób zgłaszających naruszenie prawa w kontekście związanym z pracą. Ustawa ma na celu wdrożenie dyrektywy unijnej, z którym poprzedni rząd spóźnił się — narażając państwo na kary finansowe — ponad dwa lata.

Ochrona interesu wspólnego, dobre imię pracodawcy, ochrona współpracowników, praworządności – to główne założenia ustawy o ochronie sygnalistów. Ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne. Sygnalistą, któremu przysługiwać będzie ochrona, będzie mógł zostać pracownik, ale też były pracownik, funkcjonariusz, żołnierz zawodowy, zleceniobiorca, stażysta czy wolontariusz. Sygnalista to osoba zgłaszająca nieprawidłowości w związku z zatrudnieniem. Sygnalista to ktoś, kto alarmuje o naruszeniach prawa i ma do tego uzasadnioną podstawę.

Sygnalista może być narażony na działania odwetowe po dokonaniu zgłoszenia, dlatego konieczne jest zapewnienie ochrony takim osobom. Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii — to działania odwetowe, przed którymi chronić ma ustawa. Projekt zakłada, że sygnalista, który doświadczył działań odwetowych, będzie mógł wystąpić o zadośćuczynienie lub odszkodowanie. Tożsamość sygnalisty będzie zachowana w tajemnicy. Ustawa nie wprowadza obowiązku dokonywania zgłoszeń. Każdy sygnalista będzie sam decydował, czy chce dokonać zgłoszenia, czy nie — ale jeśli się na to zdecyduje, będzie chroniony. Od „zwykłego” skarżącego sygnalistę odróżnia działanie w interesie publicznym. Sygnalista dokonuje zgłoszenia, by chronić dobro wspólne, a nie swój interes osobisty lub członków najbliższej rodziny. Ponadto, aby korzystać ze statusu sygnalisty, zgłaszający powinien być przekonany, ze podawane przez niego informacje są prawdziwe.

Pracodawca będzie musiał opracować procedurę zgłoszeń wewnętrznych, która określi zasady przyjmowania takich zgłoszeń i stworzyć kanały do ich przyjmowania. Wewnętrzne systemy sygnalizowania ułatwią diagnozowanie nieprawidłowości w zakładzie pracy i pomogą eliminować niepokojące zdarzenia.

Dotychczas w polskim systemie prawnym brak było kompleksowej regulacji poświęconej ochronie sygnalistów. Projekt ustawy ma zaimplementować dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.

Wejście w życie ustawy nie oznacza końca prac nad system ochrony sygnalistów w Polsce. Za dwa lata Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeprowadzi ewaluację systemu ochrony sygnalistów. Ministerstwo udzieli też wsparcia w rozwiązywaniu problemów związanych z praktycznym wdrożeniem ustawy.

Autorstwo: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Źródło: PAP-MediaRoom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. replikant3d 03.04.2024 18:40

    Czyli powrót ,,uprzejmie donoszę,,

  2. Strangersama 03.04.2024 19:31

    A sygnaliści kalibru Juliana Assange’a też będą chronieni czy o łamaniu prawa przez władze nie można mówić?

  3. Katana 03.04.2024 19:41

    Strangersama, właśnie o to chodzi, że nie można. Przeciwko takiemu mówieniu taka ustawa.
    I co teraz?

  4. jaq77 03.04.2024 21:11

    Tak naprawdę, to ciekawe o co tu chodzi? No bo nie wiem komu można donieść? Kto się nad tym pochyli, przeanalizuje okoliczności i wyegzekwuje “sprawiedliwość” … albo czym jest “Ochrona interesu wspólnego, dobre imię pracodawcy, ochrona współpracowników, praworządności” – czy interesem wspólnym jest np. “możliwość” przejścia na samozatrudnienie i otrzymywania wyższej pensji bez odprowadzania nikomu niepotrzebnych składek, a może działanie w kierunku przejęcia firmy przez, najlepiej, jakiś koncern, czy inną korpo, by pensje wzrosły i być bardziej “nowoczesnym” … jeśli nie, to ja tam jestem za (“zakłada ochronę osób zgłaszających naruszenie prawa w kontekście związanym z pracą”), a nawet przeciw (“Ustawa ma na celu wdrożenie dyrektywy unijnej”) – z jednej strony próba “normalizacji”, ale za pomocą czegoś “znienormalniałego” … nic dziś nie jest czarno-białe …

  5. adambiernacki 04.04.2024 07:25

    Każdy totalitaryzm a zwłaszcza komuszy opierał się na donosicielstwie. Do dziś donosiciele i ich potomkowie pokazywani są przez boga podludzi Telewizora jako autorytety. Niewolnik wyzuty z godności i rozumu wielbi autorytety. Ustawowo chronić donosicieli to mistrzowskie posunięcie a kolejnym będzie beatyfikacja ale do tego musi minąć trochę czasu.
    Mimo, że mój dziadek trudnił się zawodem chwalebnym i czyścił naród z brudu tego typu to zawsze uważałem, że Armia Krajowa za mało się skupiła na czyszczeniu takiego brudu właśnie nawet poszukując go przez dziesięciolecia.

  6. Katana 04.04.2024 16:42

    Też mi wzór czystości… AK ma z nią tyle wspólnego co kbk AK.
    A jaki to totalitaryzm, w którym nawet poskarżyć się strach jest?

  7. jaq77 04.04.2024 22:13

    A skąd wiedzieć czy brud jest tego typu czy innego … samemu sprawdzając, ma się małą wydajność … a później jeszcze ktoś powie, że się wykazuje za małe skupienie …

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.