Sygnalista skazany w USA na prawie 4 lata więzienia

Opublikowano: 28.07.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2324

Daniel Hale, były analityk wywiadu sił powietrznych USA, który ujawnił informacje o zbrodniach wojennych popełnionych w związku z zamachami przy użyciu dronów, został skazany na 45 miesięcy więzienia. To kolejny w ostatnim czasie w USA wyrok przeciwko sygnaliście.

Podczas swojej służby w siłach powietrznych w latach 2009-2013 Hale przez prawie rok pracował w Afganistanie dla amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Krajowego (NSA) i armii, identyfikując osoby do zamachów dokonywanych z użyciem dronów. Następnie włamywał się im do telefonów i określał ich lokalizację. Informacje te były przekazane pilotom wojskowych dronów, których zadaniem była obserwacja i mordowanie wskazanych.

W październiku 2015 roku, niesiony wyrzutami sumienia, przekazał reporterowi Jeremy’emu Scahillowi z „The Intercept” dokumenty, określone potem przez media mianem „The Drone Papers”. Zawierały one informacje o tym, jak program zamachów z użyciem dronów z czasów prezydentury Baracka Obamy pociągał za sobą liczne ofiary wśród ludności cywilnej. Z ujawnionych dokumentów wynikało, że np. z 200 osób zabitych w wyniku takich akcji między styczniem 2012 a lutym 2013 roku tylko 35 było zamierzonymi celami. W ciągu jednego tylko pięciomiesięcznego okresu prawie 90 proc. zabitych stanowili niewinni ludzie, sklasyfikowani jako „wrogowie zabici w akcji”.

Hale został skazany na mocy ustawy o szpiegostwie z 1917 roku za „przechowywanie i przekazywanie informacji dotyczących bezpieczeństwa narodowego”. Groziło mu do 10 lat więzienia. W jego obronie stanęli inni znani sygnaliści – Edward Snowden, John Kiriakou, Daniel Ellsberg i WikiLeaks, a także liczne organizacje broniące praw człowieka i wolności prasy. „To co go spotkało w odpowiedzi [na jego działania – przyp. red.] jest narodową hańbą” – powiedział ostatnio Snowden.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.