Rząd nie wystąpi o odszkodowanie od Unii Europejskiej

Opublikowano: 23.09.2020 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 120

Już cztery lata temu wejść w życie miał specjalny podatek handlowy. Jego pobieranie zahamowała jednak Komisja Europejska, uznając nowe prawo za sprzeczne z jej regułami. Ostatecznie okazało się, że brukselscy biurokraci nie mieli w tej sprawie racji, ale i tak rządzący nie zdecydowali się na wystąpienie o odszkodowanie ze strony unijnej. Chodzi tymczasem o blisko 6,5 miliarda złotych.

Wprowadzenie podatku handlowego dla największych sieci hipermarketów było jednym z głównych postulatów, z jakim do wyborów parlamentarnych w 2015 roku szedł obóz Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy. Parlament uchwalił więc prawo wzorowane na rozwiązaniach węgierskich. Pieniądze z tego tytułu miały spływać do budżetu państwa już od 2016 roku.

Przeciwko nowemu rozwiązaniu protestowała jednak Komisja Europejska. Twierdziła ona wówczas, że podatek ten łamie zasady unijnego prawa, stąd wszczęła ona postępowanie przeciwko naszemu państwu. Sąd Unii Europejskiej w maju ubiegłego roku zadecydował jednak, że danina nie jest nielegalną formą pomocy publicznej dla mniejszych przedsiębiorstw. Podobną opinię na temat węgierskiego podatku wydał w marcu tego roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W związku z powyższymi orzeczeniami polskie państwo mogłoby się domagać odszkodowania od KE. Ministerstwo Finansów zaprzeczyło, aby wniosło skargę, dzięki której Komisja musiałaby wypłacić odszkodowanie w wysokości 6,5 mld zł. Sprawa nie jest jednak jeszcze przesądzona. Nastawienie polskich władz może zmienić wyrok TSUE w sprawie naszego podatku handlowego.

Na podstawie: Money.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 4,17 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o