Rząd Iraku potępia amerykańskie naloty w Iraku

Opublikowano: 24.11.2023 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1464

W środę rząd Iraku skrytykował amerykańskie naloty na bojówki szyickie, nazywając je naruszeniem suwerenności Iraku.

„Ostro potępiamy atak na Jurfa al-Nasra, dokonany bez wiedzy irackich agencji rządowych” – powiedział rzecznik irackiego rządu Basem al-Awadi. „Ta akcja stanowi rażące naruszenie suwerenności i próbę destabilizacji sytuacji w zakresie bezpieczeństwa” – dodał al-Awadi.

Oświadczenie wydano po tym, jak wojsko amerykańskie ogłosiło, że w środę wczesnym rankiem przeprowadziło naloty na obiekty na południe od Bagdadu, z których korzysta Kataib Hezbollah, szyicka milicja sprzymierzona z Iranem. Irackie Siły Mobilizacji Ludowej (PMF), zrzeszająca bojówki szyickie, utworzone w 2014 r. w celu walki z Państwem Islamskim, podały, że ośmiu ich bojowników zginęło w amerykańskich atakach.

Wczesniej, około północy, amerykański śmigłowiec bojowy AC-130 przeprowadził ataki powietrzne na osoby, które według Stanów Zjednoczonych były odpowiedzialne za atak rakietowy na bazę lotniczą Ain al-Asad, w której stacjonują wojska amerykańskie. Urzędnicy amerykańscy podali, że AC-130 zabił trzech bojowników.

Ataki AC-130 były pierwszymi atakami USA w Iraku, odkąd wojska amerykańskie w Iraku i Syrii zaczęły być atakowane w związku ze wsparciem prezydenta Bidena ataków Izraela w Gazie. Według Pentagonu od 17 października żołnierze amerykańscy byli atakowani w Iraku i Syrii 66 razy.

Stany Zjednoczone przeprowadziły wcześniej trzy rundy nalotów we wschodniej Syrii. W weekend „The Washington Post” doniósł, że Pentagon był świadomy, że rozpoczęcie ataków w Iraku może „zaostrzyć nastroje antyamerykańskie” w tym kraju.

Stany Zjednoczone mają w Iraku 2500 żołnierzy, czemu wiele stronnictw w Iraku zdecydowanie się sprzeciwia. Rząd iracki stwierdził, że naloty naruszyły porozumienie zawarte przez Stany Zjednoczone z Bagdadem o zatrzymaniu wojsk w kraju. „Niedawny incydent stanowi wyraźne naruszenie misji koalicji polegającej na zwalczaniu [ISIS] na ziemi irackiej” – stwierdzono w oświadczeniu.

Rząd potępił także częste ataki na żołnierzy amerykańskich i stwierdził, że jest jedyną władzą, która może ukarać sprawców. „Władze Iraku mają wyłączność na egzekwowanie prawa i pociąganie do odpowiedzialności osób naruszających prawo, co stanowi prerogatywę leżącą wyłącznie w jego kompetencjach. Żadna partia ani agencja zagraniczna nie ma prawa przejmować tej roli, ponieważ jest to sprzeczne z konstytucyjną suwerennością Iraku i prawem międzynarodowym” – stwierdzono w oświadczeniu.

Autorstwo: Dave DeCamp
Źródło zagraniczne: AntiWar.com
Źródło polskie: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Denisrozrabiaka 24.11.2023 19:23

    “Rząd Iraku potępia amerykańskie naloty w Iraku”

    Moim zdaniem: Za rok w Polsce- “nowa partia korwina “protestuje” w gazecie “super expres” na przed ostatniej stronie(w rubryce sport) w sprawie amerykańskich nalotów w Polsce, rząd polski- nie widzi problemu”

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.