Rozwiązali tajemnicę figurek mających ponad 3000 lat

Opublikowano: 22.06.2021 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1863

W niedawnym badaniu naukowcy odkryli, jaką funkcję pełniły kamienne figurki stworzone 3200 lat temu. Według „Daily Mail” w pierwszej połowie XIX wieku znaleziono je w hetyckiej świątyni Yazilikaya (terytorium współczesnej Turcji).

W XIII wieku p.n.e. Hetyci wyrzeźbili w wapieniu ponad 90 figur bogów, zwierząt i potworów oraz wznieśli przed nimi świątynię, zamieniając to miejsce w sanktuarium. Przez ponad 200 lat naukowcy nie mogli zrozumieć, jakie było znaczenie tych reliefów.

I dopiero teraz międzynarodowa grupa ekspertów ustaliła, że ​​kamienne figury to starożytny kalendarz i mapa kosmosu, która przedstawia różne poziomy wszechświata: świat podziemny, Ziemię w środku i niebo. Posługując się płaskorzeźbami przedstawiciele tego starożytnego ludu liczyli dni, miesiące i pory roku.

Archeolodzy ustalili, że Hetyci robili to nacięciami wyrzeźbionymi w różnych kierunkach. W ten sposób śledzili upływ czasu według Księżyca i Słońca.

Hetyci założyli swoje imperium pod koniec XVII wieku p.n.e. W szczytowym okresie, w połowie 1300 roku p.n.e., rządzili większością terytorium Turcji, a także terytoriami na Bliskim Wschodzie i w Górnej Mezopotamii.

Do 1180 r. p.n.e. Hetyci byli już pokonani i zasymilowani przez Asyryjczyków. Niegdyś potężne państwo podzieliło się na małe miasta, z których niektóre przetrwały do ​​VIII wieku p.n.e.

Na podstawie: DailyMail.co.uk
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.