Rosyjskie służby publikują dokumenty ws. zbrodni wołyńskiej

Opublikowano: 14.09.2022 | Kategorie: Historia, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1420

W czasie wojny rosyjsko-ukraińskiej wszystkie informacje na jej temat mogą zawierać treści korzystne dla Ukrainy lub Rosji, których nie da się obiektywnie zweryfikować z powodu masowego produkowania propagandowych i fałszywych informacji wojennych przez obie strony konfliktu.

Na stronie internetowej rosyjskiej FSB pojawiły się archiwalne dokumenty radzieckiego wywiadu na temat ludobójstwa wołyńsko-małopolskiego, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów. Moment ich publikacji w czasie trwającej napaści Rosji na Ukrainę wiele mówi o motywacjach takiego działania.

Jak zwraca uwagę „Rzeczpospolita”, „Rosjanie w żaden sposób nie potwierdzają autentyczności publikowanych dokumentów”. „Publikacja ich w czasie trwającej wojny Rosji z Ukrainą, w czasie której Polska udziela wsparcia zaatakowanemu przez Rosję państwu, ma prawdopodobnie na celu poróżnienie Polaków i Ukraińców” – ocenia gazeta.

FSB opublikowało raporty szefa Czwartego Wydziału NKGB, Pawła Sudopłatowa. Rosyjska służba stwierdziła też, że radziecki wywiad „działający za linią wroga regularnie dostarczał raporty kierownictwu Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych (NKWD) na temat masakr dokonywanych przez niemieckie władze operacyjne i ich popleczników”. „Zaprezentowane dokumenty zwracają uwagę na reakcję niemieckich władz okupacyjnych na zbrodnie dokonywane przez ukraińskich nacjonalistów wobec polskich mieszkańców Wołynia. Okupanci nie tylko nie powstrzymywali ludobójstwa Bandery na Polakach, ale wykorzystywali te przypadki do wzywania ocalałych Polaków, aby zaciągali się do żandarmerii i walczyli z Banderą” – napisała FSB.

Jak wskazuje historyk i publicysta Piotr Zychowicz, wobec dokonywanego przez Ukraińców ludobójstwa, Polacy „szukali ratunku wszędzie, gdzie się dało”. „Nawet u wrogów. Smutne jest to, że doprowadzeni do rozpaczy Polacy zwracali się o ochronę do Niemców i Sowietów. (…) W zależności od regionu. Na terenach opanowanych przez sowiecką partyzantkę, Polacy oddawali się pod jej opiekę. W zamian za jedzenie i noclegi – Sowieci chronili polskie wioski. Na innych terenach Polacy wstępowali do stworzonej przez Niemców »zielonej policji«, powstałe spontanicznie polskie samoobrony brały też od Niemców broń” – stwierdził w jednym z wywiadów.

Autorstwo: Paweł Kubala
Na podstawie: Rp.pl, Dziennik.pl
Źródło: MediaNarodowe.com

22

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. vannamond 14.09.2022 18:23

    Gdyby nie Niemcy i najprawdopodobniej Rosjanie ofiar byłoby znacznie więcej. Tzw polski rząd i jego tzw armia miały inne priorytety. Jakież to aktualne…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.