Reżim wolnego handlu

Opublikowano: 18.12.2008 | Kategorie: Gospodarka

Liczba wyświetleń: 698

Piewcy globalizacji opisują ten proces jako unikalny fenomen znoszący wszelkie bariery kulturowe, ekonomiczne i społeczne. Globalizacja oznacza jednak również przekształcenie polityk ekonomicznych państw narodowych w jeden uniwersalny, neoliberalny model (tzw. strukturalne dostosowanie). Nieodłącznym zjawiskiem towarzyszącym globalizacji jest wzrastający poziom kontrolowania procesów produkcji przez kapitał prywatny. W konsekwencji staje się on coraz bardziej mobilny (co można zaobserwować na przykładzie korporacji transnarodowych przenoszących w ciągu jednego dnia swoje fabryki na obszary peryferyjnego kapitalizmu dysponujące tańszą siła roboczą) a pole jego działań stopniowo poszerza się o płaszczyzny zarezerwowane do tej pory dla państw narodowych.

Kraje Globalnego Południa w zamian za umorzenie długów i pomoc finansową są zmuszane przez WTO i MFW do akceptowania i wdrażania polityki tzw „strukturalnego dostosowania” w ramach układów o wolnym handlu (tzw Free Trade Agreements – FTA). Oznacza to w praktyce postępującą liberalizacje handlową, deregulacje i prywatyzacje sektora publicznego ( edukacja, służba zdrowia, energetyka, dostęp do wody pitnej itp).

W coraz bardziej zglobalizowanym świecie międzynarodowe układy handlowe i prawa pracownicze są ściśle ze sobą połączone. Niezwykle istotną sprawą staje się zrozumienie wpływów Porozumień o Wolnym Handlu (FTA) na sytuacje pracowników na całym świecie.

Według prognoz UNDP liczba ludzi żyjących za mniej niż dolara dziennie może wzrosnąć z 334 milionów osób (stan na 2007 rok) do 471 milionów w 2015 roku. UNDP szacuje że majątek 225 najbogatszych osób na świecie jest równy rocznym dochodom 74 najbiedniejszych krajów świata z łączną populacją 2,5 miliarda ludzi.

Niezbędnym elementem wszelkich porozumień o wolnym handlu – forsowanych przez Stany Zjednoczone i Międzynarodowe Instytucje Finansowe takie jak WTO (Światowa Organizacja Handlu) jest kampania na rzecz zniesienia barier handlowych – obowiązków importerów, eksporterów, taryf celnych i subwencji. Dobrym przykładem ukazującym skutki polityki wolnohandlowej jest kontynent afrykański, gdzie dochody z eksportu spadły z 6% w 1980 roku do 2% w roku 2002. Warto zaznaczyć, że Afryka jest jednym z kontynentów zawierających największą ilość układów FTA. Zubożenie krajów Globalnego Południa łączy się ze zjawiskiem feminizacji biedy. 70% z 1,3 miliarda ludzi żyjących poniżej minimum socjalnego to kobiety. Kobiety pracują przy produkcji około 60 % światowej żywności, prowadzą około 70% małych i drobnych gospodarstw. Feminizacja biedy jest dynamicznym procesem społecznego wykluczenia i marginalizacji co często wiąże się z dyskryminacją, przemocą i łamaniem praw człowieka.

Dwustronne Porozumienia o Wolnym Handlu (FTA`s) sankcjonują postępującą liberalizację przepisów handlowych. Raport Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO) z 2000 roku wśród skutków ww. porozumień wymienia: niepewność zatrudnienia, ograniczanie produkcji, redukcje miejsc pracy, łamanie prawa pracy i represje związkowe w krajach rozwijających się, zawieranie tzw. umów śmieciowych bez opłacania składek ubezpieczeniowych i zdrowotnych, deregulacje rynku pracy, wzrost bezrobocia. Głównymi beneficjentami FTA są korporacje i przedsiębiorstwa amerykańskie.

W znakomitej większości przypadków Porozumienia o Wolnym Handlu stały się bezpośrednią przyczyną pogwałcenia praw pracowniczych. Porozumienia takie dają możliwość zbiorowej kontroli (zarówno ekonomicznej jak i politycznej) korporacji międzynarodowych nad społecznością krajów rozwijających się. Równocześnie wiele rządów lekceważy prawa pracownicze, na rzecz dalszego uelastyczniania prawa pracy w celu przyciągnięcia do kraju kapitału zagranicznego w postaci ponadnarodowych korporacji.

Międzynarodowe Układy o Wolnym Handlu:

DR-CAFTA – Środkowoamerykańskie Porozumienie o Wolnym Handlu – zawarte między Stanami Zjednoczonymi i krajami Ameryki Środkowej: Kostaryką, Salwadorem, Gwatemalą, Hondurasem, Nikaraguą i Dominikaną. Celem DR-CAFTA jest utworzenie strefy wolnego handlu pomiędzy jego sygnatariuszami i zniesienie taryf celnych na 80% produktów eksportowanych ze Stanów Zjednoczonych do krajów CAFTA. Układ ten stwarza warunki dla dalszego wzrostu i rozwoju korporacji ponadnarodowych kosztem lokalnych gospodarstw rolnych, spółdzielni i drobnych przedsiębiorstw.

AGOA (African Growth and Opportunity Act) – Celem AGOA jest nie tylko wzmocnienie więzi ekonomicznych między USA a krajami Afryki Subsaharyjskiej, ale również rozwój gospodarczy krajów beneficjentów. Podobnie jak inne Porozumienia o Wolnym Handlu (FTA’s) AGOA stwarza uprzywilejowane warunki dla krajów odbiorców, umożliwiając im bezcłowe wejście na rynek amerykańskich produktów. Warunkiem uzyskania „nieograniczonego” dostępu do produktów z USA jest ograniczenie wydatków rządowych, obniżenie podatków, otworzenie rynków krajowych na inwestycje korporacji ponadnarodowych. Congress of South African Trade Unions (COSATU) razem z innymi afrykańskimi organizacjami pracowniczymi sprzeciwia się AGOA.

CBI (Carribean Basin Initiative) – Utworzona w 1983 roku inicjatywa powstała jako sprzeciw wobec rosnących w siłę w tym czasie ruchów lewicowych w Ameryce Środkowej. Obecnie w skład CBI wchodzą 24 kraje: Antigua i Barbuda, Aruba, Wyspa Bahama, Barbados, Belize, Wyspy Dziewicze, Costa Rica, Dominikana, Salwador, Grenada, Gwatemala, Gujana, Haiti, Honduras, Jamajka, Montserrat, Antyle, Nikaragua, Panama, St. Kitts i Nevis, St. Lucia, St. Vincent, Trinidad i Tobago.

NAALC (Północnoamerykańskie Porozumienie o Współpracy Pracowniczej) – Założone w 1993 roku przez USA, Meksyk i Kanadę. Układ jest komponentem NAFTA – Promuje takie wartości jak: wolność stowarzyszeń, zakaz stosowania pracy przymusowej, zakaz zatrudniania nieletnich, przestrzeganie prawa pracy (sic!), przeciwdziałanie dyskryminacji w miejscu pracy itp. NAALC nie ma żadnych instrumentów, których można by użyć w celu ukarania pracodawców nie przestrzegających prawa pracy. Funkcjonuje głównie jako forum wymiany doświadczeń między pracodawcami.

Peru FTA (Peru Trade Promotion Agreement) – PTPA dwustronne porozumienie handlowe między USA i Peru mające na celu zniesienie barier handlowych i stworzenie korzystnych warunków dla inwestycji zagranicznych. PTPA nie uwzględnia asymetrii między gospodarką amerykańską i peruwiańską. Duże zaniepokojenie budzi fakt, że PTPA przyczynia się do pogorszenia sytuacji pracowników w Peru. Drobni rolnicy peruwiańscy nie są w stanie konkurować z wielkimi korporacjami amerykańskimi i przedsiębiorstwami rolnymi, które są mocno subsydiowane przez rząd USA. W wyniku polityki PTPA spółdzielnie i drobne przedsiębiorstwa peruwiańskie plajtują, a ich ziemie są sprzedawane za bezcen korporacjom zagranicznym.

Kolumbia FTA (Columbia Trade Promotion Agreement) – Dwustronne porozumienie handlowe między Kolumbią i USA na zasadach takich jak PTPA

Panama FTA (Panama Free Trade Agreement) – Na mocy prozumienia ponad 88% amerykańskich produktów eksportowych zostało zwolnionych z opłat celnych. Podobnie jak w przypadku powyższych porozumień grupą, która ucierpiała najbardziej w wyniku uchwalenia postanowień układu PFTA są panamscy rolnicy.

MFA (Multi-Fiber Agreement) – Osobne porozumienie regulujące światowy handel tekstyliami w latach 1974 – 2004. Określało wielkość eksportu tekstyliów z krajów rozwijających się do krajów rozwiniętych. Porozumienie wygasło pierwszego dnia 2005 roku. Mimo iż MFA juz nie obowiązuje cła nałożone w wyniku zawarcia tego traktatu nadal obowiązują w niektórych krajach rozwijających się. Według danych raportu opracowanego przez Bank Światowy kraje rozwijające się straciły w wyniku podpisania układu MFA 27 milionów miejsc pracy.

Według danych Banku Światowego w połowie 2004 roku istniało 229 FTA, przy czym 174 kraje podpisały przynajmniej 1. Liczba ta nie uwzględnia jednak wielu traktatów, które są obecnie negocjowane. Według danych Banku Światowego w 2007 roku przedstawiono propozycje zawarcia 194 nowych układów FTA. Z kolei według danych Asia Development Bank w 2006 roku w krajach azjatyckich istniały 192 układy, w tym 84 ratyfikowane, 57 będących przedmiotem negocjacji i 51 przedłożonych jako propozycje do rozpatrzenia w najbliższej przyszłości.

OPA (Organizacja Państw Amerykańskich) wskazuje na 84 układy wolnohandlowe zawarte w Ameryce Łacińskiej, od Kanady po Chile.

UNCTAD (Konferencja Narodów Zjednoczonych ds Handlu i Rozwoju) szacuje że w 2007 roku istniało ogółem 5,500 układów wolnorynkowych.

UMOWY O WOLNYM HANDLU PODPISANE LUB ZAINICJOWANE ZA KADENCJI GEORGE’A W. BUSHA

Podpisane FTA: Chile – (2002), Singapur – (2002), Australia – (2003), Bahrajn – (2004), Maroko – (2004), Laos – (2004), Kostaryka – (2005), Republika Dominikany – (2005), Salwador – (2005), Honduras – (2005), Gwatemala – (2005), Nikaragua – (2005), Oman – (2006), Kolumbia – (2006), Peru – (2006), Panama – (2007) i Korea – (2007).

Trwające negocjacje: SACU (Southern African Customs Union) – od 2003, Tajlandia – od 2004, Ekwador – od 2004, Zjednoczone Emiraty Arabskie – od 2005 i Malezja – od 2006.

Kraje i organizacje negocjujące podpisanie FTA w przyszłości: Algieria, APEC, ASEAN, Bangladesz, Karaiby, Egipt, Gruzja, Gana, Indie, Bliski Wschód, Nowa Zelandia, Szwajcaria, Tunezja i Urugwaj.

Źródło i opracowanie: Sprawiedliwy Handel
Na podstawie: www.fightingftas.org, www.whiteband.org, go.worldbank.org/2KKER5K7O0, www.wto.org, www.laborrights.org


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.