Przyjmowanie antybiotyków w młodym wieku zmienia strukturę mózgu

Opublikowano: 28.07.2021 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2118

Badania laboratoryjne przeprowadzone przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych wskazują, że penicylina nie tylko zmienia mikroflorę u noworodków, ale także ekspresję genów w kluczowych obszarach rozwijającego się mózgu, odpowiedzialnych za rozwój pamięci i reakcje na strach i stres. Autorzy zalecają ograniczenie stosowania antybiotyków w leczeniu kobiet w ciąży i noworodków lub stosowanie tam, gdzie to możliwe, terapii alternatywnych.

Penicylina i jej pochodne, takie jak ampicylina czy amoksycylina, są najczęściej stosowanymi antybiotykami w pediatrii na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych dziecko otrzymuje średnio trzy cykle antybiotyków przed osiągnięciem wieku dwóch lat.

Naukowcy porównali myszy, którym wstrzyknięto penicylinę przed urodzeniem lub zaraz po, z grupą kontrolną. Okazało się, że w przypadku tych pierwszych nastąpiły znaczące zmiany w mikrobiocie jelitowej, a także w ekspresji genów w korze przedczołowej i ciele migdałowatym, dwóch głównych obszarach mózgu odpowiedzialnych za rozwój pamięci, odpowiedzi na strach i stres.

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że przewód pokarmowy jest połączony z mózgiem. Zakłócenie tej osi może prowadzić do trwałych zmian w strukturze i funkcji mózgu, czyli do chorób neuropsychiatrycznych i neurodegeneracyjnych w wieku dziecięcym i dorosłym.

„Wczesne lata życia mają kluczowe znaczenie dla rozwoju układu nerwowego” – powiedział Martin Blazer, dyrektor Centrum Zaawansowanej Biotechnologii i Medycyny na Uniwersytecie Rutgers. „W ciągu ostatnich dziesięcioleci nastąpił wzrost zachorowalności na choroby neurodegeneracyjne u dzieci, w tym zaburzenia ze spektrum autyzmu, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi oraz problemy z uczeniem się. Możliwe jest, chociaż może to również wynikać ze zwiększonej świadomości i diagnozy, że odpowiedzialne są również zaburzenia ekspresji genów mózgowych we wczesnym wieku”.

Naukowcy piszą, że potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, czy antybiotyki bezpośrednio wpływają na rozwój mózgu, czy też cząsteczki z mikroflory dostają się do mózgu i powodują zaburzenia genów i deficyty poznawcze.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szurnięty Mędrzec 29.07.2021 00:52

    Ok, jak to się ma do powodzi w Chinach?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.