Prawie 1,4 mln pracowników nie chronią żadne prawa

Opublikowano: 21.02.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 491

Ze względu na wysokie koszty pracy pracodawcy omijają zatrudnianie na umowę o pracę. A koszty pracy w Polsce w porównaniu do krajów UE są stosunkowo niskie.

Według danych GUS, prawie milion czterysta tysięcy Polaków pracuje na podstawie umów cywilnoprawnych. W rozmowie z radiową Jedynką Iwona Hickiewicz, Główna Inspektor Pracy, przyznała, że bardzo często pracodawcy uciekają dzięki takim formom zatrudnienia przed „wysokimi kosztami pracy” wiążącymi się z zatrudnieniem pracowników.

W Polsce media i przedsiębiorcy od wielu lat tworzą mit „wysokich kosztów pracy”. Według badań Eurostatu najwyższe koszty pracy w 2013 roku były w Szwecji – 40,1 euro za godzinę pracy, w Danii – 38,4, w Belgii – 38,0, najniższe zaś w Bułgarii – 3,7 euro, w Rumunii – 4,6, na Litwie – 6,2, na Łotwie – 6,3, na Węgrzech – 7,4 oraz w Polsce – 7,6. Według Europejskiego Urzędu Statystycznego także pozapłacowe koszty pracy były w Polsce niższe niż średnia unijna. W 2013 r. wynosiły one 23,7 procent całego wynagrodzenia, zaś w Polsce zaledwie 16,7 procent.

Inspektor Pracy zwróciła uwagę również na problem zbyt dużej liczby umów terminowych. Według danych Eurostatu aż 27 procent pracujących Polaków jest zatrudnionych na okresowych umowach o pracę.

Autorstwo: MZ
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. cacor 21.02.2015 17:16

    Nie mogę!
    Skąd oni te dane biorą?? Gdzie koszty pracy to 7,6 Euro a nie 8, albo 9, albo też 5?
    Dla jakiej stawki oni to podają?? Dla średniego czy minimalnego wynagrodzenia?
    Dla przykładu podam: Pracownik , który na umowie ma 2500zł brutto dostanie na rękę 1812 zł! Przy czym mój koszt to 3000zł (o tyle zmniejszy się moja podstawa opodatkowania).
    Czyli wychodzi (przyjmując 168h pracy w miesiącu i Euro/PLN 4,2) 4,25 EURO!!!!!
    K00rwa!!
    Policzmy dla średniej: 4000 brutto, pracownik dostanie 2850, a mój koszt (pracodawcy) 4800. Licząc 168h w miesiącu wychodzi 6,7 EURO.
    Do tego doliczyć: amortyzację sprzętu, oprogramowania, biura….
    Ale odbiegłem trochę.
    Licząc procentowo – stosunek tego, co dostanie pracownik w stosunku do tego ile to mnie kosztuje wynosi: 1812/3000 = 0,6. Państwo na dzień dobry zamiera 40% – a nie jak pisze w artykule, że 16%!!!!!!!!!!!! (I to bez dodatkowych kosztów). A pracownik musi jeszcze kolejne podatki zapłacić: VATy, Akcyzy, podatki od nieruchomości… Samego VATu, jeśli wszystko przeje i popłaci rachunki, musi oddać 23%.
    OK, ktoś powie, że nie potrafię liczyć, bo te 16% to pozapłacowe.
    Ok, policzmy zatem:
    Koszt sprzętu i oprogramowania: komp 15k + oprogramowanie ok. 35k+5k z tytułu subscrypcji (jedne program) lub 70k+10k (dla dwóch specjalistycznych- jeszcze nie najdroższych programów). Licząc, że kompa trzeba wymienić co 3 lata, za program płaci się w całości a dalej tylko subscrypcja, więc za okres 6 lat wychodzi (koszt na miesiąc): 30+70+10+10+10+10+10+10=160k / 6lat=40k / 12 miesięcy = 3,3k!!!!!!!
    K000000Rwa mac.
    Wyszło mi więcej, niż koszty płacowe (Bo te oscylowały w okolicach 3k).
    Czyli człowiek, żeby zarobić 1800zł kosztuje mnie bagatela 6300zł!!!!! Rozumiecie: 1800zł do łapy, i musi zarobić na to 6300zł!!!!!!
    Koszty pozapłacowe w moim przypadku wynoszą 55%!! A gdzie wynajęcie biura?
    Czy ktoś chce podyskutować na ten temat?

  2. ZIWK 21.02.2015 18:08

    A jak pracownik na umowie “cywilno-prawnej” ma np. do czynienia z komornikiem – to nie chroni go żadne prawo – komornik może zrobić WSZYSTKO – i podetrzeć się Konstytucją RP 🙁

    Art. 2.
    Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.
    // brakuje tylko “moralności socjalistycznej” – czyli w imię przymiotnikowej sprawiedliwości – można wykonać dowolnie niesprawiedliwy czyn!

    Art. 7.
    Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.
    // – jak dalej wykażę =- nie dotyczy komorników i ich ofiar

    Art. 32.
    1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
    // – tylko pracownicy na umowie o pracę
    2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.
    //- ale ochronę prawa mają WYŁĄCZNIE etatowcy

    Art. 37.
    Kto znajduje się pod władzą Rzeczypospolitej Polskiej, korzysta z wolności i praw zapewnionych w Konstytucji.
    // po pozbawieniu 100% dochodu, albo pozostawieniu np. 200 zł (dwustu) złotych miesięcznie na rodzinę – ochrona prawa przysługuje bogatym.

    Art. 38.
    Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia.
    // – wyrok śmierci GŁODOWEJ na całej rodzinie (z dziećmi włącznie!) można wykonać – zabierając tylko 100% przychodu osobie pracującej.

    Art. 40.
    Nikt nie może być poddany torturom ani okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu i karaniu. Zakazuje się stosowania kar cielesnych.
    // – całkiem ludzkie jest zmuszanie PRACUJĄCEGO człowieka do grzebania po śmietnikach, głodówka przez cały miesiąc też oczyszcza organizm i wpływa na dobre zdrowie …

    Art. 45.
    Każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd.
    // – Zabierając 100% dochodu można pod-obywatela pozbawić prawa do gry w sądową ruletkę – skarga na komornika kosztuje drobne 100 zł i bez gwarancji.

    Art. 46.
    Przepadek rzeczy może nastąpić tylko w przypadkach określonych w ustawie i tylko na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu.
    // – jak widać z ostatnich osiągnięć – nie tylko…

    Art. 47.
    Każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.
    // – śpimy pod mostem, czy na przystanku BLIŻEJ PRACY?

    Art. 64.
    1.Każdy ma prawo do własności, innych praw majątkowych oraz prawo dziedziczenia.
    2.Własność, inne prawa majątkowe oraz prawo dziedziczenia podlegają równej dla wszystkich ochronie prawnej.
    3.Własność może być ograniczona tylko w drodze ustawy i tylko w zakresie, w jakim nie narusza ona istoty prawa własności.
    // – jak widać – nie tylko – urzędnik może…

    Art. 65.
    1.Każdemu zapewnia się wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy. Wyjątki określa ustawa.
    // – można wybrać wyłącznie pomiędzy pracą “na czarno” a de facto-wolontariatem…
    2.Minimalną wysokość wynagrodzenia za pracę lub sposób ustalania tej wysokości określa ustawa.
    // – nie dotyczy umów zleceń i o dzieło

    Art. 71.
    Państwo w swojej polityce społecznej i gospodarczej uwzględnia dobro rodziny. Rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej, zwłaszcza wielodzietne i niepełne, mają prawo do szczególnej pomocy ze strony władz publicznych.
    // – dobro rodziny – pozbawić WSZYSTKIEGO i wtedy ew. się troszczyć…

    Art. 77.
    1.Każdy ma prawo do wynagrodzenia szkody, jaka została mu wyrządzona przez niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej.
    // – trzeba iść do $ądu i zapłacić, a wtedy $ąd może rozpatrzy…
    2.Ustawa nie może nikomu zamykać drogi sądowej dochodzenia naruszonych wolności lub praw.
    // – bez pieniędzy – nie masz prawa – przecież nie wyślesz nawet listu poleconego, o składaniu pozwu nie wspominam…

    Art. 78.
    Każda ze stron ma prawo do zaskarżenia orzeczeń i decyzji wydanych w pierwszej instancji. Wyjątki od tej zasady oraz tryb zaskarżania określa ustawa.
    // – Wyjątkiem jest prawo komornicze – można WSZYSTKO…

    Art. 80.
    Każdy ma prawo wystąpienia, na zasadach określonych w ustawie, do Rzecznika Praw Obywatelskich z wnioskiem o pomoc w ochronie swoich wolności lub praw naruszonych przez organy władzy publicznej.
    // – jak jest wybór chleb dla dziecka, czy list, to co człowiek wybierze?

    Art. 233.
    2.Niedopuszczalne jest ograniczenie wolności i praw człowieka i obywatela wyłącznie z powodu rasy, płci, języka, wyznania lub jego braku, pochodzenia społecznego, urodzenia oraz majątku.
    // – ale forma zatrudnienia całkowicie eliminuje obywateli II gatunku z życia…

    Taki jest efekt, że przez 25 lat nikt nie zrewidował Prawa Cywilnego – zasady i duch kodeksu dalej tkwią w czasach wczesnego Gomółki – gdy bezrobotnych praktycznie nie było i a praca nie “na etacie” była z gruntu podejrzana…

  3. argos1 21.02.2015 19:07

    “O take Polske walczyłem…” – powiedział kiedyś pewien Lech.
    Tylko gdzie jest dziś ta Polska, Panie Lechu? Być może jest Ona jedynie na Pana prywatnym koncie, w niepolskim banku? I dobrze teraz jest Panu, Panie Lechu, co nie? Przypuszczam, że tak.
    A ludzie?
    Ludzie się NIE LICZĄ!

  4. cacor 21.02.2015 21:08

    @pudson
    Projektant-konstruktor
    I niestety, ale porządne zestawy na profesjonalnych klockach zaczynają się od 15k. Górnej granicy nie mają – generalnie im wydajniejszy sprzęt tym więcej projektów jestem w stanie opracować – dotyczy to szczególnie obliczeń inżynierskich a później rendering i filmy w HD.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.