Porównanie Prawa Szariaah z prawodawstwem Kufar

Opublikowano: 18.04.2009 | Kategorie: Prawo, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 556

Prawo Szariaah określane jest przez media i rządy zachodnie jako zbiór prymitywnych, brutalnych kar aby przedstawić Islam jako religię zacofaną. Służy to polityce uodpornienia własnych społeczeństw na coraz głośniejsze przesłanie Islamu. Jest rownież elementem negatywnej kampanii propagandowej skierowanej ku społeczności muzułmańskiej, aby nie dopuścić do myślenia o powrocie Szariatu poprzez restytucje Kalifatu. Chodzi również o to aby negatywnie ustosunkować opinie publiczna do żądań muzułmanów. Nawet jeśli wezwanie do Szariatu koncentruje się tylko na środowisku muzułmańskim Zachód obawia się jego renesansu. Cała sprawa jest demonizowana dzisiaj przez rządy zachodnie jako, że wyniki ostatnich sondaży w krajach muzułmańskich oraz wśród muzułmanów na Zachodzie, pokazują gwałtownie rosnące poparcie dla przywrócenia Prawa Szariatu oraz odbudowy Państwa Islamu – Khilafah czyli Kalifatu. Z badań opinii publicznej w środowiskach muzułmanskich wynika wyraźnie, że idea Kalifatu nabiera coraz wyraźniejszych kształtów w ich umysłach.

Ta antyislamska kampania medialna wymaga od nas publicznego zabrania głosu w tej sprawie. Musimy wykorzystać tę okazję, dla pokazania społeczeństwom zachodnim oraz żyjącym na Zachodzie muzułmanom, że dla Ummy Islamskiej Prawo Szariatu to nie tylko zbiór surowych kar lecz kompletny system wartości, na którym opiera się moralność i etyka. Musimy pokazać, że Szariaah może być rozwiazaniem dla różnorodnych problemów, takich jak przestępczość, ubóstwo, reforma systemu edukacji i opieki zdrowotnej oraz wielu innych problemów i wyzwań społecznych. Jest to również znakomita okazja do podjęcia działań wśród społeczności muzułmańskiej, aby podnosić poziom wiedzy o ich systemie społeczno-politycznym i ekonomicznym oraz budowania ich zaufania do tego właśnie politycznego rozwiązania. Jest to rownież, czy może przede wszystkim, okazja do nagłaśniania wezwania do ponownego ustanowienia Kalifatu.

CZY SZARIAAH TO TYLKO KARY?

Szariaah jest kompletnym systemem życia zarówno społeczeństwa jak i jednostki, a nie ogranicza się jedynie do zbioru obowiązków lub kar. Szariaah w rzeczywistości składa się z następujących elementów, które pochodzą z podstaw Islamu, tj. “Aqeedah“. Są to:

1. Wartości
2. Zasady
3. Kary

Wszystkie te trzy elementy łączą się w jeden system wiodący do zaprowadzenia pokoju i stabilności w społeczeństwie. Nie może więc żaden z tych trzech elementów być oddzielony od pozostałych lub ograniczony do zwykłego zestawu kar. Według Ash-Shatibi, wielkiego prawnika Mezhebu Maliki specjalizującego się w teorii Prawa Szariatu, rozumienie prawodawstwa islamskiego musi być następujące:

“W rozumieniu Szariatu konieczne jest ograniczenie prawne jednostek (mukallafin) oraz określenie granic, limitów w odniesieniu do ich działań, deklaracji i przekonań.” (Muwafaqaat , V.1, p.88).

Według Allamah Tahaawuni, eksperta w dziedzinie terminologii islamskiej:

“Szariaah to zbiór zasad ustanowionych dla człowieka, odnoszących się do jego sposobu działania i przekonań. “(Kashaaf istilahaat al-funoon, pod słowem” Szariaah “).

Należy więc rozumieć Szariat jako zasady odnoszące się do działań i przekonań ludzi a nie pojmować tylko w kategoriach kary. Przepisy te są całościowe i kompletne. Dla łatwiejszego zrozumienia podzielone są na wyżej wymienione elementy. Aby zrozumieć, w jaki sposób Szariat skutecznie rozwiązuje problemy społeczeństwa ważne jest, aby pojąć zasadę wspołdziałania wszystkich trzech elementów, a nie każdego z osobna.

Aby zilustrować we właściwy sposób działanie Szariatu zaprezentujemy podejście w odniesieniu do fali przestępstw, która jest obecnie gwałtownie narastającym problemem na Zachodzie.

ROZWIĄZANIE

Przestępczość szerząca się w społeczeństwach zachodnich wynika z upadku wartości moralnych w społeczeństwie, a nie powierzchownych powodów, które są przedstawiane w mediach, takich jak bezdomność, narkomania, bieda, bezrobocie i niski poziom wykształcenia. Rzeczywistą przyczyną są rozdęte wolności jednostki oraz indywidualizm i materializm przy ograniczonym do minimum myśleniu kategoriami całego społeczeństwa. Tak więc, nawet jeśli rząd dojdzie do wydawania jednej nowej ustawy średnio co trzy dni, nie zdoła zlikwidować przyczyn przestępczości.

Jednakże, Szariat zawiera wartości, które funkcjonują jako zapora dla przestępstw i łamania praw ludzkich. Poniżej znajduje się kilka przykładów:

a) Taqwa (Bojaźń Boża): Pierwszy zniechęcający do przestępstwa indywidualnego jest sam Allahu teala i dane przez Niego (teala) sumienie. Dlatego członek społeczności muzułmańskiej, ze względu na jego A’qeedah, wie że jest on przede wszystkim odpowiedzialny wobec Allahu teala, poza odpowiedzialnościa wobec społeczeństwa. On wie, że nie spada nawet liść z drzewa bez wiedzy Allahu teala, że tylko On (teala) wie, które spadły i w jakim czasie. On (teala) powiedział:

„…A Bóg zna najlepiej ludzi niesprawiedliwych! On posiada klucze do tego co skryte; zna je tylko On sam. On zna to co jest na lądzie i na morzu. I zaden liść nie spada, żeby On o tym nie wiedział. I nie ma ziarna w ciemnościach ziemi, i nie ma niczego świeżego czy suchego,co nie byloby zapisane w Ksiedze jasnej.“ (Sura Al An’am ajat 6: 58-59)

Ta wiara powstrzymuje muzułmanina od angażowania się w wiele działań. Choć może on być w stanie uciec przed konsekwencjami prawnymi wie, że Allahu teala i tak wszystko wie i widzi. Myśli więc inaczej niż kalkuluje przestępca na Zachodzie, który uważa, że może uciec i pozostać bezkarnym.

Według raportu opublikowanego w Wielkiej Brytanii 2 września 2007 pod tytułem “The Untouchables” ponad 3000 przestępstw popełnionych było w 2007 r. przez osoby, których nie można było skazać nawet jeśli miało się dowody. Problemem było to, że te ponad 3000 przestępstw (z czego 66 na tle seksualnym) zostało popełnione przez dzieci w wieku poniżej lat 10! Według innego raportu statystycznie 6 z 10 nastolatków w biednych obszarach w Wielkiej Brytanii uważa, że przestępczość popłaca. Jest to typowe myślenie dla zachodniego społeczeństwa, które nie posiada prawdziwego spoiwa i w którym każdy widzi przede wszystkim swój wąsko, egoistycznie pojęty prywatny interes.

b) Moralnośc: Na Zachodzie nikt nie ma prawa do ingerowania w dusze i sumienie ludzi, stąd widzimy niemoralność, która w konsekwencji prowadzi do zbrodni, takich jak gwałt czy seksualne wynaturzenia.W Islamie głęboka wiara w zasady dane przez Allahu teala powoduje to, że moralność jest wartością podstawową i ma pierwszorzędne znaczenie. Wynikiem wiary jest wzajemne zaufanie i poczucie obowiązków wynikających z przynależności do tej samej wspólnoty – Ummy. Prorok (salallahu alejhi we selem), powiedział: “Kto nie ma wiary ten, nie ma zaufania.” (Musnad Ahmeda Ibn Hambal). Zachód pała pogardą do tych słów i zastępuje je innymi wartościami jak indywidualizm, który uczy egoizmu i chciwości. Dlatego politycy na Zachodzie są najbardziej skorumpowanymi i nieuczciwymi ludźmi w społeczeństwie, choć ich pozycja wymaga, aby byli najbardziej uczciwi i godni zaufania.

c) Odpowiedzialność zbiorowa: Na Zachodzie obywatel nie jest prawnie zobowiązany do uczciwości lub przeciwstawienia się zbrodni, czy złu, którego jest świadkiem. Prowadzi to do sytuacji, że nikt nie jest prawnie zobowiązany do udzielenia pomocy nawet gdy jest świadkiem tonięcia dziecka. (Uwaga! Przeczytaj komentarz redakcji pod artykułem – przypis Redakcji) Nikt nie ma prawa aby obwinić kogoś za fakt nie udzielenia pomocy gdy byl w stanie tej pomocy udzielić. Mało tego każdy kto oskarżyłby publicznie taką osobę o nieprzeciwstawienie sie złu, sam może zostać pociagnięty do odpowiedzialnosci prawnej za obrazę. Jest to zupełne przeciwieństwo zasad Islamu zawartych w Prawie Szariaah, gdyż muzułmanie są zobowiązani do zakazywania i zwalczania munkar (zła) wokół nich.

Allahu teala poinformował: “…ci,którzy nakazują co jest odpowiednie, ci, którzy zakazują, co jest naganne, ci, którzy zachowują granice Boga. I głos radosną wieść tym, którzy wierzą… (Sura Al Tauba ajat 9:112)

d) Jest znany fakt, że w okresie panowania Umara b. al-Khattab (ra) pewien człowiek przyszedł pod drzwi obcego sobie domu i zawołał o wodę. Mieszkańcy domu nie odpowiedzieli na jego wolanie i mężczyzna ten zmarł. Umar dowiedziawszy sie o tym zarządził, aby rodzina ta zapłaciła daninę krwi (diyyah), jak za morderstwo, krewnym tego człowieka. (Przekazał Ahmad b. Hambal)

ZASADY

To, że ustawodawstwo na Zachodzie nie tylko nie radzi sobie z przestępczością, ale powoduje jej wzrost wynika z faktu, że jest ono oparte na wartościach, które przynoszą w pierwszym rzędzie szkody społeczeństwu. Ustawy prawne na Zachodzie mają na celu ułatwienie wolności indywidualnej pomijając interesy społeczeństwa jako całości. Stąd, chciwość, swoboda seksualna, alkohol i nieprzyzwoite zachowanie są chronione przez obowiązujące prawa. Co w tym więc dziwnego, że przestępczość na Zachodzie rośnie.

W przeciwieństwie do systemow prawnych Zachodu Szariat zawiera przepisy, które zakazują nie tylko rzeczy czy zachowań, które są
przestępstwem, ale także zakazują drogi do przestępstwa czyli zachowań, które do przestępstwa prowadzą. Na przykład:

a) świętość życia i mienia: Na Zachodzie osoba, która jest na krawędzi przestępstwa ma prawne gwarancje niekaralności i
nietykalności dopóki nie popełni czynu będacego przestępstwem. Na przykład prawo zachodnie zapewnia bezkarność człowiekowi używającemu marihuany, będącemu uzależnionym od alkoholu i hazardu, dopiero jednak dopiero gdy nałóg zmusi go do kradzieży lub morderstwa można postawić mu zarzut dokonania przestępstwa. W Islamie Szariat zakazuje również drogi do przestępstwa a nie tylko przestępstwa. Dlatego też Szariat przewiduje kary za szerzenie niemoralności i zepsucia. Zakazuje nie tylko skutków ale także przyczyn przestępczości. Zjawiska takie jak używanie narkotyków (w tym również alkoholu), handel nimi, posiadanie ich i przekazywanie osobom trzecim, hazard, pornografia, prostytucja są karnie zakazane, gdyż tolerowanie ich prowadziłoby do zbrodni.

Allahu teala mówi: “O wy, którzy wierzycie! Wino, majsir… to obrzydliwość wynikająca z dzieła szatana. Unikajcie więc tego! Być może będziecie szczęśliwi!” [Sura Al Maida ajat 5:90]

b) Poszanowanie dla honoru i godności kobiet: Na Zachodzie kobiety są traktowane jako obiekty seksualne, a ich kobiecość jest wykorzystywana do sprzedaży produktów i reklamy. Paradoksem zachodnich systemów prawnych jest dopuszczanie reklam czy swobod pobudzających instynkt seksualny w niekontrolowany sposób, a następnie ich skutek czyli na przykład gwałty, pedofilie i inne poważne dewiacje określać jako przestępstwo. Czy to dziwne, że jedna na cztery kobiety na Zachodzie została zgwałcona czy usiłowano ją gwałcić lub seksualnie molestować? Zgodnie z Szariatem, ustalone są zasady ubioru dla kobiet, nakaz nie naruszania ich prywatnej przestrzeni, zasada opuszczania wzroku, zakaz dotyku itp. dla ochrony czci i godności kobiet. Złamanie tego zakazu oznacza popełnienie wykroczenia przeciwko prawu.

KARY

Prawo Szariaah, zawiera określony zbiór wartości i zasad oraz zestaw surowych kar, aby te wartości i zasady chronić i zniechęcić ludzi do ich naruszenia. Filozofia, na której opiera sie islamski system karny, to potrzeba ochrony społeczeństwa jako całości w tym więc ochrony indywidualnej czlowieka. Do filozofii tej należy rownież by za pomocą ciężkich kar odstraszać od popełniania przestępstw i wykroczeń. Bardzo istotne jest zebranie należytego materiału dowodowego i przeprowadzenie uczciwego procesu, aby zapobiec pomyłce sądowej. Szariat ma stać również na straży właściwego wykonania aktu sprawiedliwości w odróżnieniu od pobłażliwego podejścia do kary więzienia, jak to widzimy na Zachodzie, gdzie mordercy i gwałciciele są zwalniani w ciągu kilku lat. Prowadzi to tylko, jak pokazuje praktyka, do popełniania jeszcze bardziej poważnych i haniebnych przestępstw. Stosowanie surowej kary jest celowe, chodzi o to aby zapobiec przestępczości i zasygnalizować społeczeństwu, że wartości życia, mienia i czystości sa święte.

W odniesieniu do kary śmierci Allahu teala mówi: “A ten kto popełni przestępstwo, otrzyma karę bolesną. W talionie jest dla was życie, o wy obdarzeni rozumem! Być może będziecie bogobojni!” [Sura Al Bakara ajat 2:178 -179]

Prawo Szariatu chroni życie, religię, godność ludzką, własność i czystość umysłu, a także gwarantuje stabilność i dobrobyt społeczeństwa.

Prorok (salallahu alejhi we selem), powiedział: “Sprawiedliwość działania na ziemi jest lepsza niż deszcz nad nią przez czterdzieści dni rano.” (Przekazal Ibn Majah)

WNIOSKI

Społecznościom muzułmańskim na Zachodzie trzeba ukazać głęboki sens Prawa Szariaah, by mogły zrozumieć, dlaczego świat jest w takim upadku moralnym. Należy wskazać argumenty w obronie Szariatu, aby i w ten sposób jak opisano powyżej wspierać działania dla ponownego ustanowienia Kalifatu. Również aby na ziemiach muzułmańskich dążyć do powstania Państwa Islamu, które będzie realizować Prawo Szariaah w całości, z jego wartościami, zasadami i karami.

Z biblioteki Hizb ut Tahrir
Tlumaczenie: Salman K.

OD REDAKCJI

Redakcja nie podziela poglądów autora. W tekście znaleźliśmy wiele nieprawdziwych, propagandowych informacji, jak np. twierdzenie, że “Na Zachodzie obywatel nie jest prawnie zobowiązany do uczciwości lub przeciwstawienia się zbrodni, czy złu, którego jest świadkiem”. Autor pisze też, że za nieudzielenie pomocy zagrożonej śmiercią nic nie grozi. Widać, że autor nie zna prawodawstwa Zachodu i nie wie, że nieudzielenie pomocy ofierze przestępstwa lub bierne przyglądanie się popełnianiu zbrodni albo śmierci człowieka grozi kara. Mówi o tym np. polski Kodeks karny.

“Art. 162. § 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”

Także inne fragmenty artykułu budzą wątpliwości pokazując całkowitą nieznajomość świata Zachodu przez autora tekstu, który bazował na stereotypach i muzułmańskim wyobrażeniu Zachodu, a nie faktach.


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. Fenix 18.04.2009 09:15

    Tylko wartości , i ich jakość, to co mogę z nich wynieć dla siebie samego . Bóg dał nam wolną wolę ! A człowiek czyni wręcz odwtotnie , przez wprowadzanie, zasad i kar; w imie , obrony tych wartości ,to jest dopiero zniewolenie człowieka przez człowieka !!!

  2. frob 18.04.2009 09:51

    Jeśli chodzi o kary, warto wspomnieć o nawoływaniu do morderstw na krytykach Islamu. Rushdie i tłumacze jego książek to tylko czubek góry lodowej. Takich ekscesów nie było nawet podczas chrześcijańskiego średniowiecza.

    Jak zawsze, religia to zbiór zasad dla tępego tłumu nie potrafiącego wyrobić sobie własnego kodeksu etycznego, który to tłum mami się bajkami o bóstwach i bezwarunkowej miłości. Niektórzy nie potrafią widać żyć bez religii kontrolującej każdy aspekt ich życia.

  3. W. 18.04.2009 09:55

    Typowy przykład niewolnictwa religijnego. A ile bredni w tekście, aż ręce opadają… Przyczyną problemów zachodu jest konsumcjonizm, a nie prawo. Prawo jest niezłe, ale nie przestrzega się go i w efekcie coraz bardziej je zaostrzają, a przestępczość jak była tak jest.

    Prawo nie powinno wynikać z religii, lecz ze zdrowego rozsądku. Ten tekst utwierdził mnie w przekonaniu, że szariat to porąbane prawo. Karać za to, że się nie popełniło przestępstwa, a komuś się ubzdurało, że je popełnię (taka myślozbrodnia). To ma być sprawiedliwość? Albo kwestia seksu: co to kogo obchodzi co robię w sypialni i z kim będę sypiać. Co ma wspólnego homoseksualizm z przestępczością? I gdzie tu ta cała opisana troska o sprawiedliwe procesy sądowe, skoro w Afganistanie zabito dziewczynkę za to, że została zgwałcona i zostało to zgłoszone na policję? A sprawcy hulają na wolności!

    Najpierw niech się przyjrzą przestępczości w krajach islamskich, a potem krytykują innych. Niech też szanowni muzułmanie zwrócą uwagę na niską skalę przestępczości w Danii i porównają to z Holandią. A potem niech zwrócą uwagę, ilu muzułmanów mieszka w obu krajach i niech wyciągną wnioski. A zwłaszcza, ile osób dokonujących kradzieży, gwałtów i morderstw procentowo popełniają muzułmanie.

  4. Fenix 18.04.2009 10:46

    Redakcjo, potrzeba nam , więcej takich artykułów , by w koncu wiedzieć o co islamistom muzułamanom chodzi .? Byśmy się potrafili zrozumieć , co oni i my mamy, sobie wspólnie do przekazania .

  5. Velevit 18.04.2009 11:05

    Szkoda słów i czasu na komentowanie tego. “Kto ma oczy ten widzi” 🙂

  6. fa 18.04.2009 21:24

    cóż, z zainteresowaniem zacząłem czytać ten tekst, ale z każdym akapitem ogarniało mnie coraz większe przerażenie. Teraz moje zdanie o tej chorej, fanatycznej religii jest jeszcze bardziej stanowcze – NIE!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.