Polskie nazwiska na Litwie jednak są konstytucyjne

Opublikowano: 10.01.2024 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1028

Sąd Konstytucyjny w Wilnie orzekł, że używanie znaków diakrytycznych w zapisie nielitewskich nazwisk, w tym polskich – na przykład liter ł, ń, ś – nie jest sprzeczne z konstytucją Litwy.

W styczniu 2022 roku litewski parlament zezwolił w zapisie nielitewskich nazwisk na użycie jedynie trzech liter języka łacińskiego – w, x i q, których nie ma w języku litewskim. Ustawa o pisowni nazwisk nie przewidywała jednak możliwości używania znaków diakrytycznych.

Teraz, wg Sądu Konstytucyjnego, Sejm może rozszerzyć prawo o używanie znaków diakrytycznych, ale powinien uzyskać opinię na ten temat Państwowej Komisji Języka i zapewnienie, że nie zagraża to językowi litewskiemu.

Ustawa o pisowni nazwisk z możliwością użycia liter łacińskich obowiązuje na Litwie od maja 2022 roku. Według danych litewskiego rządu, z możliwości zmiany zapisu swego imienia i nazwiska skorzystało już około 900 obywateli Litwy, w tym 270 przedstawicieli mniejszości narodowych, m.in. litewska minister sprawiedliwości p. Ewelina Dobrowolska, litewska posłanka p. Beata Pietkiewicz, dziennikarz TVP Wilno p. Ryszard Rotkiewicz.

Litewscy Polacy poprawnego zapisu swych nazwisk domagają się od prawie 30 lat. Wywoływało to w przeszłości wiele kontrowersji w stosunkach Polski z Litwą i nadal budzi emocje w społeczeństwie litewskim.

Źródło: NCzas.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.