Policja z większymi uprawnieniami do łapania złodziei rowerów

Opublikowano: 12.08.2023 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 894

Belgijski rząd – w ramach wsparcia „zielonej mobilności” – postanowił ułatwić policji łapanie złodziei rowerów. Funkcjonariusze będą mogli szerzej i łatwiej wykorzystywać „rowery z przynętą”.

Policja w Belgii będzie mogła w szerokim zakresie korzystać z tzw. przynęty rowerowej, by zwalczać kradzieże jednośladów. W takiej akcji wykorzystywany jest rower wyposażony w GPS, co pomaga służbom namierzyć złodziei. Taki pojazd podstawiany jest najczęściej blisko dworca czy metra.

Nowy hak belgijskiej policji na złodziei rowerów to efekt złagodzenia przepisów, które umożliwiają stosowanie „przynęty”. Wcześniej bowiem rower z GPS był traktowany jako „specjalna metoda śledcza”. I jako taka mógł być stosowany tylko w przypadku wystąpienia przesłanek przestępczości zorganizowanej.

Funkcjonariusze belgijskiej policji nie będą już potrzebowali decyzji sądowej, ominą też skomplikowane procedury. Ma to zwiększyć skuteczność służb w walce ze złodziejami rowerów. „Dzięki złagodzeniu procedur i obciążenia administracyjnego lokalna policja będzie mogła systematyczniej korzystać z »rowerów z przynętą«” – przekazał belgijski minister sprawiedliwości Vincent Van Quickenborne.

Ze statystyk wynika, że rocznie w Belgii zgłaszanych jest ok. 30 tys. kradzieży rowerów. Jednak według doniesień tamtejszych mediów, takich przypadków może być nawet 100 tys. rocznie, co daje średnio ok. 300 kradzieży dziennie. Większość z nich nie jest jednak zgłaszana. Belgijski minister ds. mobilności Elke Van den Brandt podkreślał, że 30 proc. rowerzystów, którym skradziono rower, nie dokonuje więcej takiego zakupu. W większości chodzi o rowery elektryczne.

Autorstwo: MMC
Na podstawie: RMF FM
Źródło: NCzas.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.