Pierwsze dane o rozpadzie bozonu Higgsa

Opublikowano: 30.11.2013 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1337

Wstępne wyniki uzyskane w eksperymencie ATLAS, który jest częścią Wielkiego Zderzacza Hadronów, wskazują, że bozon Higgsa rozpada się na dwa fermiony tau. Rozpad zmierzono z pewnością 4,1 sigma. To pierwsze wskazówki mówiące, jak przebiega rozpad bozonu Higgsa.

Bozon Higgsa, zwany Boską Cząstką, został odkryty w lipcu ubiegłego roku. Dla fizyków oznaczało to początek badań nad naturą cząstki. Naukowcy muszą sprawdzić, czy pasuje ona do Modelu Standardowego czy też konieczne jest opracowanie nowej teorii opisującej naturę. Jednym z niezwykle ważnych elementów tych badań jest sprawdzenie, w jaki sposób przebiega rozpad bozonu.

Dotychczas znaleziono dowody, że bozon Higgsa rozpada się na różne rodzaje bozonów cechowania, które są nośnikami oddziaływań. Z kolei fermiony, do których należy cząstka tau, tworzą materię. Tau zachowuje się jak bardzo masywny elektron.

Mechanizm Brouta-Englerta-Higgsa ma wyjaśniać, w jaki sposób bozony cechowania otrzymują masę. Jednak zgodnie z Modelem Standardowym w dokładnie ten sam sposób masę mogą otrzymać fermiony. Wynika z tego, że bozon Higgsa może rozpadać się na bozony lub fermiony.

Najnowsze wyniki z ATLAS-a pokazują, że bozon Higgsa rozpada się na fermiony tak, jak przewiduje to Model Standardowy. Cząstki tau rozpadają się z kolei na elektron i mion.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: CERN
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. awkward 30.11.2013 13:22

    Chciałbym, by zamieszczono dowód na istnienie tej cząstki. By pokazano tak zwaną “drogę dojścia” – od zaprezentowania surowych danych, będących przedmiotem analizy, poprzez prezentację przeprowadzonych analiz, ich metodologię, stosowane instrumentarium, aż po wnioski/interpretacje analiz z ich uzasadnieniami.

    Nie do końca przekonuje mnie definicja Bozonu Higgsa na Wikipedii:

    “4 lipca 2012 ogłoszone zostało odkrycie nowej cząstki elementarnej (…) Wyniki ogłoszone 4 lipca[5] zostały potwierdzone przez rezultaty kolejnych eksperymentów, publikowane w ciągu następnego roku. Masa odkrytej cząstki, wykrycie jej w oczekiwanych kanałach rozpadu oraz jej właściwości stanowiły mocne potwierdzenie, że jest to długo poszukiwany bozon Higgsa[6]. W kwietniu zespoły pracujące przy detektorach CMS i ATLAS ostatecznie stwierdziły, że cząstka ta jest bozonem Higgsa[2].
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Bozon_Higgsa

    Na przykład:
    “Masa odkrytej cząstki, wykrycie jej w oczekiwanych kanałach rozpadu oraz jej właściwości stanowiły mocne potwierdzenie(..)”

    Jak rozumieć sformułowanie “mocne potwierdzenie”? Jako pewien stopień dowodu? Czy ten ostatni można w ogóle stopniować?
    Powyższe wskazuje, że opieramy się na domyśle.

    Szczególnie:
    “W kwietniu zespoły pracujące przy detektorach CMS i ATLAS ostatecznie stwierdziły, że cząstka ta jest bozonem Higgsa(..).

    “Ostatecznie stwierdziły” – nie “dowiodły”.

    Cytat z artykułu:
    – “(..) różne rodzaje bozonów cechowania (..).

    Przenoszenie cech przez cząstki jest ZAŁOŻENIEM modelu standardowego. Z tego co się orientuję, nigdy nie zostało ono bezpośrednio potwierdzone.

  2. mgmg 30.11.2013 15:59

    Polecam książkę noblisty Ledemnana “Boska cząstka” to będziesz miał pojęcia jak się produkuje, wykrywa, oblicza idt cząstki, przeczytasz też że obecny Model standardowy nie jest ani ukończony ani ostateczny ani być może prawidłowy ale nie mamy nic innego równie dokładnie opisującego subcząstki. Samo to, że ten model przewiduje występowanie cząstek, które dopiero później wykrywamy już nieźle o nim świadczy.
    Chcę przez to powiedziec że jest odpowiednia literatura do tego żeby wejść w temat ale to wymaga zaangażowania i pracy nad tematem a nie wypalenie w jakimś tam komentarzu “przekonajcie mnie że to prawda” bo inaczej powiem że to nieprawda. Nikt niema zamiaru tego robić bo mu się niechce.

  3. kapsaicyna1202 01.12.2013 14:12

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.