Fizycy rozwikłali zagadkę bozonu Higgsa

Opublikowano: 27.09.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 779

Fizycy z Uniwersytetu Kansas i Brookhaven National Laboratory w Stanach Zjednoczonych zasugerowali, że przewaga zwykłej materii barionowej nad antymaterią we Wszechświecie wynika z istnienia trzech odmian bozonu Higgsa, donosi wydanie „Live Science”.

W momencie Wielkiego Wybuchu, kiedy temperatura Wszechświata była bardzo wysoka, istniały jedynie oddziaływania elektromagnetyczne i słabe. Nieco wcześniej połączyły się z silnym oddziaływaniem jądrowym, a jeszcze wcześniej – z grawitacyjnym. Czas, kiedy wszystkie cztery podstawowe współdziałania stanowiły jedną całość, nazywał się erą wielkiej unifikacji lub erą supersymetrii – pisze „Live Science”.

Według naukowców formacja materii i antymaterii nastąpiła przed końcem ery wielkiej unifikacji. Główną rolę w przewadze materii barionowej nad antymaterią odegrały trzy cząstki: jedna znana cząstka Higgsa i dwie jeszcze nie odkryte, każda o masie około tysiąca gigaelektowoltów. Wartość ta została podana arbitralnie, ponieważ mieści się w granicy wykrywalności detektorów w akceleratorach nowej generacji.

Hipotetyczny mechanizm powinien dać materii przewagę nad antymaterią w stosunku miliardowym. Proces ten przypomina mechanizm Higgsa, który doprowadził do naruszenia symetrii elektrosłabej.

Antymateria składa się z antycząstek – bliźniaków cząstek elementarnych, które różnią się od oryginałów ładunkami i liczbami kwantowymi. Reakcja między cząstką a antycząstką nazywa się anihilacją. Obserwowana we Wszechświecie przewaga materii nad antymaterią jest uważana za jeden z najważniejszych problemów fundamentalnej fizyki.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.