Fizycy rozwikłali zagadkę bozonu Higgsa

Opublikowano: 27.09.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 52

Fizycy z Uniwersytetu Kansas i Brookhaven National Laboratory w Stanach Zjednoczonych zasugerowali, że przewaga zwykłej materii barionowej nad antymaterią we Wszechświecie wynika z istnienia trzech odmian bozonu Higgsa, donosi wydanie „Live Science”.

W momencie Wielkiego Wybuchu, kiedy temperatura Wszechświata była bardzo wysoka, istniały jedynie oddziaływania elektromagnetyczne i słabe. Nieco wcześniej połączyły się z silnym oddziaływaniem jądrowym, a jeszcze wcześniej – z grawitacyjnym. Czas, kiedy wszystkie cztery podstawowe współdziałania stanowiły jedną całość, nazywał się erą wielkiej unifikacji lub erą supersymetrii – pisze „Live Science”.

Według naukowców formacja materii i antymaterii nastąpiła przed końcem ery wielkiej unifikacji. Główną rolę w przewadze materii barionowej nad antymaterią odegrały trzy cząstki: jedna znana cząstka Higgsa i dwie jeszcze nie odkryte, każda o masie około tysiąca gigaelektowoltów. Wartość ta została podana arbitralnie, ponieważ mieści się w granicy wykrywalności detektorów w akceleratorach nowej generacji.

Hipotetyczny mechanizm powinien dać materii przewagę nad antymaterią w stosunku miliardowym. Proces ten przypomina mechanizm Higgsa, który doprowadził do naruszenia symetrii elektrosłabej.

Antymateria składa się z antycząstek – bliźniaków cząstek elementarnych, które różnią się od oryginałów ładunkami i liczbami kwantowymi. Reakcja między cząstką a antycząstką nazywa się anihilacją. Obserwowana we Wszechświecie przewaga materii nad antymaterią jest uważana za jeden z najważniejszych problemów fundamentalnej fizyki.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 2,67 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o