Parlament UE uchwala portfel tożsamości cyfrowej

Opublikowano: 10.11.2023 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3440

Zgodnie z nowym prawem państwa członkowskie zaoferują obywatelom i przedsiębiorstwom cyfrowe portfele, które będą mogły powiązać ich krajową tożsamość cyfrową z dokumentami potwierdzającymi inne cechy osobiste (np. prawo jazdy, dyplomy, konto bankowe, status zdrowotny).

„Obywatele będą mogli potwierdzić swoją tożsamość i udostępniać dokumenty elektroniczne ze swoich cyfrowych portfeli za pomocą jednego kliknięcia przycisku na telefonie komórkowym. Nowe europejskie portfele tożsamości cyfrowej umożliwią wszystkim Europejczykom dostęp do usług online za pomocą krajowego identyfikatora cyfrowego, który będzie uznawany w całej Europie, bez konieczności stosowania prywatnych metod identyfikacji lub niepotrzebnego udostępniania danych osobowych. Kontrola użytkownika gwarantuje, że udostępniane będą tylko te informacje, które wymagają udostępnienia” – poinformowano.

„Cyfrowy portfel” będzie obejmował WSZYSTKO, co rząd chce o nas wiedzieć. Będzie przechowywał wszystkie nasze dane osobowe, dane biometryczne, dokumentację medyczną, a także cyfrowe euro (cyfrową walutę banku centralnego), które jest obecnie opracowywane. Rząd unijny, który wyłania się z forsowanych zmian traktatowych, będzie miał możliwość śledzenia każdego ruchu obywatela UE.

Eksperci ds. prywatności ostrzegają, że dzięki obecnie uzgodnionym ramom prawnym europejski rząd będzie mógł inwigilować i szpiegować mieszkańców całej UE, zapewniając sobie środki techniczne do przechwytywania zaszyfrowanego ruchu sieciowego. Będzie to oznaczać koniec naszej prywatności.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Na podstawie: Twitter.com
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. adambiernacki 10.11.2023 12:18

  Znak Bestii nadchodzi

 2. Irfy 10.11.2023 12:53

  Cóż, kluczowym słowem jest tu “zaoferują obywatelom”. Innymi słowy, czy będzie to oferta nie do odrzucenia, czy też można będzie z niej nie skorzystać. Albo na przykład skorzystać w ograniczonym stopniu.

  Skrajnie niebezpieczne są tu przede wszystkim informacje o kontach bankowych i stanie zdrowia. Te pierwsze mocno ograniczyłyby możliwość ochrony posiadanych środków w innych krajach unijnych. Przykładowo, obecnie, jeśli państwu polskiemu (czytaj reżimowi, który akurat rządzi) zamarzy się zablokowanie komuś konta bankowego, to może sobie pohasać wyłącznie w ramach krajowego systemu bankowego. Oczywiście teoretycznie może wysłać zapytanie do pozostałych banków działających w UE, ale z reguły jest to nieopłacalne i trudne w realizacji.

  Z kolei informacje o “stanie zdrowia” to wręcz śmiertelna pułapka. Po pierwsze, z pewnością wcześniej czy później ktoś się do tej bazy włamie. Później dane będzie można kupić i wykorzystać na przykład do szantażu. To samo mogą robić “służby” zjawiając się u delikwenta i z miejsca grożąc, że jeśli nie okaże posłuszeństwa, to się go przymknie, bez dostępu do niezbędnych mu lekarstw. Szczególnie, jeśli dolegliwość będzie nietypowa. Oprócz tego dane medyczne mogą posłużyć do wymuszania udziału w eksperymentach medycznych, jak miało to miejsce niedawno.

 3. Murphy 10.11.2023 13:38

  Będzie jak zwykle “bezpieczne i skuteczne”…

 4. MasaKalambura 10.11.2023 13:44

  Jak zwykle na początku dobrowolne, a potem przymusowe.

 5. replikant3d 10.11.2023 21:44

  ,,Gotowanie żaby,, na finiszu…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.