Odwołali Żaryna z funkcji dyrektora Instytutu Dmowskiego

Opublikowano: 12.04.2024 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1483

W czwartek 11 kwietnia odwołano z funkcji dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego prof. Jana Żaryna. Koalicja 13 grudnia „siecze i grabi” gdzie się da, więc decyzja nie dziwi. Najciekawsze jest jednak uzasadnienie odwołania.

Ministerstwo kultury pod wodzą płka Bartłomieja Sienkiewicza zarzuca IDMN, że był „wehikułem do transmitowania pieniędzy do środowisk ekstremistycznych”. No wracają stare czasy stare przymiotniki, rodem jeszcze z czasów komuny.

„Ekstrema” to zapewne takie inicjatywy jak Marsz Niepodległości, Straż Narodowa, Młodzież Wszechpolska czy Fundacja Witaszków. W rozmowie z portalem Niezależna.pl, prof. Żaryn mówił, że z jego odwołania wynika, że „dziedzictwo chrześcijańsko-narodowe zostało przyrównane do nacjonalizmu” i dodał, że jest to „jawne nawiązanie do stalinowskiej propagandy”. Mówił też o uczniach „propagandystów z tamtych czasów”, którzy „mają dziś satysfakcję z posiadania tak zdolnych uczniów”.

W odwołaniu napisano: „podstawą do odwołania są realizowane przez pana działania, takie jak wspieranie środowisk nacjonalistycznych, m.in. poprzez Fundusz Patriotyczny czy współfinansowanie ze środków Funduszu plakatów porównujących ambasadora Niemiec do zbrodniarzy nazistowskich, opatrzonych logotypem Ministerstwa, godzące w dobre imię Ministerstwa”.

Dalsze losy instytutu wydają się przesądzone. Żaryn spodziewa się, że „najprawdopodobniej zostanie powołana osoba z zewnątrz na funkcję dyrektora, a sam Instytut zostanie przekształcony w jakiś inny byt”.

Sienkiewicz mianował na miejsce Jana Żaryna prof. Adama Leszczyńskiego. To autor „Gazety Wyborczej”, członek zespołu „Krytyki Politycznej” oraz współzałożyciel OKO.press. Wybór takiego „zastępczego endeka” wskazuje, że nie można odmówić Sienkiewiczowi poczucia humoru…

Autorstwo: BD
Na podstawie: Niezalezna.pl
Źródło: NCzas.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.