Nacjonalistyczne i antyimigranckie wiece w Sofii

Opublikowano: 04.11.2013 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 540

3 listopada kilka tysięcy osób demonstrowało w Sofii pod hasłami nacjonalistycznymi, m.in. “Bułgaria dla Bułgarów!”, “Precz z uchodźcami!”, żądając zamknięcia granic i wydalenia znajdujących się w kraju uchodźców. Dwa odrębne wiece zorganizowały parlamentarna nacjonalistyczna partia Ataka oraz kilka skrajnych pozaparlamentarnych ugrupowań, zjednoczonych w ruchu “Narodowy opór”. Demonstracje sparaliżowały centrum stolicy.

Impulsem dla nacjonalistycznych protestów stał się incydent sprzed dwóch dni, kiedy nieznany sprawca zaatakował sprzedawczynię w sklepie w centrum Sofii i dźgnął ją kilkakrotnie nożem. Według świadków napastnik był pochodzenia arabskiego. Policja na podstawie nagrań z kamer potwierdziła, że istotnie chodzi o Araba i ustaliła jego tożsamość. Po incydencie w ramach dużej operacji policyjnej zatrzymano 59 uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej – poinformowało w niedzielę MSW.

Lider Ataki Wolen Siderow przemawiał przed budynkiem MSW, zarzucając władzom uległość wobec UE w polityce imigracyjnej. “Pieniądze, które idą na ich utrzymanie, należy przeznaczyć na rdzennych Bułgarów. Nielegalnych imigrantów należy gonić, a nie przyjmować we własnym domu” – powiedział.

Dzień wcześniej Ataka zorganizowała protest w Ełchowie na południowych wschodzie kraju, gdzie znajduje się jeden z ośrodków dla uchodźców. “Rząd powinien natychmiast wydalić przybyszów” – wzywał pod oknami ośrodka Siderow.

Według innego nacjonalistycznego lidera – Angeła Dżambaskiego z pozaparlamentarnej partii WMRO “społeczeństwo bułgarskie nie może utrzymywać wszystkich nielegalnych imigrantów z Algierii, Czadu itd., którzy przedostają się do kraju obok Syryjczyków”. Dżambaski dał władzom “tydzień na uregulowanie sytuacji z przybyszami i wygnanie ich z kraju”. Potem ruch, jak zagroził, “Narodowy Opór podejmie bezpośrednie działania na rzecz ochrony granic i kontroli nad nielegalnymi imigrantami”.

Wezwania nacjonalistów w niemałym stopniu spotykają się z akceptacją w społeczeństwie bułgarskim, tym bardziej że krajowe media sprzyjają narastaniu nastrojów antyimigranckich. W kilku miejscowościach, w których rząd zamierzał zorganizować nowe ośrodki dla uchodźców, odbyły się demonstracje przeciw tym planom; blokowano drogi. W dwóch wypadkach władze musiały zrezygnować w obliczu silnego sprzeciwu.

Sondaż socjologicznej agencji Alpha Research z października wykazał, że 83 proc. mieszkańców Bułgarii uważa, iż fala uchodźców stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa socjalnego w kraju. 40 proc. współczuje ludziom wygnanym z domu przez wojnę, lecz 39 proc. uważa, że państwo jest zbyt tolerancyjne wobec nich w porównaniu z tym, jak traktuje własnych obywateli. Sondaż przeprowadzono wśród 1010 dorosłych obywateli Bułgarii.

Autor: jkl
Źródło: Lewica


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. pablitto 05.11.2013 00:44

    … to lepiej powiedz to milionom rodaków na emigracji… m. in. dlatego: polskabieda.com …

    Poza tym, nie rozumiem ludzi, którzy biorą jakiś mały fragment rzeczywistości, i twierdzą, że jest on winny “całemu złuuuu” tego świata.

    Problem emigracji to nakręcające się błędne koło, znacznie bardziej skomplikowane, niż jakieś pitolenie o “Polskach dla Polaków” etc. np. właśnie dlatego, żebyś mógł napisać ten komentarz z fajnego smartphona, w Kongu od dziesięcioleci toczy się krwawa wojna domowa, podsycana przez wydobywcze i elektroniczne koncerny, państwa sąsiedzkie i wszelkie mocarstwa… ciekawym, co byś zrobił, gdybyś miał przyjemność się tam urodzić…
    Emigracja to tylko skutek znacznie bardziej zawiłych układów, a zwykli ludzie obijający się szukając szczęścia po tym świecie nie mają za wiele do gadania.

  2. pablitto 05.11.2013 11:38

    PS. dane ststystyczne z artykułu obok:

    komparatywne zestawienie 10 najbiedniejszych i 10 najbogatszych państw świata (w nawiasach: aktualna roczna wartość PKB per capita, dane zaokrąglone).

    Najbiedniejsi: 1. Kongo (350 USD); 2. Liberia (460 USD); 3. Zimbabwe (490 USD); 4. Burundi (620 USD); 5. Erytrea (740 USD); 6. Republika Środkowo-Afrykańska (770 USD); 7. Niger (780 USD); 8. Sierra Leone (850 USD); 9. Malawi (860 USD); 10. Togo (900 USD).

    Najbogatsi: 1. Katar (103 000 USD); 2. Luksemburg (81 000 USD); 3. Singapur (61 000 USD); 4. Norwegia (55 000 USD); 5. Hong Kong (51 000 USD); 6. Brunei (50 500 USD); 7. USA (50 000 USD); 8. Zjednoczone Emiraty Arabskie (49 000 USD); 9. Szwajcaria (45.500 USD); 10. Kuwejt (44 000 USD).

    To nieprawdopodobna przepaść! (Polska – 13 500 USD, w 2013 r.).

    Dodam tylko, że -przez wzgląd na bogactwa naturalne Kongo powinno być najbogatszym państwem świata (nie miałem pojęcia pisząc to, że jest najbiedniejszym!) – jakieś wątpliwości? Masz problem do ludzi (w tym własnych rodaków wybierających emigrację bez względu na “miłość/czy jej brak/ do ojczyzny” a ze znacznie bardziej prozaicznych względów) – że się po prostu urodzili w tych krajach, czy jak?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.