Muzyka staje się coraz bardziej jednolita

Opublikowano: 28.07.2012 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 864

Naukowcy z Consejo Superior de Investigaciones Cientifícas, po przeanalizowaniu 464 411 piosenek, doszli do wniosku, że te, stworzone w ostatnich dekadach są do siebie bardziej podobne, niż utwory wcześniejsze.

Analiza wykazała, że od 55 lat w utworach muzycznych ciągle zmniejsza się przejście pomiędzy grupami nut. “Te parametry muzyczne są dla piosenek tym, czym słowa dla tekstu. Obserwujemy zatem, że zasób słownictwa jest coraz mniej zróżnicowany” – mówi Joan Serrá z Instytutu Badań nad Sztuczną Inteligencją, który stał na czele grupy naukowej. Innymi słowy, gdy znamy jedną nutę współczesnego utworu muzycznego, możemy znacznie łatwiej niż kiedyś odgadnąć, jaka będzie kolejna nuta.

Zauważono również spadek zróżnicowania brzmień oraz mniejszą różnorodność wykorzystywanych instrumentów. “Na przykład w latach 1960. grupy takie jak Pink Floyd eksperymentowały z muzyką w znacznie większym stopniu, niż jest to robione obecnie” – dodaje Serrá.

Zdaniem naukowca cechami charakterystycznymi współczesnej muzyki są głośność, wykorzystywanie podobnych instrumentów oraz zmiany prostych akordów.

Opracowanie: Mariusz Błoński
Na podstawie: Consejo Superior de Investigationes Cientificas
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. che 28.07.2012 11:48

    W muzyce rockowej tak jest.

  2. Rozbi 28.07.2012 16:26

    Przepraszam bardzo ale czy naukowiec jako współczesną muzykę rozumie tą komercyjną ?? bo 464 411 piosenek sprzed ostatnich 55 lat to nie tak dużo. ciekawy jestem też czy brali w badania pod uwagę również wspołczesne piosenki azjatycke czy afrykańskie ?

    Co do instrumentów to się zgodzę – bo teraz instrumentem jest laptop/komputer – więc tutaj rzeczywiście – większość korzysta z tego samego instrumentu 🙂

  3. egzopolityka 29.07.2012 08:38

    Podobnie fachowcy zauważyli gwałtowny spadek jakości artystycznej filmów po roku 1980. Zaczęły od tej pory dominować prymitywne scenariusze, brak istotnej idei, słaba gra aktorów oraz bezsensowna przemoc.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.