Mikrobiom jelitowy ma wpływ na rozwój mózgu dzieci

Opublikowano: 29.10.2023 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1160

Naukowcy odkryli, że skład mikroflory jelitowej wpływa na zdolności poznawcze niemowląt. Istnieje coraz więcej badań (zarówno na zwierzętach, jak i ludziach) łączących społeczność bakterii w jelitach ze zdrowiem mózgu. Naukowcy z uniwersytetów w Kolumbii Brytyjskiej i McMaster w Kanadzie postanowili zbadać wpływ bakterii jelitowych na rozwój mózgu we wczesnym dzieciństwie.

Naukowcy przeanalizowali dane 56 niemowląt w wieku od czterech do sześciu miesięcy. Każdy z nich przeszedł testy dostosowane do wieku, aby określić różne zdolności poznawcze, a naukowcy pobrali również próbki kału od dzieci, aby zbadać ich mikrobiom jelitowy.

Naukowcy odkryli, że dzieci, które przeszły tak zwany test uwagi społecznej (mierzący zdolność dzielenia się uwagą na obiekcie z inną osobą), mają zwykle więcej Actinobacterium, Bifidobacterium i Eggerthella, ale mniej Firmicutes, Hungatella i Strepcococus. Ponadto pomiary aktywności mózgu za pomocą elektroencefalogramu wykazały, że pewne wzorce aktywności korelują z pewnym poziomem występowania w kale niektórych drobnoustrojów, a także metabolicznymi reakcjami chemicznymi z udziałem tych bakterii.

Trzeba powiedzieć, że wcześniejsze badania wykazały związek między takimi drobnoustrojami a rozwojem rdzenia kręgowego i mózgu. Wyniki naukowców są zgodne z ideą, że mikrobiom wpływa na wczesny rozwój poznawczy. Autorzy ostrzegają jednak, że potrzebne są dalsze badania, aby wyciągnąć jednoznaczne wnioski.

Autorstwo: tallinn
Zdjęcie: Public Domain Pictures (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.