Liverpool w imieniu Ukrainy przeprowadzi konkurs Eurowizja 2023

Opublikowano: 08.10.2022 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1016

67. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Wielkiej Brytanii, a konkretnie w Liverpoolu. „Miasto Beatlesów” okazało się lepsze od 20 innych brytyjskich miast, a w finale pokonało szkockie Glasgow.

W dniu wczorajszym, w piątek 7 października 2022 ogłoszono, iż przyszłoroczna edycja konkursu Eurowizji obędzie się w Liverpoolu. Zgodnie z obowiązującymi kraj, którego przedstawiciel wygrywa konkurs w danym roku, będzie miał prawo do przygotowania wydarzenia w kolejnym. Ukrainie zwyciężyła zawody w 2022 roku, jednak w 2023 nie będzie gościła imprezy. Czym jest to spowodowane? W oficjalnym oświadczeniu wydanym przez EBU czytamy, iż zadecydowały „względy bezpieczeństwa”.

Podziękowano ukraińskim organizatorom konkursu „za ich szczerą współpracę i zaangażowanie w zbadanie wszystkich scenariuszy w tygodniach następujących po zwycięstwie orkiestry Kałusza w Turynie 14 maja”. Jeszcze w czerwcu 2022 roku pisaliśmy, że trwają pracy nad tym, aby kolejna edycja imprezy miała miejsce w Wielkiej Brytanii. Ostatecznie padło na Liverpool, a więc miasto słynące ze swojej muzycznej tożsamości i kultury. „Miasto Beatlesów” na ostatniej prostej wyprzedziło Glasgow, które w oczach bukmacherów uchodziło za faworyta w tym wyścigu.

Dlaczego zdecydowano się właśnie na Wielką Brytanię? W 2022 roku reprezentant Wielkiej Brytanii całkiem nieźle sobie poradził w konkursie Eurowizji. Wielka Brytania zajęła niższy stopień podium po raz szesnasty w historii i był to najlepszy wynik od 1998. Sam Ryder z utworem „Space Man” zdobył uznanie jurorów, którzy przyznali mu 283 punkty (najlepszy wynik). Jednak w starciu z członkami Kalush Orchestra z Ukrainy, którzy zdobyli 439 punktów w głosowaniu telewidzów, musiał zadowolić się drugim miejscem.

Impreza będzie miała miejsce 13 maja 2023 w otwartej w styczniu 2008 roku M&S Bank Arena, jedenastym największym obiektem w Wielkiej Brytanii, który jest w stanie pomieścić do 11 tysięcy widzów. Około 160 milionów telewidzów na całym świecie obejrzało tegoroczny program na żywo w telewizji i należy się spodziewać, że w 2023 roku będzie podobnie.

Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss powiedziała, że ​​Liverpool „wystawi niezapomniane show, w którym celebrowana będzie bogata kultura i kreatywność Ukrainy”. Burmistrz Liverpoolu Joanne Anderson przyznała, iż ​​miasto „stało w obliczu silnej konkurencji ze strony Glasgow”. „To ogromne wydarzenie, a oczy całego świata będą zwrócone na nas w maju, a zwłaszcza oczy naszych przyjaciół z Ukrainy. Teraz zaczynają się miesiące ciężkiej pracy. Chcemy zorganizować najlepszą imprezę w historii Eurowizji. Ukraino, masz moją obietnicę, że będziecie z nas dumni” – kontynuowała burmistrz Anderson. „Miasto [Liverpool – przyp. red.] kocha muzykę i wie, jak urządzić imprezę, więc nie mam wątpliwości, że będzie to spektakularne przeżycie dla tysięcy obecnych i milionów oglądających w domu BBC” – dodawała minister kultury Michelle Donelan.

Eurowizja to telewizyjne widowisko muzyczne, które jest organizowane od 1956 i po dziś dzień pozostaje najpopularniejszym z najdłużej trwających programów telewizyjnych na świecie. Corocznie ogląda go od 100 do nawet 600 mln widzów. Konkurs transmitowany jest w większości krajów europejskich, a także w wielu innych państwach świata, takich jak Brazylia, Chiny, USA czy Meksyk. Konkurs Piosenki Eurowizji organizowany jest przez przedstawicieli publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU).

Jak podaje portal Eurowizja.org – Wielka Brytania zorganizowała konkurs łącznie już osiem razy. Konkretnie, po czterech ze swoich pięciu zwycięstw, a także czterokrotnie przejmując organizację od krajów, które nie były w stanie jej podołać. W ten sposób konkurs w 1960 i 1963 roku odbył się w Londynie, w 1972 – w Edynburgu, a w 1974 – w Brighton. Poza tym BBC zorganizowało Eurowizję 1968 i 1977 w Londynie, 1982 – w Harrogate i 1998 – w Birmingham.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Wideo: YouTube.com
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Venom 09.10.2022 09:23

    Eurowizja powinna być skasowana,głównie występują tam beztalencia które nie mają jakichkolwiek zdolności muzycznych, zaczynając od baby z brodą, a kończąc na wygranych w tym roku konkursie przez zespół z Ukrainy pewnie tylko dlatego że panuje tam wojna, bo osobiście uważam że ten zespół nie przedstawiał jakikolwiek wartości muzycznych ale to jest tylko moje zdanie

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.