Lekarze i pielęgniarki chcą pieniędzy za nadgodziny

Opublikowano: 20.05.2021 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1196

Organizacje portugalskich lekarzy i pielęgniarek domagają się wypłaty środków z tytułu przepracowanych nadgodzin. Ich liczba w związku z pandemią Covid-19 wzrosła o 73 proc. do rekordowego poziomu ponad 8 mln nadgodzin.

Z danych opublikowanych w środę przez Krajowy Urząd ds. Zdrowia (SNS) wynika, że pomiędzy styczniem a kwietniem 2021 roku lekarze i pielęgniarki przepracowali w Portugalii łącznie 8,2 mln nadgodzin.

Według SNS najwięcej dodatkowych godzin musieli pozostać w pracy medycy z dwóch najbardziej dotkniętych pandemią regionów Portugalii: aglomeracji Lizbony i północnych dystryktów kraju. Liczba nadgodzin w okresie styczeń-kwiecień br. zwiększyła się tam odpowiednio o 35 i 33 proc. wobec analogicznych miesięcy 2020 roku.

Lizbońskie radio Observador przypomina, że pomiędzy 2018 rokiem, a marcem 2020 roku, kiedy doszło do pojawienia się Covid-19 w Portugalii, miejscowe pielęgniarki organizowały akcje strajkowe, domagając się wypłaty środków za nadgodziny. Choć wraz z pandemią protesty osłabły, to jednak żądania wypłaty zaległych środków regularnie kierowane są do rządu Antonio Costy. Medycy chcą też zwiększenia personelu w szpitalach.

W pierwszej połowie maja ministerstwo zdrowia Portugalii ogłosiło, że podpisze umowy o pracę z blisko 2500 lekarzami i pielęgniarkami, w związku z potrzebami publicznej służby zdrowia w dobie Covid-19.

Dodatkowym problemem dla portugalskiej służby zdrowia jest zjawisko emigrowania lekarzy i pielęgniarek za pracą. Z szacunków medycznego związku zawodowego SITEU wynika, że w ciągu ponad roku trwania pandemii z Portugalii wyjechało 1300 pielęgniarek i pielęgniarzy.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.