Czy będą oferować śmierć „dojrzałym nieletnim”?

Opublikowano: 18.09.2023 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1159

Kanada opublikowała pierwszy ogólnokrajowy program szkoleniowy w zakresie pomocy medycznej w umieraniu (MAiD) skierowany do lekarzy i pielęgniarek. Wynika to z obaw związanych z rosnącą popularnością eutanazji w niektórych regionach i jej zalecaniem dla „dojrzałych nieletnich”.

Program szkoleniowy został opracowany przez Kanadyjskie Stowarzyszenie Dostawców MAiD (CAMAP), jak podała Health Canada w komunikacie prasowym z 13 września. CAMAP to organizacja pozarządowa z siedzibą w Kolumbii Brytyjskiej, założona w 2016 r. po wejściu w życie w tym roku federalnego ustawodawstwa MAiD. Organizacja na swojej stronie internetowej podała, że ​​została utworzona, aby wyjść naprzeciw potrzebie „ustanowienia zasobów szkoleniowych, stworzenia standardów medycznych i zachęcenia do standaryzacji opieki w całym kraju”.

Program jest zaakceptowany przez Królewskie Kolegium Lekarzy i Chirurgów Kanady oraz Kolegium Lekarzy Rodzinnych Kanady. Składa się z ośmiu tematów, obejmujących procedury przeprowadzania oceny MAID oraz postępowania z MAiD dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

Przeciwnicy samobójstwa wspomaganego medycznie wyrazili obawy, szczególnie wobec jego oferowania pacjentom cierpiącym wyłącznie na choroby psychiczne i oraz dla nieletnich.

W grudniu 2022 r. Kanadyjskie Stowarzyszenie Katedr Psychiatrii, reprezentujące czołowych psychiatrów z 17 kanadyjskich szkół medycznych, wezwało rząd federalny do odroczenia rozszerzenia uprawnień na osoby cierpiące wyłącznie na choroby psychiczne, twierdząc, że potrzeba więcej czasu, aby zapewnić wprowadzenie określonych standardów.

Kanada wprowadziła ustawę C-39 w lutym 2023 r., aby przedłużyć tymczasowe wykluczenie tych osób z uprawnienia do MAiD.

Przeciwnicy rozszerzenia uprawnień MAiD wyrazili także obawy w związku z raportem Specjalnej Wspólnej Komisji Izby Gmin ds. Pomocy Medycznej w Umieraniu. Opublikowany w lutym raport zawierał 23 zalecenia, z których jedno sugeruje zapewnienie wspomaganego samobójstwa „dojrzałym nieletnim”, którzy są bliscy przewidywalnej naturalnej śmierci.

W raporcie zauważono, że komisja usłyszała „mieszane opinie” na temat tego, czy MAiD powinna zostać udostępniona osobom poniżej 18. roku życia. Zalecono, aby rząd ustanowił wymóg, aby „w stosownych przypadkach konsultowano się z rodzicami lub opiekunami »dojrzałego dziecka« w procesie oceny MAiD”. Dodał jednak, że „ostatecznie pierwszeństwo ma wola nieletniego, co do którego uznano, że posiada niezbędną zdolność do podejmowania decyzji”.

Dodatkowo w raporcie zalecono, aby w ciągu pięciu lat rząd podjął konsultacje z małoletnimi na temat MAiD oraz przeprowadził badania mające na celu poznanie poglądów i doświadczeń nieletnich w odniesieniu do MAiD, w tym nieletnich nieuleczalnie chorych, niepełnosprawnych, przebywających w systemie opieki nad dziećmi i małoletniej młodzieży rdzennej.

Mike Schouten, dyrektor w Association for Reformed Political Action, powiedział, że obecne ustawodawstwo nie chroni osób szczególnie narażonych. Podkreślił, że „w ciągu siedmiu lat Kanada stała się jednym z najbardziej tolerancyjnych krajów na świecie oferujących samobójstwo wspomagane przez lekarza”.

Dr Michel Bureau w rozmowie z The Canadian Press podkreślił, że w 2023 roku szacunkowo 7 proc. wszystkich zgonów w Quebecu będzie wynikiem eutanazji.

Opracowanie: Andrzej Kumor
Na podstawie: „The Epoch Times”
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.