Kierowcy Ubera i Lyfta zostaną pracownikami?

Opublikowano: 26.10.2020 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 581

Uber i Lyft mogą być zmuszone w Kalifornii do zatrudnienia kierowców jako pracowników do końca stycznia, zgodnie z jednogłośną decyzją sądu apelacyjnego.

O sprawie informuje portal Sfchronicle.com. Prokurator generalny Kalifornii Xavier Becerra i prokuratorzy z San Francisco, Los Angeles i San Diego pozwali te firmy w maju, twierdząc, że kierowcy byli niewłaściwie klasyfikowani jako niezależni wykonawcy, co pozbawiało ich ochrony i korzyści z zatrudnienia oraz dawało Uberowi i Lyftowi niesprawiedliwą przewagę nad rywalami. Kalifornia i miasta wygrały w sierpniu wstępny nakaz wprowadzenia tego prawa, który wymusiłby niemal natychmiastową zmianę klasyfikacji sposobu określania kierowców, ale pozostał on bez mocy do czasu odwołania się od niego firm.

„Dochodzimy do wniosku, że sąd pierwszej instancji działał według własnego uznania i zgodnie z tym potwierdzamy wydane postanowienie” – głosi 74-stronicowa decyzja Pierwszego Okręgowego Sądu Apelacyjnego w San Francisco. Sąd apelacyjny stwierdził, że jego postanowienie wejdzie w życie 30 dni po formalnym odrzuceniu odwołania Ubera i Lyft, co zwykle ma miejsce w ciągu 61 dni od wydania decyzji.

Ale firmy nie składają broni – wymyśliły trick na złagodzenie ustalonego prawa. Orzeczenie wydano na kilka dni przed wyborami 3 listopada, kiedy Uber, Lyft i inne koncerny poproszą wyborców o stałe utrzymanie kierowców i kurierów na pozycji niezależnych współpracowników z pewnymi korzyściami i gwarancjami zarobków. Jeśli ich Propozycja 22 zostanie przyjęta, firmy prawdopodobnie będą argumentować, że nowe prawo ma pierwszeństwo i żądać uchylenia decyzji sądu apelacyjnego.

„Zbyt długo Uber i Lyft bezprawnie odmawiały swoim kierowcom podstawowej ochrony miejsca pracy i przerzucały ten ciężar na kierowców i podatników” – powiedział w oświadczeniu jeden z prawników. „Uber i Lyft zarobiły miliony dolarów zostawiając kierowców na lodzie, a podatnicy zapłacili za to rachunek. Prawo jest jasne: kierowcy mogą nadal mieć całą elastyczność, z jakiej obecnie korzystają, jednocześnie uzyskując prawa, na które zasługują jako pracownicy”.

Na podstawie: Sfchronicle.com
Źródło: NowyObywatel.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o