Kenia zawiesiła kryptowalutę opartą na skanowaniu oczu

Opublikowano: 05.08.2023 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2803

W środę Kenia, powołując się na obawy o ochronę danych, zawiesiła projekt kryptograficzny Worldcoin, który opierał się na skanowaniu oczu w celu weryfikacji tożsamości użytkownika.

Worldcoin, założony przez Sama Altmana (dyrektora naczelnego OpenAI, która stworzyła ChatGPT), rozpoczął działalność w czerwcu w Niemczech i zapewnia użytkownikom prywatną tożsamość cyfrową – „World ID” – po zeskanowaniu unikalnego wzoru tęczówki oka. Projekt, według jego założycieli, ma na celu rozwiązanie jednego z głównych wyzwań stojących przed branżą kryptograficzną, która w dużej mierze opiera się na pseudonimach, przez co jest podatna na spamboty i oszustwa.

Kryptowaluta ta jest oczkiem w głowie globalistów planujących Wielki Reset (NWO, 4 rewolucję przemysłową) — ma stać się podstawą globalnej waluty CBDC i bezwarunkowego dochodu podstawowego.

Użytkownikom, którzy zarejestrowali się w projekcie w Kenii, zaoferowano 25 darmowych tokenów Worldcoin o wartości około 7000 szylingów (ok. 180 złotych), przyciągając tysiące ludzi do wielu punktów rejestracji w stolicy Nairobi.

Minister spraw wewnętrznych Kithure Kindiki powiedział, że władze są „zaniepokojone” projektem i rozpoczęły dochodzenie w celu ustalenia „bezpieczeństwa i ochrony zbieranych danych [biometrycznych] oraz sposobu, w jaki zbieracze zamierzają je wykorzystać”. „Rząd natychmiast zawiesił działalności Worldcoina i wszelkich innych podmiotów, które mogą w podobny sposób angażować ludność Kenii, dopóki odpowiednie agencje publiczne nie potwierdzą braku jakiegokolwiek ryzyka” – powiedział Kindiki.

Kenia jest jedną z najbardziej dynamicznych gospodarek w Afryce Wschodniej, ale około jedna trzecia ludności żyje w ubóstwie. Kraj walczy z rosnącą inflacją i kryzysem zatrudnienia, szczególnie wśród młodych, co skłoniło wiele osób do rejestracji w Worldcoin w zamian za gotówkę.

Projekt jest także sprawdzany pod kątem naruszenia surowych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych w Europie. „Worldcoin zaczął gromadzić dane we Francji, co budzi wątpliwości [prawne], podobnie jak przechowywanie danych biometrycznych” – powiedział agencji prasowej AFP w zeszłym tygodniu francuski regulator danych osobowych CNIL (odpowiednik polskiego GIODO). Po przeprowadzeniu wstępnego dochodzenia CNIL poinformował, że podobne śledztwo ws. Worldcoina prowadzi jego odpowiednik z Bawarii (Niemcy), którą CNIL postanowiło wesprzeć.

Według strony internetowej firmy Worldcoin na całym świecie zarejestrowało się i zeskanowało swoje tęczówki ooczu ponad 2,1 miliona osób z 34 krajów.

Według giełdy kryptowalutowej CoinMarketCap wartość Worldcoina wynosi obecnie 2,37 USD za token, w porównaniu z początkową ceną 1,70 USD.

Źródło zagraniczne: InsiderPaper.com (AFP)
Źródło polskie: WolneMedia.net


TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. hashi 05.08.2023 11:25

    Jeśli AI oraz robotyzacja ma zabrać 80% miejsc pracy to tym ludziom trzeba dać dochód gwarantowany oczywiście nie za darmo. Założenie worldcoin jest dywidenda w zamian za produkowanie danych cyfrowych szkolących AI i zasilających globalny umysł roju. Czyli właściwie każdy z nas robi już to teraz tyle że na razie za darmo, karmimy algorytmy Google Fb YT Twiter GPT czat, a oni budują z tego modele predykcyjne zachować ludzkich analizy obrazów dźwięku filmów poglądów. Dochód będzie zabrany lub ograniczony jeśli złamiemy zakazane tematy, lub niedopuszczalne zachowanie.

  2. Kazma 05.08.2023 14:01

    Jak zabiorą ludziom pracę i kasę i nie będą mieli co jeść o wybuchną bunty, rebelie, chaos, a te prymitywne roboty z tą pseudo inteligencją na dłuższą metę im nie pomogą. Przez ich nieskończoną chciwość ludzkość jest już bardzo uwsteczniona technicznie i to będzie ich zgubą.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.