Izraelska armia zabiła trzech Palestyńczyków

Opublikowano: 07.08.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1661

Izraelska armia zabiła trzech Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu Jordanu. To kolejna odsłona narastającego napięcia w tym rejonie.

Według wersji przedstawionej przez izraelskie służby – armię, policję i Szin Beth – Palestyńczycy szykowali się do ataku i wówczas zostali zabici. Przekazały one we wspólnym oświadczeniu, że „komórka terrorystyczna z obozu dla uchodźców w Dżeninie została rozpoznana w samochodzie, jadąc w celu przeprowadzenia ataku”. Podkreślono, że zabici zostali lider komórki i dwóch jej członków.

Sytuacja miała miejsce zaledwie dzień po głośnym zabójstwie 19-letniego Palestyńczyka. Został on zastrzelony przez żydowskich osadników. Mieszkańcy wioski Burka na Zachodnim Brzegu, cytowani przez agencję AP, przekazali, że izraelscy osadnicy weszli do wioski, rzucali kamieniami i podpalali samochody. „Młodzież z wioski wyszła im naprzeciw, używając kamieni. Osadnicy otworzyli ogień, zabili jedną osobę i ranili innych” – powiedział jeden ze świadków.

Z kolei źródło w siłach bezpieczeństwa wypowiadające się z zastrzeżeniem anonimowości, na które powołuje się portal Times of Israel, podaje, że w momencie incydentu na miejscu nie było żołnierzy Sił Obronnych Izraela (IDF) i że najwyraźniej Palestyńczyk został zastrzelony przez żydowskich osadników, którzy przybyli ze znajdującego się nieopodal nielegalnego osiedla Oz Zion.

Dzień wcześniej w wyniku działań IDF na Zachodnim Brzegu zginął 18-letni Palestyńczyk.

Według ONZ, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy doszło do prawie 600 ataków na Palestyńczyków i ich mienie.

Zachodni Brzeg jest zamieszkany przez prawie trzy miliony Palestyńczyków i około 490 tys. Izraelczyków, którzy mieszkają w osiedlach uznawanych przez społeczność międzynarodową za nielegalne. Izrael zajął te tereny podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku.

Rząd premiera Benjamina Netanjahu w ciągu pierwszych sześciu miesięcy sprawowania władzy zatwierdził rekordową liczbę pozwoleń na budowę w nielegalnych osiedlach. Większość z nich będzie zlokalizowana w żydowskich osiedlach położonych głęboko na Zachodnim Brzegu, co jeszcze bardziej skomplikuje wysiłki zmierzające do utworzenia zdolnego do funkcjonowania państwa palestyńskiego.

Najnowsza odsłona konfliktu izraelsko-palestyńskiego jest oceniana przez ekspertów jako najbardziej gwałtowna od lat. Walki między Izraelem a Palestyńczykami na Zachodnim Brzegu nasiliły się na początku ubiegłego roku, gdy Izrael rozpoczął niemal cotygodniowe ataki na obszary palestyńskie na Zachodnim Brzegu, w odpowiedzi na falę ataków Palestyńczyków na obywateli Izraela.

Od początku roku w atakach przeprowadzonych przez Palestyńczyków zginęło 23 Izraelczyków, jeden Ukrainiec i jeden Włoch. W tym samym okresie 169 Palestyńczyków zginęło w wyniku izraelskich operacji wojskowych, podczas starć, lub podczas własnych ataków.

Autorstwo: KM
Źródło: NCzas.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.