Indianie Kuntunawa szukają śladów swojej tradycji

Opublikowano: 09.11.2010 | Kategorie: Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 583

Wielu rdzennych mieszkańców obecnego stanu Acre w Brazylii zginęło podczas gorączki kauczukowej, jaka opanowała całą Amazonię na przełomie XIX i XX wieku. W roku 1911 na pograniczu wyginięcia znaleźli się również Indianie Kuntunawa, których w 1911 roku zarejestrowano już tylko kilku. Na przestrzeni następnych dekad Indianie Kuntunawa odbudowali część swojej populacji, także dzięki małżeństwom mieszanym. Obecnie Kuntunawa nie znają już swojego języka, wszyscy posługują się portugalskim.

Haru Xina Kuntunawa jest młodym, 28 letnim przywódcom, który stara się na nowo wskrzesić zapomniane zwyczaje swojego ludu. Tak oto mówi on o długiej drodze pokonanej przez jego braci: „Jesteśmy żywym dowodem na to, że można odbudować naród, przywrócić to co zostało zapomniane. Wierzyłem, że jest to możliwe i jestem pewien, bardziej niż kiedykolwiek, że mój lud odzyska swoją historię na nowo”. Haru podkreśla, że masakra jaką doświadczyli Kuntunawa na początku XX wieku nie jest wydarzeniem sprzed wieku, jak mówi: „To coś bardzo aktualnego coś co napawa mnie smutkiem. Dziś żyje nieco ponad 300 Kuntunawa i moim celem jest zjednoczyć ich z powrotem w domu”.

W dniach 26-31 lipca u Kuntunawów odbył się pierwszy festiwal kulturalny. W spotkaniu uczestniczyli nie tylko Kuntunawa, ale i członkowie innych plemion tj. Yawanawa, Marubo, Nakini, Katukina i inni. Było to wielkie spotkanie narodów panojęzycznych. Podczas sześciu dni Indianie tańczyli, śpiewali, łowili ryby, wymieniali dary, prowadzili obrzędy.

Haru mówi, że kiedy ludzie spotykają się, mają dużo mocy w celu odzyskiwania i wzmacniania wspólnej tradycji. To właśnie poprzez kontakt z sąsiednimi grupami etnicznymi można opracować strategię rekonstrukcji zatraconego języka a także podstaw obrzędowych i tanecznych, wciąż obecnych w zbiorowej pamięci ludu Kuntunawa.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Dla “Wolnych Mediów”


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.