Im cieplej tym większa ilość i apetyt szkodników

Opublikowano: 13.09.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1950

Straty w produkcji roślinnej spowodowane przez owady, grzyby i bakterie wynoszą dziś między 10% a 16%. Znamy już ich dziesiątki tysięcy gatunków. Część z nich gustuje w jednym gatunku roślin, a pozostałe w wielu. Najpopularniejszy szkodnik: szarańcza pustynna, należy do pierwszej z wymienionych grup, żerując m.in. na ryżu, kukurydzy i trzcinie cukrowej. Z drugiej strony stonka kukurydziana żywi się tylko kukurydzą, jednakże spowodowane przez nią straty w samych Stanach Zjednoczonych szacuje się na miliard dolarów rocznie.

Autorzy artykułu opublikowanego w czasopiśmie naukowym “Science” wskazują, że globalne ocieplenie może zwiększyć zarówno ilość jak i apetyt szkodników roślin uprawnych, co nie pozostanie bez wpływu na poziom światowej produkcji rolnej. Naukowcy twierdzą, że wzrost temperatur o 2 stopnie w stosunku do poziomu sprzed ery industrializacji (tj. granicy wskazanej na Konferencji Klimatycznej w Paryżu) może wywołać straty w uprawach pszenicy, ryżu i kukurydzy odpowiednio: 46%, 19% i 31%. Kraje, którym najbardziej przyjdzie zmierzyć się z tym problemem, są Chiny, Stany Zjednoczone i Francja, tj. czołowi producenci zbóż na świecie.

Wyżej wspomniany artykuł opublikowała grupa naukowców pod kierownictwem prof. Curtisa Deutscha, ekologa z Uniwersytetu Stanowego w Waszyngtonie. Przedmiotem ich badań było 38 najpopularniejszych na świecie szkodników. Naukowcy wykorzystali dostępne dane dotyczące wpływu temperatur na tempo rozwoju ich populacji, metabolizmu oraz możliwość przetrwania, zbadane wcześniej w warunkach laboratoryjnych. Postawiono dwa wnioski: po pierwsze, wzrost temperatur przyspiesza proces trawienia u szkodników, co zwiększa ich prędkość i zasięg niszczycielskiego działania. Po drugie, w strefie umiarkowanej wyższa temperatura sprzyja aktywności owadów zmiennocieplnych, między innymi reproduktywności. Następnie naukowcy opracowali model wskazujący wielkość strat w plonach pszenicy, ryżu i kukurydzy wywołanych przez szkodniki w różnych temperaturach.

Otrzymane wyniki wskazują, że wzrost temperatur do niecałych 2 stopni Celsjusza zmniejszy wielkość plonów dla pszenicy, ryżu i kukurydzy odpowiednio: 46%, 19% i 31%. Wzrost o każdy kolejny stopień spowoduje dalsze spadki, o 10-25%.

Największe straty będą dotyczyć upraw kukurydzy i pszenicy, zlokalizowanych głównie w strefie umiarkowanej, gdzie tempo wzrostu populacji szkodników będzie największe. Straty na polach pszenicy w Europie, jej największego producenta na świecie, mogą sięgać nawet 75%. Problem okaże się także szczególnie dotkliwy dla amerykańskich farmerów.
Z kolei ryż już dziś uprawia się głównie w strefach tropikalnych, w których temperatury są optymalne dla rozwoju insektów.

Szkody w uprawach nie ominą także Afryki Subsaharyjskiej i południowo-wschodniej części Azji – regionów już dotkniętych klęską głodu. W podsumowaniu artykułu naukowcy piszą: „Najbardziej ucierpią biedni, którzy już dziś tworzą rzeszę ponad 800 milionów ludzi cierpiących z powodu niedożywienia”.

Według prof. Christera Bjorkmana, entomologa ze szwedzkiego Uniwersytetu Nauk Rolniczych, rzeczywistość może okazać się jeszcze gorsza: „W przedmiotowym badaniu naukowcy skupili całą swoją uwagę niemalże tylko na szkodnikach. To duże uproszczenie. Należy pamiętać, że zarówno ich naturalni wrogowie jak i same rośliny również będą poddane działaniu wysokich temperatur. Mniejsza liczebność wrogów oznacza jeszcze większy rozwój populacji szkodników. Jednocześnie wzrost stężenia dwutlenku węgla w atmosferze zmniejszy wartość odżywczą samych roślin, przez do szkodniki będą musiały ich konsumować jeszcze więcej”.

„Wyniki przedmiotowych badań powinny stanowić wezwanie do podjęcia natychmiastowych działań w zakresie łagodzenia skutków zmiany klimatu” – twierdzi prof. Markus Riegler, entomolog z Western Sydney University: „Każdy będzie miał tu do odegrania swoją rolę: rolnicy, przemysłowcy, politycy i całe społeczeństwa. Należy również zwrócić szczególną uwagę na ochronę roślin biorąc pod uwagę, jak wiele insketycydów zakazano z powodu ich szkodliwego wpływu na ludzkie zdrowie i środowisko”.

Tłumaczenie i opracowanie: Xebola
Zdjęcie: David Cornwell (Flickr.com, CC BY-NC-ND 2.0)
Na podstawie: EcoWatch.com
Źródła: Xebola.wordpress.com, WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.