Hiszpania rezygnuje z europejskiego ścigania katalońskich niepodległościowców

Opublikowano: 21.07.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 245

Carles Puigdemont, były premier katalońskiego rządu, który w październiku ogłosił niepodległość Katalonii, będzie mógł opuścić Niemcy wolny. To samo dotyczy pięciu innych byłych ministrów rozwiązanej przez Hiszpanię katalońskiej administracji, którzy uciekli do Belgii. Madrycki Sąd Najwyższy anulował ich europejskie nakazy aresztowania.

Jednocześnie hiszpański wymiar sprawiedliwości ciągle uważa, że proklamowanie niepodległości Katalonii było nielegalne, więc wszystkim, łącznie z Puigdemontem, grozi aresztowanie, jeśli tylko pojawią się w Hiszpanii.

Przyczyną hiszpańskiego odwrotu prawnego była decyzja sędziów niemieckich sprzed tygodnia, którzy zgodzili się na ekstradycję byłego premiera, ale jedynie pod warunkiem sądzenia go w Hiszpanii za malwersacje finansowe, o które jest również podejrzany, a nie za „rebelię” (tj. ogłoszenie niepodległości ), bo w niemieckim prawie nie ma takiego przestępstwa.

Hiszpański sędzia Pablo Llarena anulował w tej sytuacji wszystkie europejskie nakazy zatrzymania niepodległościowców, gdyż mogą odebrać Hiszpanii możliwość sądzenia ich w sprawach o główny zarzut „rebelii”.

Zdaniem ciągle przebywającego w Niemczech Carlesa Puigdemonta wycofanie wniosków o ekstradycję dowodzi „olbrzymiej słabości prawnej” postawionych mu zarzutów. Quim Torra, następca Puigdemonta na czele regionalnego rządu katalońskiego, ogłosił z kolei, że wycofanie nakazów aresztowania to „nowe zwycięstwo polityczne i prawne” oskarżonych i samej Katalonii.

Tym niemniej panuje niepewność, co do dalszej procedury. Adwokaci zbiegłych niepodległościowców czekają na odpowiednie gwarancje nowego rządu hiszpańskiego. Jeśli socjalistyczny premier Pedro Sánchez ich udzieli, będzie to oznaczało koniec całej sprawy. Musi się jednak liczyć z oporem prawicy i samego Sądu Najwyższego.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o