Firma z Kalifornii chce produkować „mięso” z powietrza

Opublikowano: 19.11.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2249

W trakcie pierwszych lotów kosmicznych NASA wpadła na pomysł stworzenia żywności z dwutlenku węgla wydychanego przez astronautów. Miało to zapewnić załogom znacznie dłuższe przetrwanie wewnątrz statku. Choć ostateczne koncepcji nigdy nie zrealizowano, postanowiła powrócić do niej pewna firma z Kalifornii. Celem ma być w tym przypadku produkcja mięsa bez udziału zwierząt. Czy jest to w ogóle możliwe?

W miarę wzrostu globalnej populacji zapewnienie pożywienia każdemu człowiekowi na Ziemi staje się coraz większym wyzwaniem. W szczególności dotyczy to wytwarzania wystarczającej ilości mięsa. Przemysł mięsny od lat budzi wątpliwości natury etycznej, a w ostatnim czasie jeszcze więcej mówi się o jego szkodliwym wpływie na środowisko.

Aby rozwiązać wyżej wymienione problemy, firma o nazwie Air Protein opracowała probiotyczny proces produkcji żywności. Wykorzystuje on drobnoustroje, które przekształcają dwutlenek węgla znajdujący się w powietrzu w substancję białkową o takim samym profilu aminokwasów co białko zwierzęce.

Mikroby zwane hydrogenotrofami są hodowane w zbiornikach fermentacyjnych, gdzie karmi się je kombinacją dwutlenku węgla, wody i innych składników odżywczych. Na podstawie tej mieszanki powstaje brązowa „mąka”, która aż w 80% składa się z białka. Jej smak opisano jako neutralny. Chociaż nazywanie tej substancji mięsem jest sporym przekłamaniem, Air Protein uważa, że można ją łączyć z wieloma innymi składnikami w celu stworzenia pełnoprawnych zamienników mięsa.

Wiele ze współczesnych substytutów białka zwierzęcego opiera się na roślinach takich jak soja, które i tak szkodzą środowisku, na przykład poprzez wylesianie. W tym przypadku Air Protein zyskuje znaczącą przewagę, ponieważ ich produkt wymaga znacznie mniejszej powierzchni do „uprawy”. Ponadto, wytwarzanie pokarmu z drobnoustrojów oznacza, że żywności tej nie potrzeba nawozić ani stosować pestycydów. Zdaniem Air Protein ich zamiennik mięsa jest zdatny do wyprodukowania w ciągu kilku godzin, a nie tygodni czy miesięcy, jak w przypadku białka zwierzęcego.

Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: IFLScience.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. Jarogniew 19.11.2019 13:50

  Obawiam się, że przez takie pomysły wkrótce zabraknie nam w atmosferze dwutlenku węgla i wszystkie rośliny “zdechną” 😉
  Przecież i tak jest go dość mało (0,04%).
  Będzie mięso, nie będzie roślin. Co zrobią biedni weganie?

 2. SZS 20.11.2019 01:23

  Czy jest to w ogóle możliwe?
  Głupie pytanie. W Stanach WSZYSTKO jest możliwe…. Jak to się nazywało? Amerikan Drim ?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.