Firma z Kalifornii chce produkować „mięso” z powietrza

Opublikowano: 19.11.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1202

W trakcie pierwszych lotów kosmicznych NASA wpadła na pomysł stworzenia żywności z dwutlenku węgla wydychanego przez astronautów. Miało to zapewnić załogom znacznie dłuższe przetrwanie wewnątrz statku. Choć ostateczne koncepcji nigdy nie zrealizowano, postanowiła powrócić do niej pewna firma z Kalifornii. Celem ma być w tym przypadku produkcja mięsa bez udziału zwierząt. Czy jest to w ogóle możliwe?

W miarę wzrostu globalnej populacji zapewnienie pożywienia każdemu człowiekowi na Ziemi staje się coraz większym wyzwaniem. W szczególności dotyczy to wytwarzania wystarczającej ilości mięsa. Przemysł mięsny od lat budzi wątpliwości natury etycznej, a w ostatnim czasie jeszcze więcej mówi się o jego szkodliwym wpływie na środowisko.

Aby rozwiązać wyżej wymienione problemy, firma o nazwie Air Protein opracowała probiotyczny proces produkcji żywności. Wykorzystuje on drobnoustroje, które przekształcają dwutlenek węgla znajdujący się w powietrzu w substancję białkową o takim samym profilu aminokwasów co białko zwierzęce.

Mikroby zwane hydrogenotrofami są hodowane w zbiornikach fermentacyjnych, gdzie karmi się je kombinacją dwutlenku węgla, wody i innych składników odżywczych. Na podstawie tej mieszanki powstaje brązowa „mąka”, która aż w 80% składa się z białka. Jej smak opisano jako neutralny. Chociaż nazywanie tej substancji mięsem jest sporym przekłamaniem, Air Protein uważa, że można ją łączyć z wieloma innymi składnikami w celu stworzenia pełnoprawnych zamienników mięsa.

Wiele ze współczesnych substytutów białka zwierzęcego opiera się na roślinach takich jak soja, które i tak szkodzą środowisku, na przykład poprzez wylesianie. W tym przypadku Air Protein zyskuje znaczącą przewagę, ponieważ ich produkt wymaga znacznie mniejszej powierzchni do „uprawy”. Ponadto, wytwarzanie pokarmu z drobnoustrojów oznacza, że żywności tej nie potrzeba nawozić ani stosować pestycydów. Zdaniem Air Protein ich zamiennik mięsa jest zdatny do wyprodukowania w ciągu kilku godzin, a nie tygodni czy miesięcy, jak w przypadku białka zwierzęcego.

Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: IFLScience.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 3,67 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Jarogniew
Użytkownik
Jarogniew

Obawiam się, że przez takie pomysły wkrótce zabraknie nam w atmosferze dwutlenku węgla i wszystkie rośliny “zdechną” ;)
Przecież i tak jest go dość mało (0,04%).
Będzie mięso, nie będzie roślin. Co zrobią biedni weganie?

SZS
Użytkownik
SZS

Czy jest to w ogóle możliwe?
Głupie pytanie. W Stanach WSZYSTKO jest możliwe…. Jak to się nazywało? Amerikan Drim ?