Erdogan zagroził nową operacją w północnej Syrii

Opublikowano: 04.10.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1796

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że jeśli obietnice złożone Ankarze w sprawie wycofania się kurdyjskich formacji z północy Syrii nie zostaną spełnione, to Turcja sama zajmie się tą sprawą.

„Kiedy zniszczyliśmy terrorystyczny korytarz, który próbowano zbudować wzdłuż naszych granic, pokazaliśmy, że nasi syryjscy bracia nie są sami. Strefy terrorystyczne, które nadal istnieją w Syrii, muszą zostać oczyszczone zgodnie z obietnicą, albo przyjdziemy i zrobimy to sami” – powiedział, przemawiając w ramach wideokonferencji podczas otwarcia zalewu w prowincji Hatay.

Jednocześnie Erdogan podkreślił, że jakiekolwiek kroki, które doprowadziłyby do nowej katastrofy humanitarnej w Idlibie, są dla Turcji nie do przyjęcia. W październiku ubiegłego roku Waszyngton i Ankara zgodziły się na zawieszenie tureckiej operacji wojskowej „Źródło pokoju” i wycofanie sił kurdyjskich z 30-kilometrowej strefy buforowej na granicy syryjsko-tureckiej, którą Ankara zamierzała samodzielnie kontrolować.

Damaszek wielokrotnie nazywał obecność sił tureckich na przygranicznym obszarze Syrii nielegalnym i wezwał Ankarę do wycofania swoich wojsk.

Turcja z kolei podpisała z Rosją memorandum o porozumieniu, które przewidywało wjazd jednostek rosyjskiej żandarmerii i syryjskiej służby granicznej po syryjskiej stronie granicy poza strefę operacji „Źródło pokoju” w celu ułatwienia wycofania jednostek kurdyjskich. Wycofywanie się Kurdów zostało zakończone przed czasem, po czym rozpoczęło się wspólne patrolowanie rosyjsko-tureckie w tym rejonie.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.