Epidemia zapalenia spojówek

Opublikowano: 07.10.2023 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2008

Epidemia wirusowego zapalenia spojówek, powszechnie nazywanego po prostu zapaleniem spojówek, stanowi aktualnie poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego w krajach takich jak Wietnam, Indie i Pakistan. Ta choroba, notorycznie znana ze swojej zdolności do szybkiego rozprzestrzeniania się, zwłaszcza w wilgotnych warunkach, dotknęła już setki tysięcy ludzi w wymienionych regionach.

Zarządzanie tą sytuacją jest wyjątkowo trudne. Lokalne służby zdrowia zmagają się z powstrzymaniem rozprzestrzeniania się wirusa, co doprowadziło do konieczności czasowego zamknięcia dziesiątek tysięcy placówek edukacyjnych. W kontekście codziennie pojawiających się nowych przypadków, istotne jest, aby lokalne władze podejmowały decyzje oparte na dowodach naukowych i edukowały społeczeństwo w zakresie profilaktyki i zarządzania tym stanem chorobowym.

Niezmiernie ważne jest zrozumienie charakterystyki samej choroby. Wirusowe zapalenie spojówek jest notorycznie znane ze swojej zaraźliwości. Wirus jest w stanie przetrwać na różnych powierzchniach nawet do 30 dni, co ułatwia jego transmisję poprzez bezpośredni kontakt. Dr Isabelle Jalbert, specjalista w dziedzinie optometrii i okulistyki z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii, podkreśliła, że chorobę mogą wywołać różne patogeny, w tym nawet wirus SARS-CoV-2 odpowiedzialny za COVID-19. Niemniej jednak większość obserwowanych przypadków wiąże się z adenowirusem, a obecna epidemia w Pakistanie zdaje się być związana z wyjątkowo zaraźliwą odmianą tego patogenu.

Analizując dostępne dane, skala epidemii jest alarmująca. Na przykład w indyjskim stanie Pendżab w ciągu jednego dnia września odnotowano aż 13 000 nowych przypadków, a łączna liczba przypadków w tym stanie przez cały miesiąc przekroczyła 86 000. W Pakistanie zgłoszono prawie 400 000 przypadków, podczas gdy Wietnam do września miał ponad 63 000 zgłoszonych przypadków, co oznacza wzrost o 15% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Objawy kliniczne obejmują zaczerwienienie, ból oczu, obrzęk powiek, niewyraźne widzenie, fotofobię oraz wodnistą wydzielinę. Chociaż specyficzne leczenie wirusowego zapalenia spojówek jest ograniczone, kluczową rolę odgrywają środki profilaktyczne, takie jak prawidłowa higiena rąk oraz dezynfekcja powierzchni.

Wietnamskie placówki medyczne donoszą, że około 20% dzieci z zapaleniem spojówek doświadcza poważnych powikłań, takich jak przewlekłe zapalenie rogówki, które może prowadzić do trwałych problemów ze wzrokiem.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.