Czy toksyczna chmura zanieczyszczeń dotrze do Polski?

Opublikowano: 28.07.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1931

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał komunikat, w którym poinformował, że monitoruje sytuację związaną z wczorajszym wybuchem w niemieckiej fabryce i wszystko wskazuje na to, iż chmura zanieczyszczeń dotrze w okolice Szczecina.

„Z najnowszych prognoz opartych na modelu GFS wynika, że rozproszona smuga zanieczyszczeń dotrze do granic Polski, w rejon Niziny Szczecińskiej, w środę 28 lipca w godzinach porannych” – przekazał Instytut. Następnie chmura ma się kierować w stronę Koszalina, Trójmiasta i Elbląga.

Dodano, że koncentracja zanieczyszczeń powinna ulec znacznemu zmniejszeniu, w tym „wypłukaniu” przez opady deszczu. IMGW zwrócił uwagę, że zanieczyszczenie nie jest obecnie widoczne na zdjęciach satelitarnych, ponieważ w rejonie zdarzenia panuje duże zachmurzenie.

Stan składu chemicznego atmosfery sprawdza satelita Sentinel-5P, który jest wyposażony w czujnik do monitorowania. „Na produktach satelitarnych nie widać żadnego nietypowego śladu w atmosferze, jeżeli chodzi o zawartość NO2, CO i aerozolu absorbującego” – przekazano.

Biuro prasowe IMGW w komentarzu dla portalu „Onet” poinformowało, że na podstawie wstępnych ustaleń nie ma zagrożenia dla mieszkańców. „Jakość powietrza na pograniczu polsko-niemieckim jest dobra. Jeśli jakieś ciężkie zanieczyszczenia występują, to przejdą wysoko nad powierzchnią” – sprecyzowano.

Do wybuchu doszło w fabryce chemicznej firmy Currenta we wtorek rano około godziny 9:40. Przyczyny zdarzenia nie zostały jeszcze ustalone. Wiadomo, że w centrum przetwarzania i magazynowania odpadów eksplodowała cysterna. Nad miastem unosił się gęsty słup czarnego dymu, mieszkańcy zostali poproszeni o zamknięcie okien i drzwi, niektóre drogi zostały zablokowane dla ruchu.

Co najmniej dwie osoby zginęły, a ponad 30 zostało rannych. Zaginionych jest pięciu pracowników. Nadal nie wiadomo, co było jego przyczyną. Służby niemieckie zaklasyfikowały wybuch jako ekstremalne zagrożenie.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 8, średnia ocena: 4,88 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o