Czy Arabia Sudyjska może stać się świecka?

Opublikowano: 26.09.2010 | Kategorie: Polityka, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 531

Dyskusja na temat sekularyzacji w Arabii Saudyjskiej czasami nosi znamiona szaleństwa. W licznych fatwach sekularyści posądzani są o brak wiary, fatwy wyklinają sekularyzm twierdząc, że jeśli władza nie funkcjonuje w zgodzie z szariatem, jest władzą szatana. Uzasadniają to faktem, że święte miejsca islamu leżą w granicach państwa, które powołane zostało na mocy sojuszu instytucji religijnej i politycznej. Jednak w obecnej sytuacji, biorąc pod uwagę niepewną przyszłość kraju, elity kulturalne i polityczne mogą odkryć, że to szaleństwo (czyli sekularyzm) stało się niezbędnym wymogiem współczesnej rzeczywistości.

W dyskusji na temat konieczności wprowadzenia sekularyzmu w Arabii Saudyjskiej wyróżnić można trzy czynniki katalizujące:

1. W marcu 2010 saudyjski minister spraw zagranicznych w wywiadzie dla „New York Timesa” powiedział, że nasz kraj “zrywa się z kajdan przeszłości (…) w stronę liberalnego społeczeństwa”.

2. Informacje w mediach o Saudyjczyku, któremu udzielono azylu politycznego w Nowej Zelandii po tym, jak przeszedł na chrześcijaństwo.

3. Nieustanna walka liberałów i islamistów w prasie i mediach.

Arabia Saudyjska musi zostać krajem z religijnymi zwyczajami, ale nie państwem religijnym. W kraju tym, gdzie władza polityczna oparta jest na zastosowaniu Koranu i Sunny, sekularyzm miałby na celu uaktualnienie wartości, zaczerpniętych z Koranu i Sunny lub przynajmniej nie pozostających z nimi w sprzeczności – czyli sprawiedliwości gwarantującej wolność oraz prawa obywatelom. Władza jest prawomocna, jeśli obywatele są usatysfakcjonowani i akceptują jej rządy. Toteż sekularyzacja jej fundamentów położy podwaliny prawdziwej umowie społecznej między władzą polityczną a obywatelami.

Z religijnego punktu widzenia Arabię Saudyjską powinno nazywać się Al-Harmain (kraj dwóch świętych miejsc – Mekki i Medyny). Jednak z perspektywy politycznej Arabia Saudyjska jest państwem, na terenie którego znajduje się Al-Harmain podlegające specjalnym prawom, które nie mają zastosowania na innych obszarach. Sekularyzacja nastąpi, gdy uznamy wyższość koncepcji prawa nad koncepcją fatwy.

Działania propagujące sekularyzację w Arabii nie mają na celu represji wobec konserwatywnych czy islamistycznych ruchów, jedynie zapobiegają narzucaniu konserwatywnych poglądów innym. Państwo świeckie jest obiektywnym arbitrem w sporze stron i nie pozwala żadnej z nich narzucać swoich poglądów drugiej opcji. Wymaga to dwóch podstawowych rzeczy:

1. wolności wyboru wyznania i swobody jego praktykowania;

2. równych praw i obowiązków wszystkich obywateli wobec prawa.

Neutralność nie oznacza również polityki appeasementu (jednostronnych ustępstw – red.). Obowiązkiem państwa jest zadbanie, żeby jego obywatele mogli swobodnie żyć, wierzyć i wyrażać swoje poglądy.

Negatywny obraz sekularyzmu dominuje w Arabii Saudyjskiej z powodu okoliczności, w jakich powstało to państwo i podtrzymywany jest przez społeczne, kulturowe i polityczne poglądy islamskiego duchowieństwa. Sytuację należy zmienić drogą badań, a nie nawracania na siłę. Należy stworzyć stosowny program reform, odświeżyć islamski dialog religijny na rzecz pojednania się z takimi koncepcjami, jak państwo, swobody obywatelskie, praworządność, wolność oraz prawa człowieka (z uwzględnieniem praw kobiet), w oparciu o zdrowy rozsądek i naukową wiedzę.

Tłumaczenie: GeKo
Źródło oryginalne: www.memri.org
Źródło polskie: Euroislam


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.