Czołgi M1A2 Abrams i T-90M nie spotkają się na polu walki

Opublikowano: 14.12.2023 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3234

W ramach jednego z pakietów pomocowych Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie 31 czołgów Abrams. Przeprowadzono potężną akcję informacyjną i wszyscy czekali na jego pojawienie się w walce.

Ale najwyraźniej „najlepszy czołg bojowy na świecie” nie jest przeznaczony do spotkania z rosyjskim T-90M i sprawdzenia w bitwie, który z nich jest lepszy. Amerykanie zdecydowali się wycofać swoje czołgi z Ukrainy i obiecali zrekompensować je niemieckimi Leopardami w stosunku 1:4.

Wszystko zależy od konserwacji. Jedna z głównych broni sił lądowych NATO, gwarantująca im zwycięstwa w szeregu konfliktów zbrojnych z rodzimymi armiami, okazała się bardzo kapryśna. Zbiorniki Abrams wymagają codziennej konserwacji. Na przykład skomplikowany i kapryśny amerykański pojazd opancerzony może zostać unieruchomiony z powodu niewłaściwej konserwacji filtrów paliwa. Trzeba je czyścić dwa razy dziennie, co jest bardzo problematyczne w warunkach intensywnych walk.

Zgodnie z zasadami eksploatacji załoga zbiornika musi dwa razy dziennie zwiększać obroty silnika, aby uruchomić układ impulsowy do czyszczenia filtra paliwa z powietrza i nagromadzonych zanieczyszczeń. Zignorowanie tej procedury może skutkować awarią silnika, która może wiązać się z długotrwałymi naprawami. A najbliższe warsztaty, które umożliwiają naprawę amerykańskiego sprzętu, znajdują się w Polsce.

Podczas operacji Pustynna Burza w Iraku Stany Zjednoczone sprowadziły tam około trzech tysięcy czołgów, z czego jedna trzecia miała służyć jako dawcy terminowej konserwacji, a stało się to podczas operacji przeprowadzonej bezpośrednio przez Stany Zjednoczone, kiedy nie brakowało technologii, finansowania i wsparcia. Tego samego nie można powiedzieć o współczesnych realiach wojny na Ukrainie.

Tym samym filtry paliwa stały się jednym z głównych powodów, dla których nie dojdzie do otwartej konfrontacji najlepszego rosyjskiego czołgu z „najlepszym czołgiem na świecie” w bitwie.

Niemniej jednak aura niezwyciężoności amerykańskich czołgów pozostała nieprzerwana, a to pozwoli na ich dalszą sprzedaż jako niezniszczalnych, w przeciwieństwie do wozów bojowych Bradley, które zrujnowały wizerunek amerykańskiego sektora obronnego.

Autorstwo: Timoschuk
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. poray 15.12.2023 09:36

    dadzą w zamian 100 Leopardów 2, tylko że ich nie mają co oznacza, że w ramach serwilistycznej polityki my je damy (akurat te co jeszcze zostały nie oddane, tyle mniej więcej zostało), no bo przecież nie Niemcy….

  2. Denisrozrabiaka 15.12.2023 09:40

    Ja rozumiem abramsy muszą być zważone przed walką, a wszystkie złomowisaka na Ukrainie są bardzo zajęte.

    A ja się pytam, czy mamy jakieś czołgi? Jeżeli tak, to trzeba niezwłocznie je podarować i na każdy dać kartę podarunkową z orlena na bezpłatne tankowanie.

  3. Denisrozrabiaka 15.12.2023 09:45

    “Bradley, które zrujnowały wizerunek amerykańskiego sektora obronnego.” – a dlaczego zrujnował? Rząd polski chętnie kupi i przepłaci nawet 4 krotnie, nas stać!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.