Chiński wynalazek wyprze tarczę antyrakietową USA?

Opublikowano: 19.01.2014 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 499

Chiny przetestowały hiperdźwiękową głowicę międzykontynentalnego rakietowego pocisku balistycznego. Przeprowadzone testy pokazują, że rozmieszczenie chińskich międzykontynentalnych rakietowych pocisków balistycznych z takimi częściami będzie możliwe już w najbliższej przyszłości.

Przeprowadzone próby głowicy hiperdźwiękowej międzykontynentalnego rakietowego pocisku balistycznego stanowi pierwszy praktyczny rezultat realizowanego przez Chińczyków zakrojonego na szeroką skalę programu tworzenia broni hiperdźwiękowej. O pracy Chińczyków nad hiperdźwiękowymi aparatami latającymi wiemy już od wielu lat. W lipcu 2012 roku chińskie media poinformowały o wejściu do użytku unikatowej rury aerodynamicznej, pozwalającej na przeczyszczanie modeli aparatów latających z prędkością do 9M. Teraz zostały przeprowadzone pierwsze próby lotnicze hiperdźwiękowego aparatu latającego. Główne pytanie w związku z tym polega na tym, jak nowa technologia wpłynie na chińską strategię nuklearną i w jakich jeszcze kierunkach rozwijają się chińskie projekty w sferze broni hiperdźwiękowej.

Po raz pierwszy Rosja poinformowała o udanych testach głowicy bojowej w 2005 roku w ramach prac w zakresie zwiększenia stabilności rosyjskich strategicznych sił jądrowych w obliczu amerykańskiej obrony przeciwrakietowej. Najprawdopodobniej Rosja jako pierwsza na świecie otrzymała gotową do umieszczenia głowicę bojową. Chiny kroczą rosyjską drogą z kilkuletnim opóźnieniem.

Tym niemniej, przeprowadzone próby pokazują, że rozmieszczenie chińskich międzykontynentalnych rakietowych pocisków balistycznych z takimi głowicami będzie możliwe już w najbliższej przyszłości. Szybującą głowicę bojową nie jest w stanie strącić żaden z istniejących lub przyszłościowych systemów obrony przeciwrakietowej. Rozpoczynając ich rozmieszczenie, Chiny będą w stanie zwiększyć niezawodność swoich sił jądrowych.

Prawdopodobnie, prace nad tworzeniem hiperdźwiękowej głowicy bojowej związane są z projektem nowego chińskiego ciężkiego międzykontynentalnego rakietowego pocisku balistycznego, o którym poinformowano w ubiegłym roku. Podobne głowice mogą być cięższe od poprzedników, co wymaga nowej, potężniejszej rakiety.

Można przypuścić, że we współczesnych warunkach Chiny, idąc za przykładem Rosji i Stanów Zjednoczonych, nie ograniczają się do rozwoju technologii hiperdźwiękowych w interesie swojej strategicznej triady jądrowej. Stany Zjednoczone rozpatrują możliwość wykorzystania niejądrowej broni hiperdźwiękowej w swoich perspektywicznych systemach szybkiego globalnego ataku. Nad nieatomową bronią hiperdźwiękową pracuje również Rosja.

Dzięki nieatomowej broni hiperdźwiękowej chińskie programy w zakresie tworzenia środków walki z amerykańskimi lotniskowymi grupami uderzeniowymi wejdą na nowy poziom. Chiny rozpoczęły już ruch w kierunku stworzenia bardzo potężnych środków rażenia okrętów lotniskowych przeciwnika o dużej prędkości. Pierwszym krokiem stało się pojawienie rakiety DF-21D do zwalczania okrętów, która znacznie utrudni zapewnienie bezpieczeństwa przed atakiem lotniskowej grupy uderzeniowej. Jeśli w charakterze środku ataku wystąpi hiperdźwiękowy pocisk manewrujący, to obrona przeciwrakietowa lotniskowca straci skuteczność i wszystkie zadania flot światowych będą wymagały rewizji.

W XXI wieku posiadanie własnej broni hiperdźwiękowej będzie niezbędnym atrybutem supermocarstwa militarnego, w które zamieniają się Chiny. Jednak rozmieszczenie systemów zbrojnych dzieli od pierwszych prób długa droga, a więc najprawdopodobniej rezultaty tych wysiłków zobaczymy dopiero w kolejnym dziesięcioleciu.

Autor: Wasilij Kaszyn
Źródło: Głos Rosji


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.