CETA na ukończeniu i szykuje się TAFTA

Opublikowano: 08.02.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 542

Podobna do ACTA umowa CETA będzie sfinalizowana w tym kwartale, choć miało to nastąpić już pod koniec ubiegłego roku. Proces nieco się opóźnił, a na horyzoncie pojawia się kolejne niepokojące porozumienie TAFTA.

Dość szybko po porażce ACTA świat zwrócił uwagę na podobne porozumienie CETA, które ma być zawarte pomiędzy Unią Europejską a USA. Tajne negocjacje w tej sprawie prowadzone są od 2009 roku, a więc CETA nie jest następcą ACTA, a raczej jej rodzeństwem. Wiele wskazuje na to, że twórcy ACTA uruchomili kilka podobnych inicjatyw jednocześnie.

Dziennik Internautów uważnie śledził losy CETA. Jeszcze w listopadzie przewidywano, że tajne negocjacje CETA zakończą się przed końcem 2012 roku. Komisarz UE ds. Handlu Karel de Gucht przekonywał wówczas, że CETA nie będzie miała zapisów skopiowanych z ACTA i będzie to umowa całkiem innego rodzaju.

Niestety w obecnej sytuacji nie ma żadnych powodów by komisarzowi wierzyć i przecieki sugerują, że CETA będzie miała zapisy podobne do ACTA. Warto zresztą pamiętać, że Karel de Gucht był politykiem twardo popierajacym ACTA i zapowiadającym powrót porozumienia nawet po przegranej batalii w Parlamencie Europejskim.

CETA nie została sfinalizowana przed końcem roku, więc co dalej? Wszystko wskazuje na to, że losy porozumienia ważą się właśnie teraz. Na specjalnej stronie Komisji Europejskiej poświęconej CETA czytamy, że negocjacje powinny się zakończyć w pierwszym kwartale 2013 roku.

Z kolei ze strony Karela de Guchta dowiadujemy się, że dziś wybrał się on do Kanady na spotkanie z kanadyjskim ministrem handlu międzynarodowego. Temat CETA z pewnością zostanie na tym spotkaniu podjęty.

To wszystko powinno postawić nas w gotowości. Lada dzień tekst CETA może być opublikowany i twórcy porozumienia zrobią to samo, co zrobili przy ACTA – zaczną namawiać rządy do szybkiego podpisania porozumienia przekonując, że wszystko jest przejrzyste, uczciwe i dobre.

Nie jest przejrzyście. Negocjacje CETA są prowadzone od 2009 roku i są tajne. Oznacza to, że jeśli CETA zostanie nam przedstawiona, powinniśmy powoli i z ogromnym namysłem podejść do tego porozumienia, analizując je punkt po punkcie mając świadomość, że nie mogliśmy brać udziału w jego powstawani ani nawet nie mogliśmy analizować procesu jego powstawania.

CETA to nie koniec karuzeli z podobnymi porozumieniami handlowymi. W drodze jest kilka innych tworów, a jednym z nich jest TAFTA (Transatlantic Free Trade Area), porozumienie unijno-amerykańskie.

Pod koniec ubiegłego roku o TAFTA pisał m.in. The Washington Post. Gazeta mówiła o tym porozumieniu jako o “ekonomicznym NATO”, które miałoby usunąć bariery w handlu UE-USA. Wiadomo jedynie tyle, że politycy amerykańscy naprawdę myślą o stworzeniu takiego porozumienia. Trudno powiedzieć na jakim etapie są rozmowy TAFTA, ale zauważmy, że Karel de Gucht odwiedził Waszyngton wczoraj i dopiero stamtąd wybrał się do Ottawy.

TAFTA podobnie jak ACTA nie będzie dotyczyć tylko internetu czy piractwa. To ma być “porozumienie handlowe”, ale Stany Zjednoczone już nie raz próbowały użyć takich porozumień do regulowania kwestii własności intelektualnej i piractwa. Są wiec powody, by wrzucić to porozumienie TAFTA do tej samej kategorii co ACTA, CETA i TPP.

Opracowanie: Marcin Maj
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. MilleniumWinter 08.02.2013 16:26

    “Dość szybko po porażce ACTA”
    Może poza Polską. W Polsce ACTA została przyjęta.
    Dziwna sprawa ale zauważyłem że większość osób wychwalających “ruch obywatelski i jego siłę” w sprawie ACTA jakoś tego nie pamięta. Skuteczne pranie mózgu czy niechęć do porażek?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.