Będą nowi członkowie stali Rady Bezpieczeństwa ONZ?

Opublikowano: 02.07.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 991

Administracja prezydenta USA Joego Bidena zabiega o włączenie pięciu nowych państw, w tym przedstawicieli Globalnego Południa, do Rady Bezpieczeństwa ONZ jako nowych członków stałych, którzy nie mieliby jednak prawa weta.

Wg „The Washington Post”, propozycja USA jest w trakcie przygotowań do tego i miałaby odnieść się do rosnącej frustracji świata z powodu niezdolności Rady Bezpieczeństwa ONZ do tłumienia wojen, przede wszystkim do powstrzymania inwazji Rosji na Ukrainę.

Prezydent Biden zadeklarował swoje poparcie dla dołączenia pięciu nowych stałych członków do Rady Bezpieczeństwa na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ we wrześniu ub. roku i sygnalizował w przeszłości poparcie dla włączenia Niemiec, Japonii i Indii jako stałych członków.

Francja i Wielka Brytania opowiadały się za stałymi miejscami dla Niemiec, Japonii i Indii, a także Brazylii i co najmniej jednego kraju afrykańskiego.

Wiodące kraje rozwijające się, w tym Brazylia i Indie, od dawna zabiegały o zmiany w Radzie, ponieważ ich zdaniem nie reprezentuje ona poglądów i interesów Globalnego Południa – Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej. Rosja i Chiny wstępnie wyraziły poparcie dla zmian.

Źródło: NCzas.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Drnisrozrabiaka 03.07.2023 02:11

  Nczas no wiadomo, a Putin to już dobry? Zaraz wlecę popatrzeć na tytuły.
  Np.”Skalik: Kończy się czas Polski ułożonej w tajnym spotkaniu Jaruzuelskiego i Rockeffelera” wiadomo reklama men-dzena a ja dodam kończy się czas bo wykupili za 1 procent wartości wszystko co polskie, Polska jest zrujnowana….. dyskusje historyczne o potędze, bajanie w h….

 2. Drnisrozrabiaka 03.07.2023 02:18

  (Komentarz usunięty. Naruszenie regulaminu punkt 5b. Admin WM)

 3. AlbertW41 03.07.2023 03:36

  A gdzie kraje aftykanskie, gdzie reprezentanci Ameryki poludniowej? No tak byle panstwa Osi tez zaproszono? Brakuje jeszcze Wloch do kompletu. To zadna zmiana!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.