Bambus leczy, bambus żywi, bambus ubiera

Opublikowano: 11.10.2009 | Kategorie: Ekologia i przyroda

Liczba wyświetleń: 1062

Bambus to trawa oraz jedna z najciekawszych roślin, jakie zna ludzkość. Ubrania, których nie trzeba prać, serum do włosów, w końcu mosty i dawne narzędzia tortur – to niektóre przykłady wykorzystania tej wszechstronnej rośliny.

Tę najszybciej rosnącą na świecie trawę można spotkać głównie w tropikalnej Azji, ale także w Ameryce, wysoko w górach. Las bambusowy zajmuje łącznie 15 milionów hektarów ziemi w różnych zakątkach naszej planety. Ta arcyciekawa roślina ma niezwykłą moc odradzania się – jeśli zostanie ścięta, podczas następnej pory deszczowej wypuszcza nowe pędy i potrafi urosnąć nawet metr w ciągu doby – stąd wymyślne narzędzia tortur stosowane podczas I i II wojny światowej. W wielu kulturach, szczególnie w Azji południowo-wschodniej, roślina ta jest traktowana symbolicznie i ma ogromne znaczenie kulturowe. Kojarzy się z energią życiową, jest symbolem cnoty i wierności, ale także silnego i odpornego charakteru.

W Feng Shui bambus używany jest jako uzdrawiający lek. Ponieważ jest wyjątkowo odporny na pleśnie i procesy gnilne – posiada naturalne właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze – ubrania wykonane z bambusowej przędzy są bardzo przyjazne ciału. Swoje unikalne właściwości tkanina zachowuje nawet po wielokrotnym praniu. To również doskonały materiał na środki opatrunkowe i higieniczne: bandaże, stroje lekarskie, bieliznę pościelową do szpitalnych łóżek, ba! nawet pieluszki dla niemowląt oraz skarpety dla osób o skłonnościach do grzybic stóp.

Mocny, tani i łatwo dostępny jest też bogaty w krzem, sole mineralne i taniny. Pozytywny wpływ zawartej w bambusie krzemionki odczują wszyscy, którzy uzupełnią swoją dietę o tabletki lub granulki z wyciągiem z tej rośliny – włosy będą mocniejsze, a paznokcie mniej łamliwe. Naukowcy w firmach kosmetycznych odkryli go dla siebie, gdyż stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, składników naturalnie obecnych we włosach i skórze głowy. To nie wszystko – posiada własności odżywcze, łagodzące podrażnienia, remineralizujące oraz dodatkowo wspomaga nawilżenie skóry.

Co ciekawego bambus oferuje w zakresie naszego zdrowia – z ziaren bambusa można wypiekać chleb lub robić fermentowany napój podobny do piwa. W pędach niektórych gatunków jest mnóstwo słodkiego soku, który po wysuszeniu przypomina miód. Bogate w białko owoce bambusa stanowią przysmak szczurów: gryzonie żywią się nimi i mnożą, a gdy zapasy bambusowych owoców wyczerpują się – szczury pustoszą pola uprawne i domostwa. Głód, który wówczas się pojawia, nazywany jest mautum, czyli bambusową śmiercią.

Co jeszcze natura oferuje nam pod postacią nieciekawych z pozoru traw? Z pewnością sporo, kwestia tylko użytecznego i nieinwazyjnego wykorzystania tych dóbr przez człowieka,ale to już temat na inny artykuł.

Autor: Ewelina Ewaletta
Źródło: iThink


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. har chrobat 11.10.2009 13:50

    Dodać też trzeba, że wyrabiano z niego zbroję (chiny), pokrywaną laką, była bardziej ceniona niż zbroje metalowe.

  2. artek 11.10.2009 18:15

    Nic dodać, nic ująć. Ta rama roweru wygląda imponujące – aż się chce jechać. Przypuszczam, że doskonale przenosi drgania, amortyzuje itp.

  3. Rave 11.10.2009 19:26

    A ja muszę się pochwalić że posiadam 3 gatunki bambusa 😀

  4. idas_mw 11.10.2009 19:42

    Ciekawe kiedy zostanie zakazany… tak jak zakazano konpie. ( również b.wszechstronna roślina )

  5. zyta 12.10.2009 00:55

    Jak nie powstrzymamy NWO, zakaze i bambusa. A tu o konopiach jeszcze:
    “Profesjonalnej oceny implikacji zdrowotnych używania konopi podjęło się WHO prowadząc przez 15 lat badania. Kiedy okazało się, że konopie są bezpieczniejsze niż alkohol i tytoń wyniki utajniono. Wybuchł skandal, gdy brytyjski periodyk naukowy „New Scientist” ujawnił ten fakt.
    W 1989 roku badania w Akademii Medycznej w St. Louis wykazały, że w ludzkim mózgu znajdują się receptory reagujące tylko na THC.
    ·Hiszpańscy onkolodzy udowodnili, że zawarte w konopiach substancje chemiczne (kannabinoidy) hamują wzrost najczęstszego spośród nowotworów mózgu – glejaka i łagodzą ból.
    Z konopi otrzymuje się fitynę, która pobudza proces krwiotwórczy, nasila także wzrost i rozwój tkanki kostnej, a także poprawia czynność układu nerwowego. Fitynę stosuje się w medycynie przy leczeniu histerii, neurastenii, krzywicy, niedokrwistości, gruźlicy, i choroba układu płciowego. Łącznie mówi się o pozytywnym działaniu na ok. 50 różnych chorób (jaskra, choroba Parkinsona, Alzheimera, stwardnienie rozsiane, alkoholizm, nowotworami, anoreksja, AIDS).
    Leki pochodzące z konopi mogłyby zastąpić 30% wszystkich farmaceutyków dostępnych dziś na rynku.”
    http://www.ciekawostki.org/geograficzne/ciekawostki-o-konopiach-haszyszu-i-marihuanie/

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.