Atak na irańską ambasadę w Paryżu

Opublikowano: 10.09.2023 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1144

W sobotę 9 września 2023 roku w godzinach porannych doszło do ataku na ambasadę Islamskiej Republiki Iranu w stolicy Francji – Paryżu. Według irańskich mediów przed wejściem do sekcji konsularnej podpalono kilka opon a pożar, który w wyniku tej akcji wybuchł, spowodował spalenie się tylnych drzwi. Według irańskiej państwowej agencji informacyjnej IRNA placówka funkcjonuje normalnie, a sytuacja znajduje się pod kontrolą.

Irańskie media jeszcze w dniu tego aktu przestępstwa powiązały atak z organizacją terrorystyczną Ludowi Mudżahedini Iranu – MEK. MEK była swego czasu grupą silnie zwalczającą proamerykański reżim Rezy Pahlawiego — zabijała nawet amerykańskich obywateli w czasie rządów szacha. Miała niemały wpływ na rewolucję roku 1979, po czym jednak przeszła do opozycji wobec nowych władz rewolucyjnych, które postanowiły na demokrację teokratyczną podczas gdy MEK ideologicznie łączyło islam z marksizmem. Utrzymała ona jednak poparcie wśród irańskiej klasy średniej. Jednak wsparcie dla Iraku Saddama Husejna w wojnie napastniczej przeciwko Iranowi spowodowało, że stali się oni w państwie irańskim pariasami.

MEK w przeszłości wielokrotnie atakowało irańskie ambasady. Tylko w kwietniu roku 1992 zaatakowało najwyższe irańskie placówki dyplomatyczne w 13 krajach. W latach 1997-2013 formacja ta znajdowała się na liście organizacji terrorystycznych w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej i Japonii. Jednak jednocześnie byli oni szkoleni i finansowani przez amerykańskie struktury siłowe. Otrzymywali wsparcie także od izraelskich służb specjalnych. 1 lipca bieżącego roku były wiceprezydent USA Mike Pence przemawiając na konferencji MEK-u właśnie w Paryżu ogłosił początek rewolucji wolności w Iranie.

Nie wszystkie źródła irańskie wprost wskazały MEK jako sprawców. Agencja IPNA stwierdziła, iż „wejście do ambasady Iranu w Paryżu zostało podpalone przez grupę terrorystyczną MEK”. Anglojęzyczny „Tehran Times” z kolei zakomunikował, iż „według niepotwierdzonych doniesień krążących w mediach społecznościowych, ambasada Iranu w stolicy Francji została w sobotę zaatakowana. Według doniesień tylne drzwi budynku ambasady zostały częściowo uszkodzone w wyniku pożaru”. Nie zasugerowano jednak sprawców ataku. Agencja Prasowa Islamskiej Republiki — IRNA – stwierdziła, iż „atak został przeprowadzony przez “elementy antyrewolucyjne””, nie wymieniając jednak konkretnej nazwy organizacji.

Autorstwo: Terminator 2019
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.